Kondicionér na vlasy je produkt, jehož účelem je zlepšení vzhledu a poddajnosti vlasů a celkově vytváří dobrý pocit z vlasů. Hlavní funkcí kondicionéru je omezení tření vlasů, což velmi usnadňuje kartáčování a česání vlasů. Mezi další výhody kondicionérů na vlasy patří: zlepšuje lesk vlasů, dodává vlasům hebkost, redukuje krepatění a polétavost vlasů, má antistatický efekt, vlasy posiluje a předchází jejich ulamování a redukuje třepení konečků.
Kondicionéry jsou k dispozici v široké řadě forem, a to v podobě gelů, pěn, krémů, vlasových vod, olejů nebo lehkých sprejů. Kondicionéry se zpravidla používají po umytí vlasů šampónem. Nanáší se do vlasových délek a dle návodu k použití se buď oplachují nebo ve vlasech zůstávají.
Typy kondicionérů
Rozlišujeme kondicionéry na: instantní kondicionéry, hloubkové kondicionéry (tzv. masky na vlasy) a bezoplachové kondicionéry. Instantní kondicionéry jsou nejrozšířenějším typem kondicionérů. Nanášejí se ihned po umytí vlasů a poté se opláchnou. Hloubkové kondicionéry obsahují obdobné složky jako kondicionéry instantní, ovšem s tím rozdílem, že aktivní složky jsou více koncentrované. Pro hloubkové kondicionéry je typická jejich delší doba působení, kolem 20 minut a až poté se oplachují. Hloubkové kondicionéry jsou vynikající zejména pro ošetření dlouhých vlasů s drsnými a suchými konci, a také pro vlasy, které se snadno zacuchávají nebo se ulamují. Bezoplachové kondicionéry se nanášejí do umytých a ručníkem vysušených vlasů. A jak už název napovídá, neoplachují se, ale na vlasech zůstávají až do dalšího mytí. Bezoplachové kondicionéry jsou vynikající pro ošetření často namáhaných vlasů, tedy vlasů, které jsou tepelně upravovány žehličkou nebo kulmou nebo jsou barveny oxidační barvou a zesvětlovány melírem.
Běžný kondicionér na vlasy se skládá z:
– deionizované vody
– zvlhčovadla (0-2 %)
– kationtové povrchově aktivní látky/emulgátory (1-4 %)
– mastné alkoholy a glycerylstearát/glyceryl stearate (1-7 %)
– parfemace (1-5 %)
– konzervanty (až 1 % dle typu použitého konzervantu)
– zvláčňovadla (0-2 %)
Většina celosvětově prodávaných instantních, hloubkových a bezoplachových kondicionérů je založena na lamelární gelové síti (LGN – lamellar gel network), pro kterou jsou klíčové kationické surfaktanty. LGN je dána kombinací nízkých a vysokých hodnot hydrofilně-lipofilní rovnováhy (HLB).
Struktura LGN zajišťuje:
– zahuštění a stabilizaci směsi
– zvyšuje dopad kationtového surfaktantu, vůně a změkčovadla
– pomáhá disperzi/stabilizaci změkčujících olejů
– během aplikace zajišťuje mokrý, kluzký a hladký pocit
– podporuje rozčesávání za mokra a dodání kondice za sucha
– redukuje tření a statický náboj
Faktory, které ovlivňují účinnost LGN, aneb co dělá kondicionér kvalitním a skutečně účinným
– Celková koncentrace surfaktantů (tenzidů) a poměr nízkých a vysokých hodnot HLB ovlivňují viskozitu a kondiční vlastnosti. Pro optimální výsledky by jejich poměr měl být okolo 30 %.
– Délka řetězce nízkých a vysokých HLB surfaktantů. Nejlepší nízké HLB surfaktanty jsou Cetyl, Stearyl a Behenyl alkoholy. Nejlepší vysoké HLB surfaktanty jsou Stearamidopropylamine (SAPDMA), Behenyltrimonium Chloride (BTMAC) a kombinace SAPDMA and BTMAC.
– Množství a typ konzervantu (zejména benzyl alcohol, phenoxyethanol, 1,2 Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin) mohou mít vliv na viskozitu a tepelnou stabilitu.
– Nenasycené mastné kyseliny a alkoholy mohou mít negativní dopad na viskozitu a stabilitu
– Přítomnost polymerů může mít dopad na viskozitu a stabilitu.
Nové trendy ve složení kondicionérů
Trendem poslední let jsou kondicionéry bez silikonů. Silikony jsou nahrazovány Quaternium 100 (které zlepšuje kondiční vlastnosti BTMAC kondicionérů), PPG 3 Caprylyl Ether nebo Polyester-11. Silikony jsou také velmi často nahrazovány oleji, zejména arganovým olejem jako koncepční složkou kondicionérů. Trh s kondicionéry se také velmi často zaměřuje na používání většího množství přírodních a udržitelných složek. A velký boom zažívají specifické kondicionéry pro barvené vlasy, které dokáží podpořit intenzitu barvy barvených vlasů a prodloužit trvanlivost barvy.
Současným trendem je také obrácená aplikace kondicionéru, která spočívá v použití kondicionéru před mytím vlasů šampónem. Tímto způsobem můžeme dokonce zlepšit kondiční vlastnosti produktu a zároveň eliminujeme riziko zatížení vlasů a vlasy tak dosáhnou na větší objem.
Trh s kondicionéry
Kondicionéry slibují podobné účinky a většinou se liší obalem, vůní a koncepčními složkami. Kvalitní a účinný kondicionér nevytváří pouze samotná přítomnost té či jiné složky, ale zejména její koncentrace a poměr k jiným složkám, které jsou v kondicionéru také obsaženy. Na trhu můžeme najít dva kondicionéry jiné značky s identickým složením uvedeném na obale. Toto složení ovšem nevypovídá o koncentraci, poměru a vzájemném působení jednotlivých složek, které jsou pro funkčnost kondicionéru klíčové. Vytvořit skutečně kvalitní kondicionér není pouze o smíchání pár koncepčních a dalších složek. Toto se netýká pouze kondicionérů, ale samozřejmě také všech dalších produktů vlasové nebo i pleťové a tělové kosmetiky.
Nejprodávanější kondicionéry obsahují cetearyl alcohol, cetyl a stearyl alcohol (nízké HLB surfaktanty) a emulzní a kondiční agenty SAPDMA, BTMAC (vysoké HLB surfaktanty). Hydrolyzované proteiny jsou také velmi často používány pro své kondiční schopnosti.
Často jsou používány zvláčňovadla v podobě amodimethicone, Bis Aminopropyl Dimethicone, Dimethicone, Cetyl esters, avokádový olej, sójový olej, kokosový olej, arganový olej (jako koncepční složka).
Leave a Reply