Nejlepší technika barvení je nebarvit se vůbec. A když už barvit, tak nikdy ne doma svépomocí, ale vždy u dobrého kadeřníka. Velkým problémem domácího barvení je, že barvu opakovaně a v krátkých časových intervalech nanášíme na celé délky a ne pouze na odrost. Délky není zapotřebí barvit co dva týdny. Délky vlasů jsou tak zbytečně zatěžovány a trpí. Samotná kvalita barev z drogérií a supermarketů je velmi často kadeřníky kritizována. Drogériová barva na vlasy je univerzální, ovšem vlasy jsou jedinečné. A v tom je právě kámen úrazu. Barva musí být vždy namíchána pro konkrétní vlasy a pro konkrétní techniku. A přirozeného a působivého vzhledu barvy vlasů nedocílíme pouze jedním odstínem. Barvy se různě míchají, na délky používáme jiný odstín než na odrost, volí se různě silná oxidační emulze vzhledem ke stavu a původní a cílové barvě vlasů apod.

Když vlasy barvit chceme

Intenzita a trvanlivost barvy je na jedné straně dána kvalitou barvy a způsobem její aplikace, na druhé straně pak stavem vlasů a následnou péči o barvené vlasy. Ideální je stav, kdy kadeřník použije profesionální barvu na kvalitní a minimálně porézní vlasy a přesně dodrží technologický postup. Častým nešvarem kadeřníků totiž je, že barvicí směs neváží a míchají ji jak se říká „od oka“. Barva se pak neuchytí tak jak má, což se ve finále může odrazit v horším krytí, intenzitě a trvanlivosti barvy. Nicméně i klient si musí uvědomit, že barvené vlasy vyžadují specifickou následnou péči. A to se týká jak barvených, tak zesvětlovaných vlasů. Barvené vlasy mají postupem času tendenci k vymývání a blednutí. Zesvětlené vlasy pak mají tendenci žloutnout, což lze vyřešit zejména používáním fialových šampónů a masek na vlasy. Zesvětlovaní je oproti barvení daleko více agresivnější. Vlasy je nutné dostatečně hydratovat, případně je vhodné jim dodat protein, aby se netřepily a neulamovaly. Konkrétní péči ovšem vždy musí doporučit kadeřník, který zná naše vlasy ze všech nejlépe.

Platinové vlasy evokují šediny, tak typické pro stáří, které je zpravidla spojováno s rozumem, zkušenostmi a určitým životním nadhledem. Hladká tvář dívky bez vrásek pak logicky symbolizuje mládí, pro které je typická nerozvážnost, určitá vzpurnost a vzdor a hledání svého já. Tyto dva protiklady pak doslova fungují jako různé póly magnetu, které se přitahují a společně fungují.

Trend barvených vlasů

Když se již barvit nechceme

Vlasy, které byly jednou barveny nebo zesvětlovány není možné vrátit do původního panenského stavu. U barvených vlasů se nabízí možnost utlumení odstínu pomocí různých stahovačů nebo odbarvovacích směsí a vymývacích lázní. Tyto prostředky ovšem pouze potlačí umělý barevný pigment (zesvětlovače), maximálně odstraní poslední vrstvu barvy (removery, stahovače). V každém případě se ovšem jedná o silný chemický zásah, který by měl být pod dohledem zkušeného kadeřníka, který navíc zná historii vlasů. U zesvětlených vlasů je postup opačný a původního odstínu docílíme barvou nebo přelivem. Čistě panských vlasů ovšem dosáhneme pouze jejich dorostením. Podpořit růst vlasů je možné aplikací vlasových vod, například s obsahem placentárního proteinu, nebo pomocí doplňků stravy.

Vlasy ovšem dorůstají velmi pomalu, cca 1 až 1,5 cm za měsíc. Co dělat v meziobdobí a jak maskovat nevzhledné odrosty? Rozhodující je kontrast přirozené a umělé barvy. Typickým příkladem vysokého kontrastu, který není lichotivý, jsou šedivé vlasy barvené načerno. Šedivý odrost nepůsobí příjemně a opticky může působit jako lysina. V tomto případě se doporučuje vlasy postupně zesvětlovat. V opačném případě, kdy zesvětleným vlasům chceme vrátit jejich původní tmavší odstín, délky barvíme do odstínu jejich odrostu a případnou ztrátu pigmentu z délek korigujeme aplikací přelivů. Vždy ovšem platí, že tmavší odrost oproti zbytku délek působí lépe než naopak.

Několikacentimetrový odrost je možné zamaskovat aplikací různých barevných sprejů na vlasy, které jsou na trhu k dispozici v docela velkém měřítku, případně pomocí barevných pudrů na vlasy, které navíc dodají i objem a vlasy zahustí. Jejich aplikace je rychlá a docela efektivní, ale není vhodná pro odrosty delší než několik centimetrů.

Trend barvených vlasů

Trendy šediny

Platinový odstín je bezesporu trendem posledních let napříč všemi věkovými skupinami. Není úplně jednoduché zobecnit pro jaký typ lidí je vhodný či nikoliv. Určitě je vhodný pro všechny, kteří ho umí nosit a cítí se v něm dobře a atraktivně. To je asi nejdůležitější. Popularita platinového odstínu u mladých dívek a žen je dána zejména kontrastem mládí versus stáří. Platinové vlasy evokují šediny, tak typické pro stáří, které je zpravidla spojováno s rozumem, zkušenostmi a určitým životním nadhledem. Hladká tvář dívky bez vrásek pak logicky symbolizuje mládí, pro které je typická nerozvážnost, určitá vzpurnost a vzdor a hledání svého já. Tyto dva protiklady pak doslova fungují jako různé póly magnetu, které se přitahují a společně fungují.

 

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..