Jsou opravdu parabeny ve vlasové kosmetice špatné? Proč? Posledním trendy ve vlasové kosmetice je výroba produktů „bez silikonů“, „bez sulfátů“ či „bez parabenů“. Jedná se pouze o marketingový tah výrobců vlasové kosmetiky nebo mohou opravdu škodit vlasů a vlasové kosmetice?

Parabeny ve vlasové kosmetice

Parabeny jsou ve vlasové kosmetice velmi rozšířené již od roku 1950. Jedná se o chemické látky alkylestery PARAhydroxyBENzoové kyseliny.Jejich účelem bylo zabránění množení bakterií v jednotlivých přípravcích. Až 85 % přípravků vlasové kosmetiky parabeny obsahuje, neboť jsou velice účinné a také velmi levné. Za celou dobu jejich používání nebyly prokázány žádné zdraví škodlivé účinky. To je z dalších důvodů, proč jsou stále tak rozšířené. Nejčastějšími parabeny jsou butylparaben, methylparaben, ethylparaben a propylparaben.  Parabeny snižují šíření mikroorganismů, čímž výrazně prodlužují minimální trvanlivost výrobku až na 3 roky.

Vzhledem k obavám zákazníků o možné škodlivosti parabenů se začaly výrobci vlasové kosmetiky věnovat výrobě produktů bez obsahu parabenů. Nicméně nové konzervanty nahrazující parabeny mohou být sice účinnější, ale až čas prokáže jejich bezpečnost a zdraví nezávadnost.

Nejčastější parabeny

Methylparaben. Methylparaben nebolimethyl-4-hydroxybenzoát se v přípravcích vlasové kosmetiky používá jako konzervační prostředek (E218). Je produkován organickou cestou a může jej nalézt například v borůvkách. Methylparaben je nedráždivý, nekarcinogenní, ale může vyvolat alergii. V České republice může být přidáván i do cukrovinek, mimo čokolády.

Ethylparaben.  Ethylparaben (E215) je konzervační látka kosmetických přípravků pro vlasy a pleť. Své využití ethylparaben najde také v péči o suchou pokožku hlavy, zejména díky esenciálních olejů (eukalyptus nebo petrklíč). Ethylparaben má lokální anestetické účinky.

Propylparaben. Propylparaben (E216) je konzervační látka, méně toxická než kyselina benzoová a působící v širším rozpětí pH. Používá se jako protibakteriální činidlo a zabrňuje šíření hub potravinami.

Šarvátky vědců

V devadesátých letech minulého století byly parabeny označeny za xenoestrogeny. Xenoextrogeny jsou uměle vyrobené látky s biologickými účinky napodobující estrogeny. Přítomnost xenoestrogenů v organismu může vyvolat poruchy reprodukce či vznik nádorů. V důsledku zjištěných výsledků doporučili odborníci stanovit limity parabenů v kosmetických produktech. Část vědců se dokonce domnívá, že parabeny se v těle mohou ukládat a v budoucnosti být pro organismus vážné zdravotní riziko.

Na druhou stranu kritici  výše uvedených studií parabeny obhajují. Stopy parabenů ve zkoumaných nádorech z daleka neznamenají, že jsou právě ony příčinou nádorového onemocnění. Dermatolog Cook Bolden z New Yorku zdůrazňuje, že doposud neexistuje žádný vědecký důkaz, že parabeny jsou spojovány s jakýmkoliv vznikem nádorového onemocnění.

Také již byly sledovány alergické reakce a ekzémy na vlasovou kosmetiku s obsahem parabenů. Dermatologové přiznávají, že u zvláště citlivých jedinců mohou parabeny způsobit lokální podráždění či alergickou reakci. V takovém případě je vhodné vyzkoušet kosmetiku bez obsahu parabenů.

Je nutné se parabenům obloukem vyhýbat?

Zavedené přísné limity zajišťují, že množství parabenů ve vlasové kosmetice je minimální. A jejich koncentrace jsou průběžně kontrolovány dohledovými orgány. Současné koncentrace parabenů jsou bezpečné a zdraví neškodné. Pouze u jedinců s velmi citlivou vlasovou pokožkou může dojít k lokálnímu podráždění a zčervenání.

Kosmetika bez obsahu konzervantů by se velmi rychle zkazila a byla by nepoužitelná. Proto jsou parabeny nahrazovány jinými konzervanty. Parebeny mohou být nahrazeny například chemickou látkou methyloisothiazolinone nebo esenciálními oleji. I tyto látky mohou být alergické a pro určité procento populace velmi dráždivé.

Nicméně pokud se parabenů stále obáváte na trhu existuje celá řada produktů vlasové kosmetice, která již parabeny neobsahuje. Mezi dobré příklady profesionální vlasové kosmetiky bez parabenů jsou produkty série Creative Walk od Cotrilu nebo přírodní kosmetika MedaVita.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..