Kožní maz hraje důležitou roli při vlasové péči. Vlasové pokožce a vlasům poskytuje ochranu a chrání je před nadměrnou dehydratací. Suché vlasy jsou na dotek drsné a na pohled nepoddajné, nudné a bez lesku. V případě nedostatečné činnosti mazových žláz, může být problém suchých vlasů také spojen s lupovitostí vlasové pokožky. Suché vlasy vyžadují intenzivní a pravidelnou péči.

Suché vlasy

Co jsou suché vlasy?

Při správní funkci činnost mazových žláz kožní maz (sebum) hydratuje vlasovou pokožku a vytváří velmi tenkou mikro vrstvu, která je nezbytná pro dobrou kondici vlasů a vlasové pokožky. Nedostatek kožního mazu (hyposeborrhoea) podporuje svědění a podráždění vlasové pokožky. Vlas je tvoře vlákny proteinu keratinu a vody. Při nedostatku vlhkosti keratinová vlákna ztrácejí svou elasticitu a vlasy se tak stávají zranitelnější, křehčí a ztrácejí lesk. Vlasy při ztrátě vlhkosti působí nudně, bez vitality a elánu.

Příčiny suchých vlasů

Sníte o luxusních, hedvábných vlasech, které každodenně na vás vyskakují z televizních reklam, ale místo toho máte vlasy jako suchou slámu bez lesku? Suché  vlasy jsou těžkým a věčným problémem. Ztráta vlhkosti z vlasů může být způsobena celou řadou faktorů. Znečištění životního prostředí, jako je prach či smog, či klimatické podmínky (suchý vzduch, vítr) v kombinaci se Sluncem, chlórem či mořskou vodou, příliš časté mytí a styling vlasů, fénování, žehlení, či kulmování vlasů, nebo chemické procesy jako je barvení či melírování je jen velmi krátký seznam faktorů podporující vznik suchých vlasů.

Suché vlasy a stárnutí

V průběhu života se mění i množství produkovaného mazu. Především u žen od věku 40 až 45 postupně dochází k útlumu činnosti mazových žláz. Jedná se o klasický proces stárnutí, který je možné sledovat i u pokožky. Pro ženy ve věku 50 let je normální, že vlasy zcela ztratí svůj přirozený lesk. Stejně jako pleti je i vlasům a vlasové pokožce potřeba dodat potřebnou dávku hydratace.

Péče o suché vlasy

Jak již bylo zmíněno, v případě suchých vlasů je nejdůležitější intenzivní a pravidelná péče. O vlasy je třeba řádně pečovat nebo se pod nedostatkem vlhkosti začnou třepit a lámat.

1. Nemyjte vlasy příliš často. Spousta z nás má tendenci si vlasy mýt každý den. Většina šampónů obsahuje složky, které absorbují vlhkost z vlasů a podporují jejich dehydrataci. Vlasy myjte v případě potřeby, nejlépe co druhý až třetí den. V případě každodenního mytí vlasů, zkuste vynechat šampón a vlasy pouze opláchnout vodou.

2. Používejte hydratační šampóny a kondicionéry. Hydratační šampóny a kondicionéry jsou speciálně určeny pro hloubkovou hydrataci suchých vlasů. Vlasová kosmetika speciálně určená pro suché vlasy obsahuje vyšší množství hydratačních látek a proteinů pro navrácení rovnovážné vlhkosti vlasům.

3. Teplo je zabiják suchých vlasů. V případě delšího vystavení vlasů slunečním paprsků, vždy používejte ochrannou vlasovou kosmetiku se solárními filtry. V nejlepším případě vždy vlasy chraňte kloboukem či šátkem.

4. Vyvarujte se fénování, žehlení či kulmování. V případě potřeby vysušení vlasů, vždy používejte nejnižší teplotní stupeň fénu. V žádném případě nezapomínejte na ochrannou vlasovou kosmetiku s termo-aktivními filtry. Termoaktivní filtry vytvoří na vlasech velmi tenkou neviditelnou vrstvu, která chrání vlas před poškozením a dehydratací.

5. Vlasy pravidelně kartáčujte. Každodenním kartáčováním napomáháte distribuci přirozeného mazu od kořínků ke konečkům vlasům. Kožní vlas je nejlepší přirozená ochrana před ztrátou vlhkosti z vlasu. Mimoto kožní maz podporuje lesk a záři vlasů.

6. Kromě balzámů vyzkoušejte také bez-oplachový kondicionér. Bez-oplachový kondicionér je vhodný pro suché vlasy zejména z důvodu prodloužení jeho účinku. Leave – in kondicionér vlasům dodá okamžitý lesk, hebkost a jemnost.

7. Eliminujte chemické procesy jako je barvení, trvalení nebo melírované. Chemické a technické ošetření vlasů narušuje strukturu vlasu a odebírá z ní vlhkost.

8. Správná výživa je velmi důležitá pro zdraví a krásu vlasů. Nezapomínejte na pitný režim, vyváženou a zdravou stravu bohatou na dostatek bílkovin a esenciálních mastných kyselin.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..