Vlasy jsou neustále obnovovány. Životní cyklus vlasu trvá průměrně 3 roky u můžu a 4 až 7 let u žen. V průběhu této fáze roste vlas nepřerušeně bez pauzy. V případě jeho odumření je okamžitě nahrazen jiným. Odumřelé vlasy nevypadnou hned, ale vypadávají postupně dva až čtyři měsíce. Za tuto dobu se odumřelý vlas definitivně uvolní z vlasového folikulu.

Životní cyklus vlasu

Vlasový folikul neustále vytváří vlas. Fáze růstů je střídána fázemi degradace a klidu. Vlas roste, následně vypadává, aby uvolnil místo novému vlasu. Jednotlivé fáze vlasu jsou ve vlasovém folikulu zcela nezávislé na okolních folikulech. U zdravého jedince je většina vlasů v anagenní fázi (85%), v katagenní fázi asi 1 % a v telogenní fázi přibližně 14 %. Každý vlasový folikul má svůj vlastní rytmus, který je ovlivněn sezónními změnami a změnami v průběhu života.

Anagení fáze

Anagenní fáze představuje růstovou fázi vlasu, při níž dochází ke kompletní obnově dolní části folikulu, tvorbě vlasů a kořenových pochev. Anagenní fáze trvá obvykle 3 až 7 let. Po celou  tuto dobu je vlas pevně zakotven ve vlasovém folikulu a jeho vytrhnutí vyžaduje vyvinutí síly a je bolestivé. Vlasy v jednotlivých částech vlasové pokožky rostou různou rychlostí. Obecně rostou vlasy rychleji ženám než mužům a rychleji europoidním typům než ostatním etnikům.. Rychlost růstu se snižuje s postupným věkem.

Na konci růstové fáze začínají první projevy degradace. Buňky vlasové cibulky zastavují metabolismus, rohovatí a vytvářejí charakteristický kořen.

Katagenní fáze

Katagen je přechodovou klidovou fází mezi růstem vlasu a jeho vypadnutím. V katagení fázi dochází k degradaci spodní části vlasového folikulu. V průběhu katagenní fáze dochází k odstranění starého vlasu, tak aby byl vlasový folikul připraven na nový začátek růstového cyklu. V tomto období již nedochází k tvorbě pigmentu ani růstu vlasů. Folikuly se postupně smršťují a jejich báze se posouvá k povrchu vlasové pokožky. Katagenní fáze trvá obvykle 2 až 4 týdny.

Telogenní fáze

Telogenní fáze představuje fázi vypadávání Vlas v telogenní fázi již není silně ukotven a může být vytrhnutý bez velkého úsilí. Vlasy v telogenní fázi padají během mytí či česání. V této době nové vlasy ještě nerostou. Na konci telogenní fázi vlasový folikul vstupuje opět do anagenní fáze. Pokud staré vlasy ještě nevypadly, nové vlasy je vytlačí a opět začíná růstový cyklus.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..