Vitamín C patří mezi jeden z nejznámějších a nejrozšířenějších vitamínů. Vitamín C, neboli kyselina askorbová, je nezbytný pro život, neboť zajišťuje růst a regeneraci tkání. Bohužel vitamín C v si tělo neukládá a je třeba jej pravidelně doplňovat.

Vitamín C je rozpustný ve vodě, což zapříčiňuje, že jej nelze v organismu ukládat. Vitamín C je nezbytný pro tvorbu proteinu kolagenu. Dále vitamín C napomáhá vstřebávat železo z rostlinných složek a zvyšuje imunitu organismu.

Zdroj vitamínu C

Ovoce a zelenina jsou nejlepším zdrojem vitamínu C. Citrusy, jako jsou pomeranče a grapefruit, stejně jako kiwi či papriky, jsou dobrým zdrojem vitamínu C. Nezanedbatelné množství vitamínu C také obsahuje brokolice, jahoda, meloun či rajčata.  Obsah vitamínu C v potravinách postupně klesá při jejich skladování a  dlouhém vaření. Při nedostatečném příjmu vitamínu C z potravin je nutné jej dodat pomocí potravinových doplňků.

Vitamín C

Nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C je velmi vzácný, neboť jej obsahují téměř všechny základní potraviny. Deficitem vitamínu C jsou nejvíce ohroženy kuřáci, neboť kouření zpomaluje vstřebávání vitamínu C do organismu.

Deficit vitamínu C podporuje suchost vlasů a jejich třepení. Vlasová pokožka se projevuje nadměrnou dehydratací, drsností a lupovitostí. Deficit vitamínu C je také velmi často spojován s nadměrným padáním vlasů.

Výhody vitamínu C na vlasy

Vitamín C je jedním z nejzákladnějších živin potřebných pro růst a sílu vlasů. Jak již bylo zmíněno, vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro růst, sílu a kvalitu vlasů. Dostatek vitamínu C je důležitý při problémech s vypadáváním vlasů, případně jako prevence před vypadáváním.

Vitamín C má silné antioxidační účinky podobně jako vitamín E nebo zinek. Antioxidanty  zpomalují činnost volných radikálů, které způsobují stárnutí buněk a jejich rozpad.

Vitamín C neboli kyselina askorbová napomáhá snižovat pH, čímž napomáhá uzavírat a uhlazovat povrch vlasu. Uhlazená struktura napomáhá vyšší odrazivost světla, vlasy jsou tak zářivě lesklé.

Podle některých studií vitamín C neutralizuje chlór ve vodě, který může způsobovat suchost a krepatost vlasů. Chlór také podporuje výskyt lupů

Chcete-li vlasům a vlasové pokožce dopřát extra porci vitamínu C připravte si speciální vlasovou masku. Smíchejte předvařené (ne zcela uvařené) sladké brambory s půl hrnkem angreštu. Přidejte tři jahody a půlku červené papriky. Vše řádně zamíchejte dokud nedostanete hladkou směs. Vzniklou směs naneste na vlasy a vlasovou pokožku a nechejte působit 15 až 25 minut. Následně řádně opláchněte vlažnou vodou.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..