Nejedné z nás se při vybírání správného odstínu barvy na vlasy protočí panenky z ohromného množství číselných kombinací a variant. Vybrat správný odstín barvy na vlasy je základem úspěchu pro dosažení požadovaného odstínu vlasů. Ačkoli se to může zdát jako věda, číslování barev má svá jasná pravidla a řád.

Přední výrobci profesionální vlasové kosmetiky označují své barvy na vlasy standardizovanou mezinárodní stupnicí od černé až po ultra světlou. Samozřejmě se nevyhneme drobným odchylkám, neboť každý výrobce profesionálních barev na vlasy si základní tónovací stupnici přizpůsobí rozsahu své barevné palety. Profesionální barvy na vlasy jsou obvykle značeny kombinací čísel, případně i písmen. Barvy na vlasy se ve většině případů značí obecným vzorcem X.YZ (popřípadě také X/YZ nebo X-YZ), kde

X je hloubka (výška) tónu barvy

Y je hlavní tón – odstín barvy

Z je vedlejší tón – odlesk barvy

Číslování profesionálních barev na vlasy

Číslování profesionálních barev na vlasy

Výška tónu barvy

Tón je vlastnost barvy odlišit jednotlivé barvy od sebe bez ohledu na jejich světelnost a sytost. Z fyzikálního hlediska, tón barvy určuje barevnost podle vlnové délky dominantního světla, které je v barvě zastoupené.

Výška neboli hloubka tónu barvy se uvádí číselným označením před tečkou či lomítkem a udává hloubku zbarvení. Standardně se výška tónu udává na stupnici od nejtmavší (1) po nejsvětlejší (10):

1 Černá

2 Velmi tmavá hnědá

3 Tmavá hnědá

4  Hnědá

5  Světlá hnědá

6 Tmavá blond

7 Blond

8 Světlá blond

9 Velmi světlá blond 

10 Ultra světlá blond platinová

Základní odstíny barev na vlasy

Základní odstíny barev na vlasy

U některých výrobců je možné se setkat i s odstíny 11 a 12. V takovém případě se jedná o zesvětlovače a odbarvovače.

Hlavní tón: Odstín barvy

První číslo za tečkou, případně písmeno, určuje hlavní tón (major tone) tzv. odstín barvy neboli hlavní barevný reflex. Hlavní odstíny rozdělujeme do tří základních skupin – základní odstíny, přírodní odstíny a módní odstíny. Hlavní tón definuje teplotu (chromatičnost) výsledné barvy – studený či teplý odstín vlasů.

X. Základní odstín

X.0 Přírodní odstín

X.1 Popelavý odstín a modrý odlesk

X.2 Perlový odstín a růžovo/fialový odlesk

X.3 Zlatý odstín a žlutý odlesk

X.4 Měděný odstín a žlutooranžový odlesk

X.5 Mahagonový odstín a červenooranžový odlesk

X.6 Červený odstín a červený odlesk

X.7 Pískový odstín

X.8 Čokoládový odstín

X.10 Modrý odstín 

Přírodní odstíny (X.0 případně X.00) nejsou samostatně příliš vhodné, neboť jsou matné a mají lehký nazelenalý nádech. Přírodní odstíny mají 100% krycí schopnost a využívá se jich tak při krytí šedivých vlasů. Vždy je vhodné je míchat s jiným módním odstínem.

Popelavé a béžové odstíny (X.1 a X.2) působí velmi přirozeně a jsou velmi oblíbené mezi staršími zákaznicemi. Světlejší tóny popelavých odstínů se používají pro neutralizaci žlutého nádechu barvy vlasů.

Módní odstíny zahrnují měděné, červené a fialové odstíny (X.4, X.5 a X.6) a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie zákazníků.

Při výběru odstínu barvy na vlasy je nutné VŽDY zohlednit přirozenou barvu vlasů!!! V opačném případě může dojít ke spojení či neutralizaci odstínu vlasů s vybraným odstínem barvy a nechtěnému výsledku. Například u přirozeně popelavých vlasů (se studeným nádechem) při aplikaci odlesku s žlutým nádechem docílíte ve výsledku zelených vlasů. Právě kombinací modré a žluté barvy vznikne barva zelená.

Taktéž je nutné dodržet pravidla kolorimetrického kruhu, neboť při nevhodné volbě může dojít k neutralizaci výsledného efektu, například žlutá a fialové se neutralizují.

Vždy vybírejte odstín podobný vašim přirozeným vlasům. Pokud váháte mezi dvěma odstíny, zvolte raději světlejší.

Vedlejší tón: Odlesk barvy

Druhé číslo za tečkou či čárkou definuje vedlejší tón neboli odlesk barvy. Vedlejší tón doplňuje hlavní tón a definuje diskrétní odlesk barvy. Odlesk je méně viditelnější než hlavní odstín (hlavní tón) a ve většině případů s ním koresponduje.

Příklady značení barev na vlasy

8 Světlá (základní) blond

8.0 Světlá přírodní blond

8.3 Světlá blond zlatá

V případě dvou různých čísel za tečkou, první převládá nad druhým:

8.46 Světlá blond měděná červená (měděná převládá)

8.64 Světlá blond červená měděná (červená převládá)

Dvě stejná čísla za tečkou označují intenzivní barevný odstín:

 8.33 Světlá blond intenzivní (sytě) zlatá

Označování barev písmeny

Někteří výrobci barev na vlasy se bohužel rozhodli jít svou cestou a neznačí barvy mezinárodní standardizovanou stupnicí. Mezi takové výrobce patří například Goldwell nebo Matrix. Tito výrobci označují odstíny a odlesky barev soustavou písmen.

X.N Natural (Neutrální, přírodní)

X.A Ash (Popelavá)

X.V Violet (Fialová)

X.R Red (Červená)

X.B Brown (Hnědá)

X.G Gold (Zlatá)

X.C Copper (Měděná)

X.M Mocha (Moka)

X.W Warm (Teplá)

 

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..