Ahoj,

chci se zeptat, rozhodla jsem se nepoužívat výrobky na vlasy se silikony, mám jeden šampon, kde jsou dva, ale též obsahuje tenzidy, které silikony odstraňují, mimo bezsilikonového šamponu chci tento též dovyužít. Napíšu zde jeho složení a ráda bych se Vás zeptala na názor, zda ho mám používat je zároveň bylinkový takže i v něm jsou užitečné věci, buď mi ho schválíte nebo vyvrátíte jeho použití.

Složení šampónu je následující: Aqua, sodium laureth sulfate, sodum lauryl sulfate, cocamidopropyl betane, cocamide mipa, sodium chloride, cetylalcohol, dimethicone, glycol disterate, guar hydroxypropyl trimonium chloride parfum, propylene glycol, disodium edta, citric acid, pak extrakty z bylin a konec je methylchloroisothiazolinone.

Předem moc děkuji za odpověď.

Martina

Dobrý den Martino,

problematika silikonů ve vlasové kosmetice je v posledních letech velmi probíraným tématem.

Odpovědi na otázky týkající se obsahu silikonů ve vlasové kosmetice rozhodně nejsou jednoduché. Silikony opticky zlepšují kvalitu vlasové struktury, obalují vlasový stonek a navrací vlasům jejich ztracený lesk a elasticitu. Vlasy budou po péči se silikony hebké a uhlazené. Silikonová vrstva chrání vlasy před ztrátou vlhkosti a před dehydratací. Vlasy jsou chráněné před nepříznivými vlivy, jako je smog a UV záření. Nicméně silikony postupně vlasy obalují, hromadí se v nich a časem je mohou zatížit, což může způsobit plihnutí vlasů a zvýšenou produkci mazu vlasové pokožky.

Mnohem větší nebezpečí představuje nadměrné používání přípravků se silikony pro vlasovou pokožku! Zde silikony mohou ucpávat póry, pokožka následně nemůže volně dýchat a opět dochází ke zvýšenému maštění vlasů a nedostatečnému vyživování vlasových kořínků. Vlasové kořínky slábnou a postupně vypadávají. Z tohoto důvodu se silikony zpravidla nepoužívají v šampónech, neboť šampóny se nanášejí přímo na vlasovou pokožku a následně se pěna jemně roztírá do délek a konečků. Naopak je tomu u kondicionérů, balzámů a masek, které mají za úkol zlepšit kvalitu délek a konečků vlasů. Pečující vlasové přípravky se vždy nanášejí do délek a na konečky. Nikdy ne k vlasové pokožce. Zkráceně a velmi jednoduše řečeno: silikony v šampónech NE, v pečující vlasové kosmetice ANO.

Složení Vámi zaslaného šampónů obsahuje pouze jeden typ silikonů – Dimethicone. Dimethicone je druh silikonu ve vodě nerozpustný. Šampónům dodává hydratační vlastnosti, zvyšuje lesk a pružnost vlasů, ale také snižuje polétavost vlasů. Převážně se přidává do šampónů, které působí také jako kondicionér (tzv. šampóny 2 v 1). Vrstvu Dimethicone nelze z vlasů odstranit pouhou vodou, ale je vždy nutné použít kombinaci některých z následujících tenzidů – Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate,  Cocamidopropyl Betaine, Cocobetaine, Ammonium Lauryl Sulfate a Ammonium Laureth Sulfate.

Musíme Vás ovšem upozornit na přísadu Sodium Lauryl Sulfate (SLS, neplést se Sodium Laureth Sulfate – SLES). Jedná se o agresivní tenzid, který vlasy hloubkově zbavuje nečistot. Není ovšem příliš vhodné šampón s touto složkou používat pravidelně, ale pouze nárazově. Setkat se se Sodium Lauryl Sulfate můžeme v tzv. čistících šampónech. Tyto šampóny je vhodné použít např. po dovolené u moře, aby se z vlasů odstranil nahromaděný chlór z bazénů, drobné částečky písku apod. Časté používání šampónů se SLS může vést k podráždění a následnému zarudnutí vlasové pokožky.

Chtěli bychom ovšem podotknout, že někdo může používat přípravky se silikony a se SLS každý den a nepocítí žádné negativní dopady


Nenašli jste zde řešení svého problému? Trápí Vás dlouhodobě lupy, mastné vlasy či vypadávání vlasů? Nevíte si rady s výběrem správní vlasové kosmetiky pro Vaše vlasy? Neváhejte se obrátit náš tým profesionálů. Jsme tady pro Vás.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..