Žehlení nebo kulmování vlasů je pro mnoho z nás každodenní rutinou. I přesto, že každý návod k použití od žehlení mokrých vlasů výrazně odrazuje, mnoho příznivců rovných vlasů z důvodu úspory času toto doporučení nebere v potaz. Výsledkem jsou tzv. „Bubble hair“, bublinové vlasy, které jsou suché, třepí se a ulamují.

Co jsou bublinové vlasy

Bublinové vlasy jsou známkou tepelného poškození vlasů způsobené fénováním, žehlením nebo kulmováním ještě mokrých vlasů. Ve všech vlasových vláknech můžeme nalézt prázdné prostory vyplněné vzduchem, tzv. vakuoly. Pokud jsou vlasy mokré, jsou vakuoly naplněny vodou. Příliš vysoký tepelný zásah způsobí okamžité vypaření vody, což může vést k rozšíření vakuoly a následně k deformitě vlasu a ke zničení integrity vlákna. Pokud bychom se na takto poškozený vlas podívali pod mikroskopem, viděli bychom vlas složený z bublinek, odtud název: bublinkové vlasy.

Bublinové vlasy, neboli Bubble Hair, je nevratné poškození struktury vlasů vysokými teplotami, kdy voda uvnitř vlasového stonku se vaří a vytváří parní bubliny.
Struktura vlasového stonku bez poškození

Struktura vlasového stonku bez poškození

Jak poznám bublinové vlasy

Bublinkové vlasy se vyznačují křehkostí a slabostí, což se později projevuje jejich ulamováním. Ke vzniku bublin jsou náchylnější chemicky upravované vlasy (barvení, melírování, permanentní narovnání vlasů, trvalá ondulace apod.) nebo šedivé vlasy. Bublinové vlasy je možné s jistotou diagnostikovat pomocí trichologické mikrokamery (mikroskop).

K deformitě vlasového vlákna dochází v případě, kdy:

– fénujeme mokré vlasy při teplotě 175 ° C

– mokrý vlas žehlíme (kulmujeme) po dobu jedné minuty při teplotě 125 ° C

Bublinové vlasy jsou často zaměňovány s intenzivním vypadáváním vlasů. Lidé zpravidla vyčesávají chomáče vlasů a začínají panikařit. Neuvědomují si, že vlasy nevypadávají od kořínků, ale lámou se. Lámání vlasů a vypadávání vlasů jsou dvě odlišné věci a jsou velmi často zaměňovány.

Bublinové vlasy

Struktura vlasového stonku poškozená vysokými teplotami – Bublinové vlasy

Lze bublinové vlasy uzdravit?

Jakmile dojde k deformitě a ke vzniku bublin, je téměř nemožné ulomení odvrátit. Jedinou možností je okamžitá hydratace vlasů pomocí velmi intenzivních hydratačních vlasových masek. Masku vždy používejte dle instrukcí, v opačném případě by zatížení vlasů mohlo ulomení vlasu přiblížit. Uzdravení bublinových vlasů je ovšem nemožné.

Prevence vzniku bublinových vlasů

Abyste předešli vzniku bublin ve vlasovém vláknu, nikdy mokré vlasy nevystavujte extrémním teplotám. Mokré vlasy vždy dobře vysušte ručníkem. V případě nutnosti fénování vlasů vždy začínejte s nejnižším teplotním stupněm a postupně teplotu přidávejte. Až suché vlasy je možné vyrovnat vlasovou žehličkou nebo natočit kulmou. Svou pozitivní roli také sehrává ochranná vlasová kosmetika během žehlení, kulmování, fénování určená k ochraně vlasů před teplem.

Ochrana vlasů před teplem

Mnoho z nás často zapomíná, že před každou tepelnou úpravou vlasů je silně žádoucí aplikovat ochranné vlasové spreje, fluidy nebo krémy. Tyto přípravky můžeme vybírat z řad pro rovné vlasy, vlnité nebo kudrnaté vlasy nebo pro dodání objemu jemným vlasům. Benefity ochranné vlasové kosmetiky před žárem kulem nebo žehliček můžeme nalézt v těchto bodech:

– Průhledný film vytvoří ochrannou bariéru mezi vlasem a rozpálenou vlasovou žehličkou nebo kulmou.

– Ochranný film vlasy zpevní a uzamkne v nich vlhkost.

– Urychlují žehlení, kulmování nebo fénování. Vlas je pak vystaven žáru po kratší dobu.

– Výsledný efekt tepelné úpravy vydrží delší čas, což prodlužuje dobu do dalšího tepelného zásahu.

– Mnoho z těchto přípravků také obsahují hydratační složky.

S aplikací ochranných přípravků vlasové kosmetiky to ovšem nepřehánějte. I zde platí, že méně je více! I tyto přípravky obsahují vodu a v případě přehnané aplikace se mohou vlasy vodou napít! Pokud by byly po nanesení ochranného přípravku vlasy příliš mokré, vždy vlasy nejdříve vysušte fénem na nejnižší teplotní stupeň, popřípadě nechejte vlasy pár minut volně proschnout.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..