Již delší dobu kolují zvěsti o škodlivosti silikonů v přípravcích vlasové kosmetiky. Při nadměrném používání produktů s obsahem silikonů se vlasy zatěžují. Nicméně je nutné zdůraznit, že stejně jako silikony i další přísady obsažené ve vlasové kosmetikce mohou vlasy nadměrně zatěžovat. Využití silikonů ve vlasové kosmetice má své opodstatnění.

Výhody silikonů

I přes značnou kritiku jsou silikony prozatím jednou z nejúčinnějších látek ve vlasové i pleťové kosmetice. Silikony fungují na principu obalení povrchu velmi tenkou, okem neviditelnou, hydrofobní (vodě nepropustnou) vrstvou.

Silikonová hydrofobní vrstva snižuje poréznost vlasů, díky němuž vlasy i ve značně vlhkém z prostředí neproniká do vlasu a vlasy zůstanou vyhlazené bez jakýchkoliv známek krepatění. 

V případě hydratace vlasů, hydrofobní filtr chrání před únikem přirozené vlhkosti  z vlasového vlákna. Vlasy tak nejsou suché a dehydratované.

Silikony značně usnadňují rozčesávání vlasů. Vlasy obalené jemným filmem jsou hladké a hřebeny či kartáče po nich lehce a snadno kloužou.

Zatěžování a vrstvení vlasů

Silikony jsou pranýřovány, neboť údajně obalují a nadměrně zatěžují vlasy. Je nutné zdůraznit, že ne všechny silikony vlasy zatěžují a vždy záleží na daném typu silikonu. Jemné vlasy můžou pod tíhou silikonů začít pramínkovatět a plihnout. Naopak majitelky hrubých či hustých vlasů nemusí nahromadění silikonů vůbec rozpoznat.

Časté silikony ve vlasové kosmetice

Cyclomethicone je jeden z velmi častých silikonů obsažených ve vlasové kosmetice. Jedné se o těkavý nemodifikovaný silikon bez zápachu. Díky velikosti svých molekul neproniká do struktury vlasů, ale zůstává na povrchu. Cyclomethcione se díky své těkavosti z povrchu vlasů vypařuje, čímž vlasy nezatěžuje. Je vhodný zejména jako agent a přenašeč aktivních látek a vůní.

Dimethicone Copolyol je lehký, ve vodě rozpustný derivát silikonu, který zůstává na povrchu vlasu a může vlasy lehce zatížit.  Dimethicone Copolyol vlasům dodá hladkost, jemnost a lesk. Díky své lehkosti dosud nebyly prokázány případy ucpání pórů vlasové pokožky.

Amodimethicone a další silikony s předponou amo, amine nebo amino vytváří na vlasech jemný klouzavý film, který usnadňuje rozčesávání. Vlasy budou poddajné a snadno upravitelné. Díky své silné přilnavosti patří mezi hůře odstranitelné silikony.

Dimethicone někdy označován jako silikonový olej, který je přidáván do šampónů a kondicionérů na vlasy pro usnadnění rozčesávání a dodání vlasům zářivého lesku. Na vlasech vytváří odolnou lubrikační vrstvu, která snižuje odpor při kartáčování či česání. Výzkumy prokázaly, že vrstva dimethiconu na vlasech podporuje absorbci nečistot z okolního prostředí. V případě aplikace na vlasovou pokožku byly prokázány případy zvýšeného podráždění pokožky, zvýšení činnosti mazových žláz a nadměrné odlupování odumřelých kožních buněk.  Na rozdíl od Amodimethicone je Dimethicone těžší typ silikonu, který je ve vodě nerozpustný a těžko odbouratelný.

Odstranění nahromaděných silikonů

Pro odstranění nánosu silikonů z vlasů je nutné si vlasy umýt šampónem. Mycí látky v šampónech tzv. detergenty odstraňují z vlasů a vlasové pokožky veškeré nečistoty včetně nahromaděných silikonů. Mezi nejúčinnější čistící látky, které odstraní z vlasů i Dimethicone patří: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate,  Ammonium Lauryl Sulfate,  Ammonium Laureth Sulphate, Cocamidopropyl Betaine a Cocobetaine.  Na trhu existují speciální čistící šampóny, které jsou přímo určeny pro odstranění nahromaděných nečistot a stylingových produktů z vlasů.  V případě nahromadění těžších silikonů, jako je třeba Dimethicone, je nutné mytí vlasů několikrát opakovat. Pro odstranění nánosu silikonů nejsou vhodné šampóny bez obsahu sulfátů, tzv. Free Sulfate šampóny.

O autorovi

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.