Onemocněním a vadami vlasové struktury se zabývá trichologie. Následující definované poruchy a defekty vlasového vlákna zahrnují jak běžně se vyskytující nedokonalosti způsobené neodbornou péči o vlasy, tak taktéž vady vlasové struktury genetického původu nebo vzniklé fyziologickými procesy.
Canities neboli šedivění
Canities je odborný termín pro šedivění vlasů pocházející z latiny. Šedivění vlasů je způsobeno ztrátou přirozeného barevného pigmentu melaninu z vlasového vlákna. Canities je jeden z fyziologických příznaků stárnutí. Šedivé vlasy mají totožnou strukturu jako vlasy pigmentované (barevné), pouze neobsahují barevný pigment. První šediny se objevují kolem 30. roku života.
Šedivění vlasů může být vrozené či získané. K vrozenému šedivění vlasů dochází u albínů, kteří se již rodí bez barevného pigmentu v kůži, vlasech a očích. Vrozené šedivění vlasů se nemusí projevit ihned po narození, ale postupem času. Získané šedivění vlasů je důsledkem genetických predispozic a stárnutí. Kromě fyziologického procesu stárnutí může šedivění vlasů být také důsledkem hormonálních poruch, avitaminóz, nedostatku stopových prvků, ale také duševních poruch.
Pili annulati
Pili annulati neboli prstencovité či kroužkovité vlasy je autozomální dědičné onemocnění charakterizované střídajícím se zbarvením vlasového vlákna. Na vlasovém stonku je patrné střídání světlých, stříbrných a tmavých proužků. Vlasy připomíná typické bodliny dikobraza. Vzniklé 1 – 3 mm široké proužky jsou výsledkem poruchy stavby dřeně a kůry vlasů. Nejedná se o poruchu pigmentace.
Hypertrichóza
Hypertrichóza neboli hypertrichosis je onemocnění charakterizované abnormálním růstem vlasů. Hypertrichóza může být taktéž vrozená či získaná. Onemocnění se projevuje nadměrným růstem ovlasení na zcela netypických místech. Rostoucí vlasy jsou hrubé a dostatečně pigmentované, postupem řasu nahrazují vellusový typ vlasů – velmi jemné a lehce pigmentované chloupky. Velmi lehké projevem onemocnění je růst typických vousů pod nosem u žen. Onemocnění je většinou trvalé. Je nutné léčit základní onemocnění díky němuž hypertrichóza vznikla. Léčba zahrnuje odstraňování vlasů mechanicky, chemicky a laserovým ošetřením.
Trichoptilóza
Trichoptilóza je dermatologické označení pro roztřep volného konce vlasu. Kosmetické produkty fungují pouze na kosmetickém efektu vizuálního zacelení konečku vlasů. Kosmetické složky dočasně zacelí roztřepené partie vlasu a chrání vlas před dalším třepením až do jejich umytí. Jedinou účinnou metodou a zastavení dalšího třepení je zastřižení vlasu nad poškozenou partií.
Trichorrhexis nodosa
Trichorrhexis nodosa neboli uzlíkové vlasy jsou charakteristické svou křehkostí. Vlasy se snadno lámou a roztřepený koneček vlasů je náchylný na další třepení. Léčba spočívá většinou v dostatečné hydrataci vlasů a posílení jejich struktury.
Monilethrix
Monilethrix je vzácné autosomální onemocnění vlasu charakteristické střídáním tmavších rozšířenějších častí se světlejšími užšími úseky s roztečí menší než 1 mm. Pro svůj tvar se vlasům s onemocněním přezdívá také náhrdelníkové nebo korálkovité vlasy. Vlasy jsou velmi křehké a ve většině případů se těsně nad vlasovou pokožkou lámou.
Fragilitas crinium
Fragility crinium je odborné označení křehkých a velmi lámavých vlasů. Křehké vlasy jsou schopné štěpení v jakékoliv partii vlasu. Roztřepení vlasů není ojedinělé, ale vyskytuje se téměř u všech vlasů. Fragility crinium je nejčastěji výsledkem přehnaného kartáčování, česání či úpravy vlasů pod vysokými teplotami. Nadměrné třepení vlasů může být taktéž výsledkem dlouhodobé expozice slunečnímu záření, fyzikálními či chemickými procesy nebo jako vedlejší příznaky jiného onemocnění. Opět jedinou možností zabránění rozvíjení třepení poškozeného vlasového stonku je zastřižení nad roztřepenou partií.
6. prosince 2018
Zdravím moc,
a hrozně rád bych zjistil, čím se vpodstatě stávají vlasy kudrnatými??!!
Po častém mém povinném stříhání mých rovných vlasů v dětství se v období mé puberty vlasy začaly vlnit až kudrnatět. Na startu vojny ani nevěděli, jak mě stříhat!
Po dvacítce (po vojně) jsem hrdě nosil bohatou kudrnatou kštici, kdy mě mnozí kamarádi i cizí lidé označovali za ‚Jimyho Hendrixe‘ nebo za ‚Angelu (Endžílu)‘ podle Angely Davisové, jež měla v době své politické éry shodnou kudrnatou hlavu jako já.
Celý další život jsem se pyšnil svojí kudrnatou palicí.
Dnes je mi skoro sedmdesát, ale na mé hlavě došlo ke změně, o které primář kožní kliniky říká, že se nejedná o alopecii, ale o usazování tuku ve folikulách, čímž vlasové kořínky nejsou schopny se udržet v podkoží hlavy, a vlasy se tak masivně ztrácejí.
Denní ztráta je běžných sto až sto padesát vlasů, ale s tím rozdílem, že mně nové už nenarůstají. To by se sedmdesátníkem nebylo nic tak neobvyklého.
Ale za katastrofu mám fakt, že se mi vlasy naprosto náhle, během jednoho týdne, tuším v říjnu letošního roku 2018 zcela narovnaly!!! Zbylé vlasy tak působí jako „rozárka“ nebo totálně neučesaný chlap. Vlasy jsou teď nezvládnutelné, navíc pochopitelně prolínají i holé části hlavy.
Všechno bych nějak přenesl, ale jak vrátit vlasům kudrnatost???
Jde znát, čím se přirozeně stanou vlasy kudrnatými??? Hrají v tom roli i hormony? Tedy v mém případě testosteron?? Nebo jsou to zcela jiné hormony či enzymy???
Jak vrátit vlasům kudrny – pochopitelně bez kadeřnické trvalé!!!!! ???
Dříve mi často známí kladli otázku: ty máš trvalou?? Ale já jsem ji nikdy v životě neaplikoval!!! Kudrnatilo se mi to celé půlstoletí zcela samo!!
Přiznávám se, že tvar mojí hlavy od narození není zrovna bůhvíjak přitažlivý, o to víc mi vlasy pomáhaly a teď jakžtakž pomáhají udržet vzhled hlavy použitelně na veřejnosti. Děsit lidi budu, až už nebude na hlavě skoro nic… :-)))
Mooooc tedy prosím, jak vrátit přirozeně vlasům kudrnatost?????
Kromě operace páteřní ploténky, to už je 22 let, nemívám nějaké nemoci. Jen dlouho mými lékařkami ignorovaná čtyřicetiletá chudokrevnost, kterou teď posledních pět let „dohání“ hematologie jak doplňováním železa, tak dodáváním vitamínu B12 a kyseliny listové, ovšem jen v rozumných dávkách.
Je ale pravda, že přecejen před léty na endokrinologii s mým zjištěním vypadávajících vlasů rozborem krve zjistili výrazně nízkou hladinu testosteronu. To bylo způsobeno nezvykle zvýšenou hladinou hormonu prolaktin, který snižování hladin jiných hormonů, u mužů především testosteronu, má nasvědomí. Lék na snížení hladiny prolaktinu tak užívám již více let, a hladina testosteronu je tím dlouhodobě na zdravé úrovni.
Proto se znažně ptám, čím mohou vlasy tak náhle přestat být kudrnatými???
Moc prosím o zjištění či odpověď na moje neomalené otázky.
Údajně by měl být v naší zemi nějaký ústav vlasového zdraví, či co, ale ani Google jej u nás nenašel. A tak jsem narazil na vaši chytrou firmu, která určitě bude vědět víc než já.
Předem děkuju za případnou vstřícnost a eventuální rozboruplnou odpověď.
Vlastimil Sečkař
Brno