Dnes Vám představíme skutečná fakta týkající se obsahu silikonů ve vlasové kosmetice. Silikony obsažené ve vlasové kosmetice jsou v poslední době horkým hitem na každé diskuzi nebo fóru věnované vlasům a péči o ně. Vysvětleme si nyní základní otázky o používání a škodlivosti silikonů.

Jak lze z vlasů silikony odstranit? Stačí běžné mytí vlasů?

Na tuto otázku je těžké odpovědět, protože neexistuje jednoduchá a stručná odpověď. Obecně lze silikony zařadit do 4 kategorií dle jejich rozpustnosti ve vodě:

– Silikony rozpustné ve vodě

– Silikony částečně rozpustné ve vodě

– Silikony nerozpustné ve vodě

– Silikony s neznámou rozpustností

Většina silikonů přidávána do vlasové kosmetiky je částečně rozpustná ve vodě nebo nerozpustná ve vodě, díky svému chemicky upravenému složení, které má zvýšit účinný efekt při smíchání s vodou. Následující tabulka uvádí hlavní typy silikonů používané ve vlasové kosmetice s určenou skupinou rozpustnosti a látkami zajištující odstranění silikonů z vlasů. Studie společnosti Dow Corning potvrzuje, že množství silikonů nerozpustných ve vodě se po použití účinných látek šampónů rapidně snížilo či zcela vymizelo.

Silikon Rozpustnost ve vodě Doporučená aktivní látka k odstranění silikonu z vlasů
Dimethicone Ne SLS, SLES, cocamidopropyl betaine, cocobetaine, ALS, ALES
 Dimethiconol Ne SLS, SLES, cocamidopropyl betaine, cocobetaine, ALS, ALES
Phenyl Trumethicone Ne SLS, SLES, cocamidopropyl betaine, cocobetaine, ALS, ALES
Amodimethicone Ne SLS, SLES, cocamidopropyl betaine, cocobetaine, ALS, ALES
Cyclomethicone Ne cocamidopropyl betaine, cocobetaine,  další jemné povrchové aktivní mycí látky
PEG – modified Dimethicone Ano cocamidopropyl betaine, cocobetaine, další jemné povrchové aktivní mycí látky
Dimethicone copolyol Ano cocamidopropyl betaine, cocobetaine, další jemné povrchové aktivní mycí látky

Legenda:

– SLS – Sodium Lauryl Sulfate

– SLES – Sodium Laureth Sulfate

– ALS – Ammonium Lauryl Sulphate

– ALES – Ammonium Laureth Sulphate

Jaký je účel silikonů? Proč se přidávají do kosmetiky?

V současné době téměř každý šampón a jiný produkt vlasové kosmetiky má ve svém složení obsažené silikony (látky končící na -cone, popř. conol). Silikony působí jako ochrana hydratace vlasů. Díky svému chemickému složení vytváří v na vlasovém vláknu tenký neviditelný film. Tato tenká vrstva chrání před úbytkem vlhkosti a vlasy vypadají na pohled svěží a hydratované.

Studie Journal Cosmetic Science konstatuje, že přítomnost kationtů polymerů polyquaternium-10 významně minimalizuje proces obalování vlasového dimethicone silikonem. Díky této vlastností jsou tedy kationtové polymery přidávány do vlasového kosmetiky obsahující silikony.

Závěr

Závěr lze snad tedy říci, že silikony obsažené ve vlasové nabízejí mnoho výhod pro koncového zákazníka v oblasti péče o vlasy. Je ovšem nutné pečlivě číst etikety, rozumět jednotlivým druhům silikonů a znát aktivní látky pro jejich odstranění, aby vlasy netrpěly zbytečným nahromaděním silikonů kolem vlasového vlákna. V tomto případě jsou silikony výbornými pomocníky pomocí, které vlasům dodají hebkost, hladkost, lesk, usnadňují rozčesávání a stabilizují barvu barvených vlasů.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..