Vlasový stvol se skládá ze tří vrstev – kutikuly, kortexu a meduly. Kutikula je svrchní část vlasu složení z tenkých šupinek.  Kortex tvoří vlasovou hmotu, která je tvořena vlákny keratinu. Medula tvoří dřeň  vlasu uprostřed vlasového stonku.

Skladba vlasového stonku

Kutikula

Kutikula je tvořena vzájemně se prolínajícími tenkými šupinkami různých velikostí. Kutikulu si můžeme představit jako střechu se střešními taškami. Smyslem kutikuly je vytvořit hladký a nepromokavý povrch, který chrání před dehydratací, poškozením vnějšími vlivy. Navíc také odráží světlo, čímž vlasům dodává lesk. Celkově je kutikula tvořena 5 až 10 vrstvami buněk.

Kutikula lidského vlasu je poměrně tvrdá a odolná vůči chemickým vlivům. Na neštěstí je také nejvíce vystavena agresivním negativním faktorům jako je chemické ošetření, teplo, světlo či mechanické vlivy. Kutikula zajišťuje integritu a soudržnost vlasu. U silně poškozených vlasů může dokonce dojít ke ztratě jednotlivých šupinek a odhalení vlasové kůry.

Kortex

Kortex nebo kůra vlasu tvoří až 90 % hmotnosti vlasového stonku. Kortex je tvořen navzájem spojenými podélnými vlákny keratinu. Jednotlivé vlákna kůry jsou poutána k sobě mezibuněčnou hmotou, jež je charakterizována jako komplex buněčných membrán. Mezibuněčná hmota je pro svůj malý obsah aminokyseliny cysteinu nazývaná jako nekeratinová oblast vlasu.

Na tyto nekeratinové oblasti se v poslední době zaměřuje přívě kosmetický průmysl. Mezibuněčná hmota představuje ideální cestu, jak do vlasu dopravit účinné aktivní látky. Nekeratinová část je velmi citliví na poškození mechanickými či chemickými vlivy.

Medula

Medula tvoří centrální dřeň vlasu. Medula je průběžná po celé délce pouze u hrubých a silných vlasů.  V případě tenčích vlasů bývá velmi často přerušována. Dřeň ovlivňuje barvu vlasu. Její vliv na mechanické či chemické vlastnosti jsou minimální.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..