Ve světě vlasové kosmetiky platí, že kyselé pH pomáhá udržet vlasy zdravé a krásné. Nicméně začneme od začátku. Co je pH a proč kyselé pH nabízí nejlepší ochranu pro fyziologickou rovnováhu vlasové pokožky a vlasů?

pH je měrná jednotka, která indikuje kyselost nebo zásaditost látky. pH představuje koncentrace vodíku (vodíkových iontů) v roztoku. Jakákoliv látka rozpuštěná ve vodě může mít kyselou, zásaditou nebo neutrální reakci. Stupnice pH pak ukazuje hodnoty těchto reakcí.

Stupnice nabývá hodnot od 0 do 14. Nula představuje maximální kyselost a hodnota čtrnáct pak maximální zásaditost. Hodnota 7 je neutrální. Například: kapalina s pH 6 je méně kyselá, než ta s pH 5. A kapalina s pH 8 je méně zásaditá, než ta s hodnotou pH 9.

Proč tak často řešíme pH v kosmetice?

Vlasová pokožka má své fyziologické pH a produkty na ni aplikované to musí respektovat. Nicméně pokožka a její přirozené pH může být pozměněno z důvodu různých anomálií, například z důvodu lupů, nadměrného maštění, suchosti nebo dehydratace. Tyto problémy pak mají vliv na pH pokožky. Speciální produkty, které jsou určeny pro problematickou pokožku, se zaměřují na obnovení jejího přirozeného pH.

Normální vlasová pokožka má pH kyselé s hodnotami od 4,5 do 6,5, závisí to na konkrétní kožní oblasti, potu, mazu, sezónnosti a individuálním zdravotním stavu každého z nás. Udržování fyziologické hladiny pH umožňuje pokožku přirozeně sterilizovat a chránit před většinou mikroorganismů. Tento obranný mechanismus spočívá ve vytvoření hydrolipidického pláště, který také chrání strukturu vlasů a zabraňuje elektrizování vlasů.

pH vlasů a vlasové pokožkypH vlasů a vlasové pokožky

pH vlasů a vlasové pokožky

Barvy na vlasy na kyselé bázi

Kyselé barvy na vlasy dočasně mění přírodní barvu vlasů. Ingredience použité v těchto barvách mají těžkou molekulovou hmotnost. Pigmenty jsou tak uloženy na vlasové kutikule bez proniknutí hluboko do vlasů. Barvy se zpravidla vymyjí po několika mytích. Tyto barvy zpravidla nazýváme přelivy. Přelivy jsou typem barvy, která nemění strukturu vlasů. Změna barvy vlasů je určitě příjemná, ale pokud nejsme připraveni na dlouhotrvající, mnohdy drastickou změnu, je lepší cestou využít přelivu. Proč?

  1. Šetrné barvení oproti permanentním barvám. Přelivy vlasy neoxidují, nezpůsobují přecitlivělost ve vlasovém vláknu a jejich efekt se postupně s každým mytím ztrácí. Přeliv zpravidla vydrží 6 – 8 týdnů do úplného smytí. Záleží ovšem na stavu vlasů, kvalitě použitého přelivu, způsobu mytí vlasů, kvalitě přípravků vlasové péče a stupni agrese okolního prostředí a jiných polutantů.
  2. Rychlá aplikace. Přelivy vyžadují kratší dobu působení (cca 20 minut) oproti klasickým permanentním barvám (cca 35-40 minut).
  3. Zamaskuje odrosty a první šediny. U vlasů více prošedivělých je ovšem aplikace permanentní klasické barvy nezbytností.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..