Šampóny jsou produkty vlasové kosmetiky určené pro odstranění veškerých nečistot a přebytečného mazu z povrchu vlasů a vlasové pokožky. Na výběr máme z velkého množství šampónů. Kromě šampónů na běžné každodenní mytí je spousta typů šampónů, jež jsou cílené pro specifické problémy s vlasy a vlasovou pokožkou jako je suchá pokožka, mastné vlasy, vlasy s lupy, vypadávající vlasy, jemné vlasy bez objemu, …
Čistota, půl zdraví
Znečištění vlasů a vlasové pokožky lze rozdělit na několik podskupin. Na první místo patří nadměrný výskyt mazového sekretu, tzv. mazotoku v kombinaci s odumřelými zrohovatělými kožními buňkami a lupy. Mezi další nečistoty patří prachové či pylové částice, saze a jiné. Další rozsáhlá skupina nečistot je tvořena zbytky stylingových produktů a produktů určených pro konečnou úpravu vlasů, jako jsou gely, vosky, laky
Hlavním, nikoli však jediným, úkolem šampónu je odstranit veškeré přírodní i umělé nečistoty a zanechat vlasy a vlasovou pokožku čistou. Od současných šampónů na trhu se očekává ovšem mnohem více, než jen pouhá čistota a svěžest. Šampón by měl uchovat nejen vlasy a vlasovou pokožku čistou, ale taky zdravou. Je žádoucí, aby šampón podpořil vzhled vlasů, dodal jim lesk, hebkost a pružnost, objem, plnost a usnadnil rozčesávání. Důležitou součástí šampónů je i parfemace a její výdrž. V žádném případě šampón nesmí způsobit podráždění vlasové pokožky ani očí. Dále by šampón neměl by zanechávat nerozpustné zbytky. V případě individuálních problémů s vlasy jako je nadměrné vylučování kožního mazu, absence kožního mazu, lupy, poškození vlasů a podrážděná vlasová pokožka se od šampónů očekává zmírnění nežádoucích projevů a zlepšení stavu vlasů a vlasové pokožky. Šampón musí umožňovat snadnou manipulaci. Dříve byla velká pozornost věnována také pěnivost šampónů. U dnešních šampónů založených na přírodní bázi již není „běžná“ pěnivost vyžadována.
Dělení šampónů
Základní rozdělení šampónů je na mýdlové šampóny a nemýdlové šampóny. Tyto dvě základní skupiny šampónů jsou doplněny o suché šampóny.
Mýdlové šampóny
Mýdlové šampóny se dnes již nevyrábějí. Jedná se o první prostředky určené k mytí vlasů buď v práškové či tekuté formě. Mýdlové šampóny se vyráběly s z hydroxidu sodného či hydroxidu draselného. Vůbec první práškový šampón rozpustný ve vodě byl uveden na trh roku 1903 chemikem Hansem Schwarkopfem. Šampón voněl po fialkách.
Nesmírnou nevýhodou mýdlových šampónů bylo jejich vysoké pH a vznik nerozpustných solí ulpívající ve vlasech. Pro omezení srážlivosti se do šampónů přidávali soli kyselin, nejčastěji kyseliny hexametafosforečné. Mýdlové šampóny vysušují a dráždí pokožku, vlasům nedodají lesk a naopak je zatíží.
Nemýdlové šampóny
Nemýdlové šampóny představují současné moderní šampóny, které můžeme najít v obchodech. Výhodou nemýdlových šampónů je jejich nesrážlivost v tvrdé vodě, dobrá pěnivost a neutrální či slabě zásadité pH. Nemýdlové šampóny neobsahují mýdla, ale povrchově aktivní látky tzv. tenzidy. Nemýdlové šampóny se vyrábějí ve spoustě formách a můžeme je nalézt jako husté tekutiny, gely, krémy nebo i také v práškové formě.
Suché šampóny
Suché šampóny tvoří samostatnou specifickou skupinu. Úkolem suchých šampónů není mytí vlasů vodou, nýbrž pouze k jejich odmaštění suchou cestou. Suché šampóny přijímají po aplikaci na vlasy a vlasovou pokožku nadbytečný tuk, pot a okolní nečistoty. Šampón se vsype či nastříká k vlasové pokožce a následně je nutné jej řádně vyčesat. Suché šampóny poskytují pouze dočasný pocit čistoty. V žádném případě nenahrazují klasické mytí šampóny. Moderní suché šampóny jsou obohaceny o přírodní výtažky, například bambusu, které dodají vlasům pocit čistoty a svěžesti.
Základní složení šampónů
Hlavní složkou současných nemýdlových šampónů je voda. Poté následují již zmíněné povrchově aktivní látky (tenzidy), zahušťovadla, barviva, přitučňovací látky, ošetřující a léčivé přísady , parfemace, solární filtry s UV ochranou, konzervační látky a barviva.
Z chemického hlediska jsou tenzidy povrchově aktivní organické látky, které se hromadí již při malých koncentracích na fázovém rozhraní, čímž snižují mezifázovou energii. Obecně se tenzidy používající v čistících a pracích prostředcích a dále také v pěnotvorných, smáčecích a změkčovacích prostředcích. Někdy se také můžeme setkat se starým pojmem saponát který označoval syntetické tenzidy. Směs tenzidů schopná transferu nečistotu z pevného povrchu do kapaliny označujeme jako detergenty.
Tenzidy jsou tvořeny dlouhými molekulami s hydrofilní (ve vodě rozpustná část) a hydrofobní částí. Hydrofobní (vodě odpudivá) část se váže na nečistoty a špínu, čímž jsou veškeré částice nečistot obklopeny čistící tenzidem odstraněny z povrchu a dispergovány v kapalině.
Hydrofilní část je ve vodě rozpustná. Naopak Lipofilní část vodu odpuzuje. Čistící účinek tenzidů je založen na snižování povrchového aktivní vody, emulgaci tuku a vzniku pěny.
Šampóny dle typu vlasů a vlasové pokožky
Při výběru šampónu je nutné věnovat zvýšenou pozornost pro jaký typ vlasů a vlasové pokožky je šampón určen. Kromě šampónů na běžné mytí je spousta typů šampónů, jež jsou cílené pro vaše problémy s vlasy a vlasovou pokožkou (suchá pokožka, mastné vlasy, atd.). Při tak velké možnosti výběru není vždy snadné si vybrat ten správný šampón. Dnes si vysvětlíme základy a pokusíme se poradit, jak si vybrat ten správný šampón.
Šampón na normální vlasy neodstraňují přírodní mastnotu z vlasů a vlasové pokožky, neboť obsahují velmi málo účinných látek. Vzhledem k malému množství účinných látek ani častým používáním nedochází k nadměrnému zatěžování a poškození vlasů a vlasové pokožky. Šampóny pro běžné použití dodávají vlasům vitamíny a minerály a pomáhají vlas chránit. Normální vlasy nejsou ani příliš mastné, ani příliš suché. Také nejsou poškozené chemickým či technickým ošetřením.
Šampón na mastné vlasy obsahují účinné látky k odstranění mastnoty z vlasů a vlasové pokožky v co největší míře. Mastné vlasy vypadají na první pohled zplihle a velmi mastně. Šampóny na mastné vlasy jsou vhodné na pokožku se zvýšenou aktivitou mazových žláz, ovšem tento typ šampónů také způsobuje nadměrné vysušování pokožky hlavy.
Šampóny na suché vlasy se také velmi často označují jako šampóny hydratační. Suché vlasy jsou charakteristické svou pórovitostí, drsností a lámavostí. Tyto šampóny byly speciálně vyvinuty pro hloubkovou hydrataci vlasů a vlasové pokožky. Hydratační šampóny se doporučuje používat pouze při problémem se suchými vlasy. Normální vlasy hydratační šampóny značně zatěžují a mohou způsobovat jejich plihnutí.
Šampón pro jemné vlasy jsou velmi šetřené pro ošetření i velmi jemných vlasů. Jemné vlasy jsou sice příjemné na dotek, ale rychle plihnout a chybí jim objem. Účes nedrží tvar a za chvíli se vytratí.
Šampóny pro zvětšení objemu tvoří podskupiny šampónů pro jemné vlasy. Někdy jsou také označeny jako zhušťovací šampóny, často obsahují přísadu glycerin, který pomáhá zadržovat vodu ve vlasech a zvětší objem vlasu vztyčením kutikuly vlasu. Kutikula vlasu je tvrdá vrstva, která pod mikroskopem vypadá jako rybí šupiny. Za běžných okolností šupiny kutikuly leží vodorovně. Použitím šampónu s glycerinem se šupiny kutikuly vzpřímí, čím vlas zvětší svůj objem, nicméně se otevře povrch vlasu a vlas se stává náchylnějším k poškození. Při používání šampónu s efektem zvětšení objemu se doporučuje používat kvalitní kondicionéry, které vlasy chrání před poškozením.
Šampóny proti lupům jsou vyrobeny tak, aby účinně zabránily svědění a odlupování pokožky vlasů. Před použitím šampónů proti lupům se vždy ujistěte, že se jedná o lupy. Přítomnost lupů je charakteristická silnými bílými vločkami a podrážděnou pokožkou hlavy. Šampóny proti lupů je vhodné používat na začátku léčebné kůry každý druhý den, po viditelné zlepšení stačí již šampón proti lupům používat pouze preventivně dle potřeby. Šampóny proti lupům je vhodné kombinovat s hydratačními šampóny, neboť tyto šampóny můžou způsobit nadměrné vysušování vlasů a vlasové pokožky.
Některé levnější produkty pro konečnou úpravu vlasů, např. gely na bázi vody totiž ve vlasu vytvrdnou a popraskají, čímž vytvoří ve vlasech jemné bílé tečky. V případě, že po opláchnutí vlasů vodou bílé tečky zmizí a pokožka hlavy není podrážděná, nejedná se o lupy, nýbrž o nekvalitní gel na vlasy.
Šampón proti vypadávání a pro podporu růstu vlasů eliminují ztrátu vlasů a stimulují růst vlasů. Účinné látky a přírodní výtažky vyživují vlasové folikuly, čímž stimulují rychlejší růst vlasů. Šampóny proti vypadávání jsou spíše určeny k prevenci proti padání nebo jako vhodný doplněk léčby nadměrného padání vlasů. Šampóny obecně mají menší procento účinných látek a léčba nebývá tak efektivní jako je tomu v případě lociónů a vlasových vod.
Čistící šampóny (Claryfing šampóny) obsahují vyšší množství kyselin a dalších účinných látek k odstranění produktů pro konečnou úpravu vlasů – gely, laky, vosky, pomády, atd. Čistící šampóny také používány plavci, neboť odstraňují chemikálie z vlasů získaných při pobytu ve vodě ošetřené chlorem a dalšími přísadami. Čistící šampóny není vhodné používat vícekrát, než jedenkrát za měsíc neboť zvýšený obsah kyselin může způsobit poškození a vysušení vlasu.
Šampóny proti parazitům jsou speciální šampóny obohacené o antiparazitiální přísady. Šampóny proti parazitům jsou velmi často také obohaceny o přírodní jako je ylang ylang, eukalyptus či citronella. Tyto složky dodají vlasům a vlasové pokožce svěží a čerstvý pocit. Vysoká koncentrace aktivních látek zajistí eliminaci všech parazitů a zároveň působí preventivně do doby další aplikace šampónu. Mezi nejčastěji kupované šampóny proti parazitům patří šampóny proti vším.
Super článek. Děkuji.