Keratin je základní stavební jednotka vlasů. Jak ovšem keratin vzniká a můžeme vůbec ovlivnit jeho výslednou kvalitu? Vše začíná u buňky někde uvnitř vlasové pokožky ve vlasovém váčku. Na hlavě máme rozeseto cca 200 tisíc vlasových váčků. Ne všechny jsou ovšem aktivní. Zhruba polovina váčků pracuje na tvorbě vlasu, ostatní jsou v klidovém režimu. Vlasový váček není schopen donekonečna vytvářet nové a nové vlasy. V průměru je schopen zajistit život asi pro dvanáct vlasů, což znamená, že z jednoho vlasového váčku nám během života vyroste cca 12 vlasů. Poté váček umírá a je nahrazen váčkem, který byl to té doby v klidové fázi. Jak již bylo řečeno, váčků máme cca 200 tisíc a jednou přijde den, kdy umírající váček již nebude nahrazen.  Z tohoto důvodu dochází s přibývajícím věkem k řídnutí vlasů.

Vraťme se nyní k vlasovým buňkám. Již víme, že buňky se nacházejí někde uvnitř vlasové pokožky ve vlasovém váčku. Buňky žijí díky zásobám krve z krevních cév, na které je váček připojen. Buňky mají za úkol se množit, tedy dělit a vytvářet další a další buňky. Ve vlasovém váčku ovšem není dostatek místa pro nově narozené buňky a proto se starší sourozenci vzdalují od krevních cév směrem nahoru k vlasové pokožce. Čím je buňka blíže vlasové pokožce, tím dále se nachází od zásobárny krve. Buňka začíná umírat, protože krev a živiny jsou pro její život nezbytné. Umírající buňka se začíná přeměňovat v keratinová vlákna, která se vzájemně spletou v pevné lano a vzájemně se propojí pomocí tzv. disulfidických můstků. Vlas, který se vyklube z vlasové pokožky je shluk mrtvých buněk, které úspěšně dokončily svůj životní cíl – vytvořily vlas v podobě jaký známe.

Struktrura vlasového stonku

Cystein je pro pevnost vlasů klíčový

Keratin je tvořen z různých aminokyselin, které jsou navzájem spojeny peptidickou vazbou. Pro názornost si jednotlivé aminokyseliny představte jako různě barevné korálky, které se navlékají na nit (peptidická vazba). Existuje velké množství aminokyselin (různě barevné korálky) např. cystein, lysin, methionin, prolin, glycin, valin, tyrosin…). To, v jakém pořadí různé korálky (aminokyseliny) na nit navlékáme, ale také počet různých druhů korálků (aminokyselin) udává výslednou kvalitu vlasu. Tento princip navlékaní korálků (tvorba keratinu) je dán geneticky.  Ovšem správnou vlasovou péči nebo stravou můžeme tento proces ovlivňovat ve prospěch kvality vlasů.

Cystein je velmi důležitou aminokyselinou, která se významně podílí na pevnosti vlasů. Proč? Každá nit má svůj začátek a konec. Kdybyste chtěli nit prodloužit, museli byste si ustřihnout další kousek niti, který byste přivázali pomocí uzlu. U vlasu to funguje podobně. Každá vlasová buňka, která se již přeměnila v keratin má svůj začátek a konec. Následující buňka navazuje na předchozí, protože vlasy postupně rostou. Spojení jednotlivých částí pak probíhá pomocí disulfidických můstků (uzlíky na niti). Cystein slouží právě k sesíťování a propojení jednotlivých částí a zároveň upevňuje jednotlivé keratinové vlákna. Cystein v podstatě jednotlivé vlasové vlákna drží pohromadě spletené.

Disulfidické můstky, aneb jak udržet vlákna pohromadě.

Vlasové vlákno samo o sobě není pevné. Aby došlo k pevnosti, musí se jednotlivé vlákna splést a vytvořit tzv. keratinové lano. Takto vytvořené lano pak drží pohromadě disulfidické můstky. Pokud dojde k narušení disulfidických můstků, keratinové lano se rozplétá, vlas postupně chřadne, třepí se a nakonec se ulomí (typické známky poškozených vlasů). Můstky narušují časté chemické úpravy, nešetrné mytí vlasů, používání agresivních šampónů, přehnaná aplikace metody no poo pomocí jedlé sody, tepelné zásahy, ale také různé léky, nemoci nebo špatná strava.

Pokud dojde k narušení disulfidického můstku, tedy k poškození vlasů, je již nemožné jednou poškozený můstek opravit. Kvalitní vlasové masky, séra, balzámy, fluidy a další produkty pomohou udržet jednotlivé vlasové vlákna pohromadě, v podstatě nahradí disulfidický můstek. Vlasy již nevykazují známky poškození, ovšem v podstatě nejsou uzdravené. Aplikaci vlasových opravných přípravků je nutno opakovat do doby, dokud vlasy opět nedorostou.

Pokud máte tu smůlu a Matka příroda vám do vínku nadělila malé zastoupení cysteinu nebo k poškození vlasů z jakéhokoli důvodu již došlo, je nutné věnovat patřičnou pozornost externímu doplnění aminokyselin pomocí stravy a vhodných přípravků vlasové kosmetiky. Nejlepším zdrojem cysteinu je vaječný bílek. Výborným zdrojem dalších aminokyselin jsou masné produkty nebo mléčné produkty. Klíčové je zajistit tělu dostatečný přísun potřebných aminokyselin. Pokud tak učiníte, je vhodné proces tvorby keratinu posílit pomocí vitamínů a minerálů, například biotin a kyselina pantothenová nebo zinek společně s vápníkem a hořčíkem jsou pro vitální vlasy ideální. Zinek ovšem sám o sobě nemá dostatečný efekt a je vždy nutné jej podpořit vápníkem a hořčíkem. Důležité je ovšem upozornit, že bez přísunu aminokyselin je účinnost vitamínů a minerálů bezvýznamná.

Struktura vlasového stonku bez poškození

Struktura vlasového stonku bez poškození

Vlasová kosmetika pro ochranu disulfidických můstků

Současné trendy (barvení, odbarvování, chemické narovnávání, žehlení nebo kulmování vlasů apod.) podstatně vedou k bourání disulfidických můstků. Ti z vás, který vlasovou péči nepodceňují, vlasy chrání a vyživují, mají větší šanci disulfidické můstky ochránit.

K poškozování vlasů ovšem nemusí vždy dojít pouze z důvodu chemických nebo technických úprav. Někteří z nás mají bohužel tu nevýhodu, že ač žádné agresivní zákroky nepodstupují, mají poškozené vlasy bez lesku a bez života. Pro všechny doporučujeme dodržovat následující principy správné vlasové péče.

1.Časté mytí vlasů a používání agresivních šampónů může vést k rozpouštění disulfidických můstků. Pro každodenní mytí vlasů používejte šampóny k tomu určené (např.: Salerm Biokera Argan šampón nebo Cotril Naturil šampón). Pokud řešíte specifické problémy (vypadávání vlasů, lupy, nadměrné maštění vlasů apod.) a každodenní mytí vlasů je pro vás nezbytné, střídejte šampóny pro specifickou péči s šampóny pro každodenní použití. Pokud již k poškození vlasů došlo, zaměřte se na šampóny pro hloubkovou regeneraci vlasů (MedaVita B-Refibre).

2.Nezapomínejte používat balzámy a vlasové masky. I když vlasy ještě nejsou poškozené, posilujte je! Pevný vlas toho vydrží daleko více než ochablá sláma. Z masek a balzámů vždy vybírejte podle typu vlasů a dodržujte pokyny k použití. Mějte na paměti, že méně je někdy více.

3.Před fénováním, žehlením nebo kulmováním vlasů používejte vždy kvalitní vlasové oleje, ochranné krémy nebo fluidy. Tyto přípravky vlas obalí a ochrání disulfidické můstky před degradací. Samozřejmě si musíme uvědomit, že ani ochranné přípravky vlasové kosmetiky nezajistí 100 % ochranu vlasů před přehnaným žehlením a vysoušením vlasů. Tepelné úpravy vlasů podstupujte s rozvahou.

4.Nezapomínejte na externí výživu vlasové cibulky pomocí vlasových tonik a sér. Například extrakty mateří kašičky mohou podpořit vlasové buňky ve tvorbě cysteinu, tj. aminokyseliny velmi důležité pro pevnost vlasů. Ampule Edelstein s mateří kašičkou Pappa Reale poskytují vlasům vysoce koncentrované složky, které dodávají proteiny, živiny, posilují vlasovou cibulku, regenerují vlasy a prodlužují životní cyklus vlasů. Vzpomeňte, že z jednoho vlasového váčku vlas vyroste pouze 12 krát. Delší životní cyklus vlasů se rovná delší doba bez řídkých vlasů.

5.Pokud už k poškození vlasů z jakéhokoli důvodu došlo, je nutné přestat s chemickými a technickými agresemi v podobě barvení, odbarvování, žehlení vlasů…apod. a začít posilovat, respektive nahradit disulfidické můstky pomocí silně vyživujících a regeneračních šampónů, masek, bezoplachových sprejů apod. Pouze tak můžete zajistit, že vlasy zůstanou krásné, hebké a lesklé do doby jejich celkové revitalizace, tzv. do doby, než dorostou nové, zdravé vlasy. Urychlit růst vlasů je možné pomoci placentových ampulí nebo dalších přípravků vlasové kosmetiky proti vypadávání vlasů a pro akceleraci růstu vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..