Již delší dobu kolují zvěsti o škodlivosti silikonů v přípravcích vlasové kosmetiky. Při nadměrném používání produktů s obsahem silikonů se vlasy zatěžují. Nicméně je nutné zdůraznit, že stejně jako silikony i další přísady obsažené ve vlasové kosmetikce mohou vlasy nadměrně zatěžovat. Využití silikonů ve vlasové kosmetice má své opodstatnění.

Výhody silikonů

I přes značnou kritiku jsou silikony prozatím jednou z nejúčinnějších látek ve vlasové i pleťové kosmetice. Silikony fungují na principu obalení povrchu velmi tenkou, okem neviditelnou, hydrofobní (vodě nepropustnou) vrstvou.

Silikonová hydrofobní vrstva snižuje poréznost vlasů, díky němuž vlasy i ve značně vlhkém z prostředí neproniká do vlasu a vlasy zůstanou vyhlazené bez jakýchkoliv známek krepatění. 

V případě hydratace vlasů, hydrofobní filtr chrání před únikem přirozené vlhkosti  z vlasového vlákna. Vlasy tak nejsou suché a dehydratované.

Silikony značně usnadňují rozčesávání vlasů. Vlasy obalené jemným filmem jsou hladké a hřebeny či kartáče po nich lehce a snadno kloužou.

Zatěžování a vrstvení vlasů

Silikony jsou pranýřovány, neboť údajně obalují a nadměrně zatěžují vlasy. Je nutné zdůraznit, že ne všechny silikony vlasy zatěžují a vždy záleží na daném typu silikonu. Jemné vlasy můžou pod tíhou silikonů začít pramínkovatět a plihnout. Naopak majitelky hrubých či hustých vlasů nemusí nahromadění silikonů vůbec rozpoznat.

Časté silikony ve vlasové kosmetice

Cyclomethicone je jeden z velmi častých silikonů obsažených ve vlasové kosmetice. Jedné se o těkavý nemodifikovaný silikon bez zápachu. Díky velikosti svých molekul neproniká do struktury vlasů, ale zůstává na povrchu. Cyclomethcione se díky své těkavosti z povrchu vlasů vypařuje, čímž vlasy nezatěžuje. Je vhodný zejména jako agent a přenašeč aktivních látek a vůní.

Dimethicone Copolyol je lehký, ve vodě rozpustný derivát silikonu, který zůstává na povrchu vlasu a může vlasy lehce zatížit.  Dimethicone Copolyol vlasům dodá hladkost, jemnost a lesk. Díky své lehkosti dosud nebyly prokázány případy ucpání pórů vlasové pokožky.

Amodimethicone a další silikony s předponou amo, amine nebo amino vytváří na vlasech jemný klouzavý film, který usnadňuje rozčesávání. Vlasy budou poddajné a snadno upravitelné. Díky své silné přilnavosti patří mezi hůře odstranitelné silikony.

Dimethicone někdy označován jako silikonový olej, který je přidáván do šampónů a kondicionérů na vlasy pro usnadnění rozčesávání a dodání vlasům zářivého lesku. Na vlasech vytváří odolnou lubrikační vrstvu, která snižuje odpor při kartáčování či česání. Výzkumy prokázaly, že vrstva dimethiconu na vlasech podporuje absorbci nečistot z okolního prostředí. V případě aplikace na vlasovou pokožku byly prokázány případy zvýšeného podráždění pokožky, zvýšení činnosti mazových žláz a nadměrné odlupování odumřelých kožních buněk.  Na rozdíl od Amodimethicone je Dimethicone těžší typ silikonu, který je ve vodě nerozpustný a těžko odbouratelný.

Odstranění nahromaděných silikonů

Pro odstranění nánosu silikonů z vlasů je nutné si vlasy umýt šampónem. Mycí látky v šampónech tzv. detergenty odstraňují z vlasů a vlasové pokožky veškeré nečistoty včetně nahromaděných silikonů. Mezi nejúčinnější čistící látky, které odstraní z vlasů i Dimethicone patří: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate,  Ammonium Lauryl Sulfate,  Ammonium Laureth Sulphate, Cocamidopropyl Betaine a Cocobetaine.  Na trhu existují speciální čistící šampóny, které jsou přímo určeny pro odstranění nahromaděných nečistot a stylingových produktů z vlasů.  V případě nahromadění těžších silikonů, jako je třeba Dimethicone, je nutné mytí vlasů několikrát opakovat. Pro odstranění nánosu silikonů nejsou vhodné šampóny bez obsahu sulfátů, tzv. Free Sulfate šampóny.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts