Vědci rozlišují 3 základní typy vlasů dle etnika – asijské, europoidní (běloši) a africké. Nicméně migrace a vzájemné spojování kultur vytvořilo nespočet vlasových textur, které již není jednoduché rozčlenit a zařadit.

Typy a rozdělení vlasů

Rozdíly vlasů jednotlivých typů nejsou tvořeny pouze vizuálními vlastnostmi, jako tvar či barva. Do členění je nutné zahrnout i další významné  kritéria, která nejsou patrná pouhým okem. Tabulka níže obsahuje 10 základních kritérií dle kterých lze vlasy následně zařadit do jednotlivých typů.

Další klasifikace a rozdělení dle typu vlasů byla popsána v knize Rozhovory s vlasy (Andre Talks Hair) od renomovaného kadeřníka Oprah Winfrey a vlasového experta – Andrea Walkera. Andreho způsob rozdělení vlasů je běžně používaný pro klasifikaci textury vlasů a vybrání správného produktu pro daný typ vlasů.

Andreho klasifikace vlasů je založena na značení typu vlasů čísly a písmeny. Vlasy jsou rozděleny do 4 základních typů:

     1 rovné vlasy,

     2 mírné zvlněné vlasy,

    3 vlnité a kudrnaté vlasy,

    4 silně kudrnaté a kadeřavé vlasy.

Každý typ vlasů a jeho struktura má specifické potřeby na svou péči a styling. Podrobné rozdělení jednotlivých typů vlasů je uvedeno v následující tabulce.

Typy vlasů

Typy vlasů

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

2 Responses

 1. Marcela

  Dobrý den,

  nevím zda-li se mohu obrátit na Vás, ale už jsem celkem zoufalá a netuším, kdo by mi mohl pomoci.
  Mám celoživotní problém, se svými vlasy. Nemám pouze jeden typ vlasů, ale dva a to zcela rozdílné. Proto mám problémy s péčí, stylingem i s výběrem vhodného střihu.

  Dle Vaší tabulky mám téměř po celé hlavě typ 2A a vpředu kolem obličeje typ 3A.

  Vlasy je potřeba každé ráno umýt, upravit a doufat, že nebude venku vlhko, vítr apod.
  Nejvíce mě trápí, že stejné vlasy zdědila i má dcera. Krátké vlasy jsou ta poslední možnost.

  Můžete mi prosím doporučit vhodnou péči a styling?

  Popřípadě na koho jiného bych se mohla obrátit?

  Předem velmi děkuji za odpověď

  Marcela, 38let

  Odpovědět
  • Iveta

   Dobrý den paní Marcelko, odpověděl vám někdo na váš dotaz? Mám úplně stejný problém, hruuuza, každé ráno zehlim vlasy u obličeje, jsem z toho zoufalá. Ještě vám řeknu, že když jsem byla na krátko, tak to jsem trpěla asi ještě víc, vlasy jsem si myla stejně každý den a ty krátké vlasy jsem stejně musela žehlit a to byl horor. Takže teď nosím už 4 roky každý den culik 365 dní v roce. Ale to mě už fakt nebaví. Ještě jsem tmavovlasá a dala si udělat melír,no děs. Pokud vám někdo poradil, nějaký produkt nebo účes , prosím, dejte mi prosím vědět, přeji krásný den a hodně zdaru při péči o vlásky. Iveta K.

   Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..