Keratin je základním stavebním materiálem vlasu. Keratin je protein, který můžeme najít také v buňkách pokožka, nehtů, peří či ve sklovině zubů. Vlasová struktura může být tvořena až z 95 % právě keratinem.
Skladba a složení keratinu
Keratin je vysoce odolný a ve vodě nerozpustný protein. Keratin je tvořen dlouhými řetězci aminokyselin. Jednotlivá vlákna aminiokyselin jsou k sobě poutána k sobě díky molekulám síry, které tvoří disulfidické můstky. Spojení je velmi tuhé a odolné.
Keratin je tvořen převážně třemi aminokyselinami – cystin, methionin a cystein. Tyto aminokyseliny jsou přepravovány krví do vlasových kořínků, kde působením zinku a vitamínu B6 dochází k syntéze.
Vznik vlasů – keratinizace
Rohovatění neboli keratinizace je přirozený proces v buňkách pokožky, tzv. keratinocytech, kde dochází ke shlukování buněk keratinu. Díky neustálé procesu shromažďování buněk dochází k postupné k jejich keratinizaci a vzniku vlasů.
Vlastnosti keratinu
1. Propustnost. Keratin je velmi citlivý na vlhkost, stejně jako houba, může přijímat vodu, která může tvořit až 40 % hmotnosti keratinu. Vlasová struktura nabobtná a zvětší průměr vlasů o 15 až 20 %. S příjmem či ztrátou vlhkosti z okolní souvisí neustálá změna struktury vlasů.
Hydrofilních vlastností keratinu se využívá při technologickém procesu barvení vlasů. Působením alkalických látek dochází ke vzpřímení a otevření kutikuly vlasů, což umožňuje přesun barevných pigmentů do hloubky struktury vlasu. V případě, že je proces otevření struktury vlasů proveden špatně či příliš často, dochází ke vzniku porézní otevřené struktury vlasů, která je velmi náchylná na poškození.
2. Elasticitia. Pružnost neboli elasticita je nejúžasnější vlastností keratinu. V kortexu, vlasové kůře, jsou vlákna keratinu stočena do spirály. Stejně jako pružina při jeho prodloužení, vlas po puštění vrátí do původního tvaru. V závislosti na struktuře a typu vlasů je možné vlasy protáhnout o 20 % až 30 % aniž by došlo k nevratnému poškození či zlomu.
3. Odolnost. Kromě výborné pružnosti jsou také vlákna keratinu odolná na lámání. Ačkoli průměr vlasu nepřesahuje desetinu mililitru je vlas schopen odolat zátěži až 100 g. Teoreticky by tak 100 000 vlasů mohlo přenést váhu až 1 tunu, aniž by došlo k poškození.
4. Životnost. Buňky keratinu nejsou náchylné na rozpad a vynikají svou dlouhou životností. U sportovců je možné zjistit doping pomocí analýzy vlasu mnohonásobně později než u testování moči či krve.
5. Přirozená barva. Barevný pigment je do vláken keratinu přidáván při jeho rohovatění v keratinocytech. S rostoucím věkem klesá i množství produkovaného pigmentu a dochází tak k postupnému šedivění vlasů. V keratinu jsou obsaženy dva typy barvených pigmentů, jejichž směs určuje konečnou přirozenou barvu vlasů. Stejně jako neexistují dva stejné otisky prsů, neexistují absolutně shodné dva odstíny vlasů.
6. Plasticita. Plasticita je schopnost vlasu zachovat stejný tvar. Plasticity vlasů je využíváno při chemické rovnání či ondulaci vlasů. Nejdříve je nutné rozbít disulfidické můstky, čímž keratin ztratí svou strukturu a tuhost. Nyní přichází na řadu aktivní látky, které vlas narovnají nebo naopak zvlní. Po deformaci vlasů je nutná jejich oxidace, čímž keratin získá zpět svou strukturu. Ačkoli se zdá, že se jedná o jednoduchý chemický prose, není tomu tak. V případě použití příliš agresivních chemických složek nebo příliš častého ošetření se struktura vláken keratinu může nevratně poškodit.
7. Elektrizace. Keratin je izolační materiál, který snadno zachycuje statickou elektřinu. V případě nedostatku mazu na povrchu vlasu dochází k častému přeskakování náboje ze vzduchu a elektrizování vlasů.
8. Lesk. Charakteristickou schopností vlasu je odraz světla. V případě zdravých vlasů, je povrch vlasu dokonale rovný a hladký, což podporuje zářivý lesk. V případě otevřené struktury vlasů vlasy působí mdlým a nudným dojmem.
9. Citlivost. Kvalita a síla keratinu je závislá na mnoha faktorech. Jedním z nich je i produkce pohlavního hormonu androgenu, který řídí rychlost keratinizace vlasu. Stres a absence vitamínů a bílkovin se negativně projevu na kvalitě a síle keratinových vláken. Především při nedostatku železa dochází k řídnutí vláken keratinu.
10. Křehkost. Po opuštění keratinového vlákna z vrstvy keratinocytů již nadále není vlákno vyživováno. Při nesprávné péči tak může dojít k nevratnému poškození vlákna. Již odrostlým vlasům je nutné dopřát výživné látky pomocí vhodné péče. Pro zdravě a vypadající vlasy je nutné zajistit dostatečný přísun esenciální mastných kyselin a vitamínů E. Vhodné jsou přípravky vlasové kosmetiky s výtažky mandlového, bavlníkového, lněného, arganového či makadamiového oleje, Aloe vera nebo bambuckým máslem.
Leave a Reply