V souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace a výskyt onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SAER-CoV-2 v Evropě došlo k rychlému vyprodání osobních ochranných pomůcek a desinfekčních prostředků. Aktuálně je antibakteriální gel na ruce téměř ve všech kamenných i internetových obchodech beznadějně vyprodán. Nepropadejte panice. Existuje jednoduchý návod, jak si účinnou desinfekce vyrobit doma pomocí návodu Světové zdravotnické organizace WHO.

Pro výrobu domácího antibakteriálního desinfekčního gelu na ruce budete potřebovat prázdnou čistou uzavíratelnou nádobu o objemu 1000 ml, injekční stříkačku a tři primární základní suroviny běžně dostupné v lékárně nebo specializovaných farmaceutických obchodech:

– 1000 ml čistého alkoholu (96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol),

– 3% peroxid vodníku,

– 98% Glycerol.

Proč alkohol? Alkohol v hmotnostních koncentracích 60 až 95% poskytuje vynikající antibakteriální, antimykotickou a antivirovou ochranu. Antimikrobiální účinek alkoholu spočívá především v denaturaci bílkovin (nevratné porušení struktury). Alkohol tak přináší rychlé a dlouhodobé snížení mikrobiálních kolonií na pokožce rukou. Nevýhodou alkoholu je vysoušení pokožky.

Upozornění: Alkohol s nižší hmotnostní koncentrací (vodka, whisky, apod.) nedosahuje ve výsledku požadované koncentrace a desinfekční účinek se tak značně snižuje.

Desinfekční účinek běžného čistícího gelu na ruce na bázi min. 60% alkoholu

Desinfekční účinek běžného čistícího gelu na ruce na bázi min. 60% alkoholu, zdroj: Science Popular

Proč peroxid vodíku? Peroxid vodíku je běžné antiseptikum používané na desinfekci drobných poranění a ranek pokožky. Peroxid vodíku rychle poškozuje DNA s vysoce reaktivními hydroxylovými radikály a inaktivací přítomných enzymů. Nicméně jeho účinek je pouze omezený a je vhodné tak jeho použití společně s alkoholem.

Proč glycerol? Glycerol se přidává jako zvlhčovadlo pro zvýšení přijatelnosti produktu pokožkou. V případě použití na pokožku lze použít i jiné typy vhodných zvlhčovadel, které jsou dobře mísitelné s vodou a alkoholem.

Návod na přípravu domácího antibakteriálního gelu na ruce

Domácí výroba antibakteriálního gelu na ruce

Do čisté litrové láhve odlijte přesně 830 ml čistého alkoholu a pomocí injekční stříkačky přidejte 42 ml peroxidu vodíku. Nádobu dobře promíchejte. Následně novou injekční stříkačkou přidejte 15 ml glycerolu. Případně je možné již použitou stříkačku pouze převařit v horké vodě. V posledním kroku dolijte láhev destilovanou nebo vychladlou převařenou vodou. Láhev následně důkladně uzavřete, protřepte a nechejte odstát 3 dny na suchém a tmavém místě.

I ten sebelepší čistící gel na ruce je neúčinný v případě nesprávné aplikace. Antibakteriální gel na ruce vždy nanášejte do ruce a všech záhybů a meziprstních prostor. Ideální množství na jedno použití je 3 ml. Gel nechejte působit alespoň 30 sekund a neoplachujte. Kratší doba značně snižuje likvidační účinek bakterií a virů. Nicméně odborníci upozorňují, že čistící gely na ruce nenahrazují klasické mytí rukou pomocí mýdla a vodou.

V případě, že preferujete gelovější konzistenci, je možné glycerol nahradit 100% gelem z Aloe vera. Gel je běžně dostupný v lékárnách. Taktéž můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Doporučený je například tea tree olej. Olej z čajovníku je přírodní antivirotikum s výraznou vůní. Nicméně můžete použít i esenciální olej z levandule, citronové trávy nebo eukalyptu.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..