Na trhu je nespočet vlasové kosmetiky, které splňují jedinečné výsledky díky účinných přírodních a aktivních složek. Ovšem jen nepatrný zlomek z nich uvádí pH. Při běžné péči o vlasy by jednoznačně měly převažovat produkty s rovnovážným pH.

pH vlasů a vlasové pokožky

Poslední trendy vlasové kosmetiky stále více věnují pozornost molekulární kráse a zdraví vlasů. Veškeré chemické i přírodní složky, jako je kyselý citrón či zásadité mýdlo, mohou být zobrazeny na pH stupnici. Výrobci vlasové kosmetiky se předhánějí v nabízení produktů, jejichž cílem je udržet pH hladinu v rovnováze.

Co je pH

pH vyjadřuje vodíkový exponent (potential of hydrogen) je číslo, kterým se v chemii vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele či zásaditě (alkalicky).

pH je hodnota určující kyselost či zásaditost dané látky na stupnici od 0 do 14. Látky s pH nižším než 7 jsou kyselé. Naopak, látky s pH větším než 7 jsou zásadité. Destilovaná voda má pH 7 a lze ji považovat za neutrální.

Jak pH ovlivňuje vlasy a vlasovou pokožku

Z chemického hlediska jsou naše vlasy a vlasová pokožka přirozené kyselé. Nejčastější pH vlasů, kůže a nehtů je 4,5 až 5,5. Toto pH je považováno za ideální a rovnovážné. Působením faktorů mezi něž patří znečištění ovzduší, chemické složky ve vlasové kosmetice či obyčejná voda z vodovodu způsobují jemné výkyvy kolem rovnovážného pH.

Vlasová kosmetika či chemické ošetření založené na zásadité bázi, pH větší než 7, otevírá svrchní část vlasu (kutikulu). Vzpřímené šupinky kutikuly vlasu umožňují snadné proniknutí aktivních složek, které pronikají do hloubky vlasu, kde napomáhají regenerovat, hydratovat, vyživovat či dopravit barevný pigment v případě barvení vlasů.

V případě vlasové kosmetiky s pH menším než 7 dochází naopak k uzavírání šupinek povrchu vlasu. Uzavřené šupinky vlasu chrání strukturu vlasu před poškozením a zacucháváním. O hladkou strukturu vlasu se také lépe odráží světlo, čímž vlasy působí leskle a zářivě.

Vliv pH ve vlasové kosmetice na vlasy

Správná péče o vlasy a vlasovou pokožku by kromě dostatečného přísunu výživy a hydratace měla taky zajistit rovnovážnou hladinu pH. Správná vlasová péče by měla respektovat, že vlasová pokožka a vlasy jsou mírně kyselé. Je třeba pamatovat, že pH vody se pohybuje kolem 7,0, čímž dochází k nerovnováze a mírnému zvýšení pH.

Pro udržení rovnovážného pH vlasů a vlasové pokožky by měla být veškerá vlasová kosmetika mírně kyselá (pH menší než 7).  Při aplikaci jednotlivých přípravků by pH mělo postupně od šampónů až po konečnou úpravu klesat. Je žádoucí nejprve vlasy umýt šampóny s mírně vyšším pH, které otevře kutikulu vlasu a připraví vlas na příjem hydratačních a vyživujících látek. Naopak masky a kondicionéry by měly mít pH již nižší, aby došlo k uzavření aktivních látek ve vlasu a uzavření kutikuly vlasu.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..