Řada odborníků vlasové péče považuje zimní období za drsného nepřítele našich vlasů. I zima v mírném klimatu může napáchat škody, které si naše hříva ponese po celou sezónu. Nick Chavez, majitel salónu v Beverly Hills a stylista řady celebrit, označuje životní prostředí za fatální faktor, který způsobuje problémy s vlasy a vlasovou pokožkou.
Říká, že rozžhavené letní Slunce nenapáchá tolik škod, jako chladné zimní období. Proč? Protože lidé se již naučili o své vlasy v létě pečovat, používají přípravky vlasové kosmetiky, které mnohdy vlasy chrání proti UVA a UVB paprskům. Zima je ovšem velmi specifické období a lidé často zapomínají vlasovou péči přizpůsobit chladným podmínkám.
Vytápěné prostory
Říkáte, že z důvody ochrany svých vlasů raději po celou zimu zůstanete v teple domova u horkého čaje a nevytáhnete z domu paty? Ani to Vám k ochraně vlasů nemusí stačit. Důvodem je vnitřní vytápění, které vlasoví profesionálové označují za něco, jako zůstat celý den pod vysoušečem vlasů. Marc Harris, majitel salónu Boston Salon ovšem vnitřní vytápění za tak dramatické nepovažuje. Souhlasí ovšem s tím, že vnitřní vytápění jistou roli ve kvalitě vlasů sehrává. Marc Harris doporučuje používat produkty s obsahem esenciálních mastných kyselin a s obsahem hydratačních složek. Nejen proto, že tyto produkty jsou pro hydrataci vlasů nejlepší, ale také proto, že dokáží ve vlasech vlhkost udržet, což je v zimním období obzvláště důležité. Marc doplňuje, že přípravky vlasové péče pro zimní období by měly obsahovat sójový proteiny a pantenol.
Nick Chavez navíc doplňuje, že kondicionér by měl být vybrán s ohledem na typ vlasů. Pokud jste obdaření velmi hustými, silnými nebo kudrnatými afro vlasy, popř. vlasy asijského typu, je vhodné používat velmi těžké a silné kondicionéry. V zimním období je pro dokonalou hydrataci vlasů vhodné provádět půl hodinové vlasové kúry a zábaly. Jednoduše dvakrát týdně naneste kondicionér a nechejte ho působit až půl hodiny. Kondicionér ovšem nikdy nenanášejte blízko k vlasové pokožce. Vlasové masky, kondicionéry, balzámy apod. nanášejte vždy alespoň 5 cm od pokožky hlavy a následně jej protáhněte po celé délce pramene. Pokud jsou ovšem vaše vlasy příliš jemné a bez objemu, je lepší se těžkým kondicionérům vyhnout. Marc doporučuje používat klasické kondicionéry pro jemné vlasy (bez hloubkové hydratace), popř. používat lehké kondicionéry ve spreji. Výběr správného kondicionéru pro jemné vlasy je velmi těžká záležitost. Vždy vybírejte takové, které nesou označení „pro jemné vlasy“, popř. „pro objem vlasů“.
Nick i Marc také navrhují používat přírodní vlasové oleje, které dostatečně vlasy hydratují. Nick dává přednost olivovému oleji, Marc pak oleji ze světlice barvířské. V obou dvou případech je aplikace velmi jednoduchá. Kapky oleje naneste do dlaní a rozetřete v nich. Olej aplikujte nejdříve do konečků a postupujte směrem nahoru. Tento postup aplikujte vždy, když přijdete z chladného venkovního prostředí do vytápěných prostor, nebo kdykoliv, kdy jsou vlasy suché. Marc říká, že to doopravdy funguje. Nick přihazuje další tip: když použijete krém na ruce, dotkněte se pak konečků svých vlasů a jemně je promněte, tím také zajistíte další dodatečnou hydrataci.
Statická elektřina
Mocnou sílu statické elektřiny již určitě zažil každý z nás. Tato nepříjemná zkušenost je ovšem nic v porovnáním s tím, co statická elektřina způsobuje vlasům. K předcházení vzniku statické elektřiny ve vlasech je vhodné používat stylingové produkty, zejména pak modelační krémy, které se v současnosti stávají velkým hitem. Marc navíc doporučuje vlasy kartáčovat pomocí kartáče s kančími štětinami, který dokáže výrazně eliminovat vznik statické elektřiny. Marc dodává, že je vhodné aplikovat i různé vlasové spreje, je ovšem vhodné vybírat z těch, které neobsahují alkoholy. A co je nejdůležitější? Výrazně snížit nebo omezit dobu vysoušení vlasů fénem. Marc doporučuje věnovat více času jemnému vymačkávání přebytečné vody z vlasů ručníkem a až poté přistoupit k rychlému vysoušení vlasů fénem.
Šampónem vše začíná
Zatímco hydratační masky a stylingové produkty pomohou vlasy ochránit a dodat jim požadovaný tvar, výběr správného šampónu je nejdůležitějším krokem celé zimní vlasové péče, říká módní stylista Jamal Hammadi. Šampón tvoří základ toho, jak budou vlasy reagovat na kondicionéry a stylingové produkty v různých klimatických podmínkách. Jamal je zastáncem přírodní kosmetiky a říká, že čím méně chemických látek produkt obsahuje, tím lépe pro naše vlasy. Jeho nejoblíbenější ingrediencí je bambucké máslo, které je nyní tak populární v produktech pečujících o pleť. Bambucké máslo zajišťuje nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak dostat poškozené vlasy do dobrého stavu a ochránit je před dalším poškozením. Kromě bambuckého másla jsou vynikajícími ingrediencemi esenciální oleje ylang ylang, bergamot, citrónové trávy, které otevřou vlasovou kutikulu a zajistí absorpci vlhkosti do vlasového vlákna.
Diametrálně odlišný způsob šampónování vlasů zastává legendární kadeřník Robert Craig z New York City. Robert je průkopníkem v oblasti výroby šampónů pro různé stupně tvrdostí vod. Dodává, že tvrdost vody je v oblasti péče o vlasy v zimně velmi důležitá. Robert říká, že spousta jeho klientů během cestování do různých zemí zaznamenala různé účinky šampónů. Na základě těchto podnětů od zákazníků dospěl k závěru, že viníkem je právě voda, přesněji řečeno obsah minerálů (vápník). Tvrdá voda je důsledkem vzniku statické elektřiny, plnosti vlasů a dokonce suchosti, hrubosti a lámavosti vlasů.
Barvení a zesvětlování vlasů v zimě
Pokud jste milovníkem barvení a zejména zesvětlování vlasů, nechejte je odpočinout alespoň v zimě. Odbarvování vlasů je nejagresivnější možnou formou úpravy vlasů a chladné počasí agresi ještě prohloubí. Řada odborníků z oblasti vlasové péče radí, abyste svým vlasům dopřáli pohodu alespoň během zimy. To ovšem neznamená, že Vaše vlasy musí během zimy vypadat nudně a fádně. Vlasoví stylisté radí během zimy změnit odstín barvy vlasů, zejména barvu vlasů přiblížit k jejich základní barvě. Navíc doporučují zvolit teplejší odstíny barev, které zvýrazní a rozzáří váš vzhled. Robert doporučuje navštívit kadeřnictví, kde využívají šetrných technik barvení, zejména barev bez amoniaku a nejlépe bez použití oxidační emulze. Pro tento účel jsou ideální barvící krémy, které neobsahují agresivní látky, ale naopak vlasy tónují bez poškození s hydratační péčí. Nick navíc doporučuje používat šampóny a kondicionéry speciálně určené pro barvené vlasy.
Leave a Reply