Úkolem vlasové kosmetiky pro konečnou úpravu a styling vlasů je vytvořit co nejdokonalejší účes, který zvýrazní krásu, lesk a vitalitu vlasů. Mezi nejčastější požadavky na stylingové produkty patří zpevnění, fixace a prodloužení trvanlivosti účesu, ochrana účesu před nepříznivými povětrnostními vlivy nebo dodání objemu a lesku vlasům.
S vodou nebo bez
Obecně lze stylingové produkty pro konečnou úpravu vlasů rozlišit zda obsahují či neobsahují vodu (aqua). Stylingové produkty bez obsahu vody je vhodné aplikovat většinou pouze na suché vlasy. Vlasová kosmetika bez obsahu vody je založena na obsahu tukových složek. Tukové složky vytváří na vlasech velmi jemnou tukovou vrstvu, která chrání vlasy před povětrnostními vlivy, zvyšuje jeho hmotnost, lesk, zabraňuje vzniku elektrostatického náboje. Také napomáhá obnovovat přirozenou tukovou vrstvu vlasů a vlasové pokožky po mytí šampónem. V současné době není zrovna nejsnažnější nalézt stylingové produkty bez obsahu vody, neboť voda je velmi levnou a univerzální přísadou. Mezi vlasovou kosmetiku bez obsahu vody patří například arganový olej na vlasy, tekuté krystaly pro uhlazení a lesk vlasů, modelační hlína na vlasy pro matný efekt, vlasový vosk či lak na vlasy.
Naproti tomu stylingové přípravky s obsahem vody je možné aplikovat na suché i vlhké vlasy. Tyto produkty podporují hydrataci vlasů, účesu dodají pevnost a taktéž prodlužují trvanlivost účesu. Patří zde téměř veškeré vlasové krémy, vlasové gely, tužidla či objemové pěny.
Typologie stylingových produktů
Při výběru produktů vlasové kosmetiky pro konečnou úpravu účesu je nutné vždy brát v úvahu typ vlasů a požadovaný účes. Dnešní nabídka produktů pro konečnou úpravu je nesmírně široká a zahrnuje nepřeberné množství druhů a typů vlasové kosmetiky pro různé úpravy účesu. Díky neustálému vývoji a pokroku již není možné některé produkty přesně zaškatulkovat do dané kategorie.
Lak na vlasy
Lak na vlasy patří nejrozšířenější a nejpoužívanější stylingový produkt. Laky na vlasy jsou prodávány v tlakových nádobách nebo v balení s mechanickým rozprašovačem bez tlaku. Lak na vlasy se vyrábí v různých fixačních stupních od slabé, přes normální až po extrémně silnou fixaci. Jemné laky na vlasy jsou vhodné pro jemné vlasy, naopak laky na vlasy se silnou a extrémní fixací jsou vhodné pro normální a hrubé vlasy.
Laky na vlasy se nanášejí na vlasy ve formě malých kapének, které nespějí být ani moc malé, aby se příliš nerozptýlili v prostoru a ani příliš velké, aby nadměrně nezatížily vlasy. Kapénky na vlasech vytváří velmi tenký, průhledný lesklý film, který rychle usychá a okamžitě poskytuje vlasům zpevnění a lesk. Zafixovaný účes musí odolat větrnému i deštivému počasí. Dobrý lak na vlasy chrání před krepatěním vlasů a zároveň lze velmi snadno z vlasů rozčesat.
Základní složkou laku na vlasy jsou filmotvorné látky. Dříve s používaly filmotvorné látky na přírodní bázi, například kalafuna. Dnes se již využívají pouze uměle vytvořené látky dobře rozpustné v rozpouštědlech. Jako rozpouštědlo se nejčastěji používá alkohol (např. etanol, izopropyl alkohol) či dichlormetan. Laky na vlasy dále obsahují celou řadu pomocných složek jako jsou polymerní sloučeniny, pryskyřice, modifikátory, plastifikátory, vosky či vitamíny. Běžně obsahují laky na vlasy 80 – 90 % etanolu, 1 – 8 % základní fixační látky a 0,5 až 2 % pomocných přísad, popřípadě parfemaci.
Klasický nádoba lak na vlasy obsahuje zkapalněný hnací plyn, který se při průchodu ventilem odpařuje a rozptyluje fixační směs do vzduchu. Tyto drobné kapénky dopadají na vlasy, kde rychle usychají a vytváří fixační vrstvu. Naopak laky s mechanickým rozprašovačem neobsahují žádný hnací plyn a jsou tak velmi ekologické a šetrné k životnímu prostředí.
Tužidla na vlasy
Rčení „Bez tužidla,ani ránu“ je stále aktuální ačkoli je platné již několik desítek let. Tužidla jsou oblíbena především u jemných vlasů, které potřebují dodat objem a lesk. Tužidla je možné zakoupit v různých formách od aerosolových sprejů, přes kapalná až po gelová a pěnová tužidla. Stejně jako u laků, tak také tužidla se vyrábí v několika tužících stupních. Je možné zakoupit slabě tužící, středně tužící nebo i silně tužící stylingové pěny. Pro jemné vlasy jsou vhodná slabší tužidla, neboť silná tužidla vlas přetíží a nadměrně zatíží. Moderní tužidla nabízí i extrémní zvětšení objemu vlasů od kořínků či změnu a zvýraznění barevného tónu vlasů.
Pěnová tužidla běžně obsahují filmotvorné látky, alkoholy, vonné oleje, změkčovadla, konzervanty, kationové polymery, absorpční látky a další přídavné složky, parfemaci a barviva.
Gel na vlasy
Gel na vlasy je velmi oblíbený a univerzální produkt vlasové kosmetiky pro zpevnění účesu v požadovaném tvaru. Gely na vlasy jsou velmi oblíbené nejen u žen, ale také u mužů. Gel na vlasy nabízí silnější fixaci a zpevnění než vlasové vosky či lak na vlasy a naopak menší zpevnění než nabízí lepidla na vlasy.
Jak již bylo zmíněno výše i gely na vlasy se vyrábí v různých stupních fixace. Gely na vlasy je možné nanášet na suché i mokré vlasy. Původní gely na vlasy vždy vlasům dodaly mokré a lesklý efekt. U současných vlasových gelů to již není pravidlem.
Běžné gely na vlasy obsahují vodu, 10 až 20 % alkoholu, gelotvorné látky, tukové přísady, barvivo a parfemaci. Kationtové polymery jsou jednou z hlavních funkčních složek gelů na vlasy. Jedná se o polymery vzniklé sloučením velkého množství přírodních nebo umělých sloučenin s vysokou molekulovou hmotností. Kationtové polymery jsou pozitivně nabité filmotvorné složky používané pro zjemnění a hydrataci vlasů.
Lepidlo na vlasy
Lepidla na vlasy představují v současnosti nejsilnější produkt určený pro extrémní fixaci a zpevnění účesu. Neuvěřitelná fixace a zpevnění umožňuje vytvářet ty nejkreativnější účesy plné bodlin s dlouhodobým efektem. Lepidlo na vlasy účes silně zafixuje a odolá i nepříznivým povětrnostním vlivům jakým je silný vítr či deštivá přeháňka (voděodolný efekt). Pro odstranění lepidla z vlasů je nutné vlasy umýt šampónem.
Lepidlo na vlasy může být kromě extrémních účesů používání pro dodání extra objemu od kořínků u velmi jemných vlasů bez objemu. Velmi malé množství lepidla rozetřete polštářky prstů a pak opatrně aplikujte ke kořínkům vlasů. Pamatujte, čím méně lepidla, tím lépe.
Vosky na vlasy
Vlasový vosk je vysoce všestranný pomocník, pomocí kterého dosáhnete skvělých účesů. Vosk na vlasy je vhodný pro styling krátkých a středně dlouhých vlasů. původní vosky na vlasy jsou určeny pro dodání vysokého lesku vlasům a byly nanášeny pouze na suché vlasy. Dnešní nabídka zahrnuje již i vosky bez lesklého efektu možné aplikovat i na vlasy vlhké.
Výhodou vosku na vlasy je, že umožňují opakovaně tvarovat účes v průběhu dne, neboť postrádají fixační složky. Vosk sice silně tuží, ale nefixuje. U příliš jemných vlasů může pod tíhou vosku docházet k nechtěnému plihnutí a pramínkovatění vlasů.
Složení vosků na vlasy většinou zahrnuje přírodní či umělé vosky, glycerin, barvivo a parfemaci.
Pomáda na vlasy
Pomáda je mastný, silně voskovitý produkt pro dodání vysokého lesku účesu. Na rozdíl od laku na vlasy či vlasového gelu pomáda nevysychá a udržuje si svůj kluzký a lesklý vzhled. Pro pomádu je charakteristické, že díky své vysoké voskovitosti je pro její odstranění nutní několikanásobné mytí vlasů.
Téměř veškeré pomády na vlasy obsahují vazelínu, minerální oleje, parfemaci a barviva. Tužží pomáda obsahují vyšší podíl včelího vosku. Naopak Řídčí pomády obsahují vyšší podíl olejovitých složek.
Ačkoli již vysoce lesklý „mastný“ účes není příliš trendy na trhu existuje nepřeberné množství pomád na vlasy s různými stupni lesku, různorodou vůní či barvou.
Brilantina
Brilantina byla poprvé představena na pařížské světové výstavě v roce 1900. Jedná se o směs barveného a parfémovaného minerálního oleje. Svým složením je velmi podobná vosku na vlasu. Brilantinou se dosáhne vysoce uhlazených účesů.
Vlasová guma a pasta
Guma na vlasy zvýší poddajnost vlasů a umožní tvarování rozcuchů u krátkých vlasů. Na rozdíl od gelů nedodává vlasům mokrý a efekt. Guma umožní vlasům silnou, ale tvarovatelnou fixaci, která vydrží po celý den. Účes je možno v průběhu dne kdykoliv poupravit.
Vlasový krém a modelační fluid
Vlasové krémy a modelační fluidy se snadno roztírají, nemastí vlasy, nezanechávají zbytky, ale zároveň dostatečně zpevňují. Kvalitní vlasové krémy a modelační fluidy zvýrazní lesk vlasů. Krém zlepšuje poddajnost vlasů a zabraňuje krepatění vlasů ve vlhkém počasí.
Vlasová hlína
Vlasová hlína je také někdy označována za vlasový jíl. Svou strukturou je velmi podobná vosku na vlasy. Rozdíl je v tom, že na rozdíl od vlasového vosku, vlasová hlína poskytuje vlasům matný efekt a zvýrazňuje jejich texturu. Hlína na vlasy je vhodná pro vytvoření rozcuchů u krátkých vlasů s definovanou, ale matnou texturou. Účes je v případě potřeby možno kdykoliv poupravit a znovu definovat.
Vlasové pudry
Vlasový pudr byl speciálně navržen pro zvýraznění přirozené textury a dodání objemu vlasů. Díky svému složení absorbuje nadbytečnou mastnotu a vlhkost vlasů a podporuje matný vzhled vlasů. Vlasový pudr se aplikuje v malém množství k vlasové pokožce, kde se jemně vmasíruje u kořínků vlasů. Vlasové pudry jsou ideální pro velmi jemné ochablé vlasy bez objemu.
Vlasový olej
Vlasové oleje se využívají především pro uhlazení a dodání zářivého lesku délkám a konečkům vlasů. V současné době vlasové oleje zažívají opětovný BOOM a jejich popularita strmě stoupá. Na trochu existuje nespočet směsí olejů založených na blahodárných účincích přírodních olejů, jako je jojobový olej, kokosový olej, olivový olej, mandlový olej, arganový olej a bavlníkový olej. Oleje napomáhají vlasy regenerovat, dodávají jim sílu a oslnivý lesk. dříve byly hojně využívány minerální oleje (parafínová, vazelínový) od kterých se v současné době pomalu opouští.
Leave a Reply