Nezbytnost použití kondicionérů na vlasy vznikla po technickém vývoji složení šampónů, které vynikají výjimečně silnou hloubkovou očistou vlasů a vlasové pokožky. Časté šamponování důkladně odstraňuje přírodní kožní maz (sebum), který je nutné nahradit uměle vyráběnými průmyslovými „mazadly“ pro snížení účinků statické elektřiny, dodání vlasům zářivého lesku, pro snadnou rozčesatelnost a poddajnosti při konečné úpravě vlasů. Vlasové kondicionéry jsou vytvořeny tak, aby napodobily pozitivní vlastnosti přirozeného kožního mazu (sebum) bez efektu mastných, nemytých vlasů.  Kondicionéry nepoškozují vlasy, právě naopak. Kondicionéry poskytují ochranný efekt před negativními vlivy jako je například smog, teplo či UV záření a především usnadňují rozčesávání vlasů.  

Péče o vlasy - kondicionéry

Kondicionéry na vlasy jsou dostupné nejen v tekuté formě, ale také ve formě krémů, past či gelů. Vlasové kondicionéry působí stejně jako přirozený kožní maz (sebum), vlasům dodají lesk, měkkost a usnadňují jejich rozčesatelnost. Kondicionéry také regenerují a obnovují strukturu vlasů, která je poškozena mechanickými či chemickými vlivy. Mezi nejčastější příčiny poškození vlasů patří nadměrné kartáčování, přehnané vysoušení vlasů fénem, trvalé narovnání, barvení či melírovaní vlasů. Mezi časté příčiny ztráty vitality vlasů patří také přírodní externí faktory, jako je sluneční záření, smog, vítr, mořská či chlorovaná voda. Tento typ poškození vlasů je označován jako poškození vlasů způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy. Efekt kondicionérů na vlasy je pouze dočasný, do dalšího šampónování vlasů. Následně je nutné pro daný efekt znovu použít kondicionér.

Úloha kondicionérů ve vlasové péči

Hlavním úkolem kondicionérů na vlasy je zlepšení poddajnosti vlasů a eliminace elektrizování vlasů. Statická elektřina je generována česáním, či kartáčováním vlasů, u kterého na povrchu vlasů vznikají záporně nabité elektrické částice. Tyto záporné ionty se navzájem odpuzují, čímž dochází k porušení dokonalého účesu. Kondicionéry obsahují kladně nabité ionty, které neutralizují záporný náboj a zabraňují elektrizování a krepatění vlasů. Kondicionéry také zlepšují poddajnost vlasů, díky tomu, že snižují vzájemné tření vlasových stonků mezi sebou. Kondicionéry vyplňují mezery v kutikule vlasů, čímž ji uhlazují. Kvalitní kondicionéry snižují vzájemné tření vlasů až o 50 %, což je výhodné, neboť nedochází k zacuchávání vlasů až do dalšího šampónování.

Mezi další výhody vlasových kondicionérů patří zvýšení lesku vlasů. Lesk vlasů je způsoben odrazem světla z povrchu vlasu. Čím hladší vlasy, tím více světla se odráží. Kondicionéry zlepšují uhlazení kutikuly vlasů, čím podporují jejich lesk.

Poslední úlohou kondicionérů je dočasné zacelení roztřepených konečků. Roztřepení konečků, odborně trichiptilosis, nastává v případě, když svrchní vrstva vlasu, kutikuly, je odstraněna a měkká keratinová kůra vlasu (cortex a medula) je vystavena povětrnostním a mechanickým vlivům.  Tyto měkké tkáně vlasového stonku nejsou schopny odolat poškození a třepení, stejně jako textilní vlákna. Kondicionéry dočasně zacelují roztřepené konečky až do následující mytí vlasů šampónem. Tím se minimalizuje poškození vlasů, neboť se vlas již dále netřepí.

U prvních kondicionérů převládala obava, že tenká ochranná filmogenní vrstva na vlasech je trvalá a neodstranitelná šampónem. Nevalná pověst byla způsobena vlivem populárních reklamních médií, které přílišné kondicionování vlasů označili nálepkou „příliš mastný“, pod kterým vlasy plihnou a vypadají špinavě. V případě špatně umytých vlasů opravdu mohlo docházet k nadměrnému zatíženi vlasů, jejich plihnutí a pramínkovatění. Nadměrný mastný efekt byl minimalizován nahrazením olejů a vosků moderními silikony.

Rozdělení kondicionérů dle jejich  složení

Vlasové kondicionéry jsou dostupné pro téměř všechny typy vlasů a pro nejrůznorodější požadavky. V závislosti na základních složkách, tzv. bázi,  je možné kondicionéry rozdělit na kvartérní kondicionéry, filmogenní kondicionéry, proteinové kondicionéry a silikonové kondicionéry.

Vlasové kondicionéry dle složení

Kvartérní kondicionéry

Kvartérní kondicionéry jsou založeny na obsahu kvarterních amoniových sloučeninách (tzv. QUATs) nebo solích, jako jsou kationtové detergenty. Tyto sloučeniny jsou obsaženyn jak v šampónech, tak také v kondicionérech Jejich úkolem je neutralizace negativního náboje na povrchu vlasů a minimalizace statické elektřiny. Kvartérní amoniové sloučeniny obsahují kladně nabité částice, které přitahují záporné částice na povrchu vlasu. Díky vzájemné přitažlivosti nábojů jsou kvartérní kondicionéry vodě odolné, čímž zaručují dlouhotrvající efekt až do následujícího šampónování vlasů.

Filmogenní kondicionéry

Filmogenní kondicionéry vytvářejí na povrchu vlasů velmi tenkou ochranou vrstvu, tzv. film. Filmogenní kondicionéry jsou založeny na nových lehkých polymerech, například polyvinylpyrro-lidon (PVP), které uhlazují kutikulu vlasu a přitom vlasy vůbec nezatěžují.  Tyto lehké filmogenní složky vyplňují trhliny v kutikule vlasu proteiny, čímž podporují lesk vlasů a snižují vzájemné tření. Kondicionéry s obsahem filmogenních složek jsou nejčastěji vyráběny jako bez-oplachové kondicionéry. Tyto složky jsou také velmi často přidávány do stylingových produktů určených pro konečnou úpravu vlasů.

Proteinové kondicionéry

Další kategorií kondicionérů, jsou kondicionéry s obsahem proteinů. Česáním, kartáčováním, konečnou úpravou vlasů a chemickým ošetřením dochází k oslabení struktury vlasu a postupnému narušení a  rozpadu kutikuly. Tyto poškozené partie kutikuly vlasu vytvářejí ideální prostor pro jejich vyplnění proteiny s molekulovou hmotností 1000 až 10 000 daltonů. Trhliny ve vlasovém stonku vznikají také při chemickém barvení vlasů, neboť působením peroxidu vodíku, popřípadě také amoniaku, se narušuje kutikula vlasu tak, aby barevný pigment mohl proniknout do hloubky vlasového stonku.

Proteiny o malé molekulové hmotnosti vyplňují vzniklé trhliny a zvyšují plnost vlasového stonku až o 10 %. Dodaná plnost, pevnost  a síla vlasového stonku je pouze dočasná, neboť dochází k postupné ztratě proteinů například při šampónování vlasů. Proteiny obsažené v kondicionéru mohou být extrahovány z kolagenu, keratinu nebo placenty živočišného původu. Zdroj proteinů není důležitý. Rozhodující je velikost proteinových částic a  jejich schopnost vyplnění a uchycení se v trhlině vlasu.

Účinek kondicionérů s obsahem proteinů je závislý na době kontaktu proteinů s vlasy, tj.  doba působení kondicionéru. Čím déle je protein v kontaktu s vlasovým stonkem, tím více částic proteinu je schopno absorbovat do vlasové kutikuly. Množství vstřebaného proteinu do vlasového stonku určuje výsledný vizuální konečný efekt, pevnost a odolnost vlasového stonku proti lámání. Pravidelnou aplikací proteinových kondicionérů po každém šamponování vlasů se efekt prodlužuje.

Silikonové kondicionéry

Poslední hlavní skupinou kondicionérů jsou kondicionéry na silikonové bázi. Využití silikonů v kosmetickém průmyslu vyvolalo revoluci nejen v kondicionérech, ale také v šampónech a dalších produktech vlasové kosmetiky.

Ačkoli to pro některé může být až zarážející, současné moderní silikony jsou z dermatologického hlediska zcela bezpečné. Téměř všechny dnes užívané silikony jsou hypoalergenní, nekomodenní (neucpávají póry) a nezhoršují projevy akné.

Silikony pocházejí z oxidu křemičitého, který se vyskytuje v písku, křemeni a žule. Chemické vlastnosti silikonu vychází z pravidelného střídání oxidu křemičitého a kyslíku, známé jako siloxanové vazby, které jsou nesmírně pevné a silné. Silikony aktuálně používané v kosmetickém průmyslu jsou bez zápachu, bezbarvé, netoxické a kapalné. Silikony jsou nemísitelné a nerozpustné ve vodě. Z těchto důvodů jsou používány ve vlasových kondicionérech, neboť vytváří na povrchu vlasů tenkou, vodě odolnou vrstvu. Nejčastěji užívaným typem silikonu je Dimethicone, který zlepšuje poddajnost vlasů, eliminuje vznik statické elektřiny, zabraňuje zacuchávání vlasů a jejich třepení a podporuje vyhlazení a lesk vlasů.

I přesto, že silikon vytváří velmi tenkou vrstvu na povrchu vlasu, tato vrstva nepůsobí mastným dojmem jako je tomu u jiných typů kondicionérů. Současné moderní silikony jsou velmi bezpečné a jsou běžně využívány v šampónech, kondicionérech nebo také v pleťové kosmetice. Jejich velmi často diskutovatelná škodlivost je především reklamním trikem výrobců kosmetiky, jak upozornit na nové produkty, již bez obsahu silikonů.

Rozdělení kondicionérů dle jejich typu

Současný sortiment vlasových kondicionérů zahrnuje nespočet jejich typů v závislosti na požadovaném efektu a způsobu použití. Rozlišujeme základní typy kondicionérů: instantní kondicionéry, hloubkové kondicionéry, bez oplachové kondicionéry a oplachové kondicionéry.

Vlasové kondicionéry dle typu

Instantní oplachové kondicionéry

Instantní kondicionéry jsou kondicionéry s okamžitým účinkem. Instantní kondicionéry se aplikují na vlasy ihned po mytí vlasů šampónem. Doba působení je velmi krátká, obvykle 1 až 5 minut. Následně je kondicionér z vlasů opláchnut. Vzhledem k jejich krátké době působení musí být pro dosažení požadovaného účinku tyto kondicionéry použity po každém mytí vlasů.

Potřeba okamžitého navrácení kondice a vitality vlasům nabrala na důležitosti s vývojem moderních šampónů, které z vlasů a vlasové pokožky odstraní všechen přirozený kožní maz (sebum). Navíc tyto šampóny je nutné použít ke každodennímu odstranění stylingových produktů jako jsou gely, tužidla, vosky a laky na vlasy. V případě, že jsou vlasy každý den umývány šampóny se silnými detergenty, je nutné jim dodat alespoň minimum uhlazujících složek.

Instantní kondicionéry jsou nejrozšířenějším typem kondicionérů jak pro domácí ošetření, tak pro ošetření v profesionálních salónech.

Hloubkové oplachové kondicionéry

Hloubkové kondicionéry jsou nejčastěji ve formě krémů nebo olejů. Hloubkové kondicionéry jsou aplikovány po řádném opláchnutí šampónu z vlasů. Doba jejich působení se pohybuje mezi 20 a 30 minutami.

Hloubkové kondicionéry obvykle obsahují vyšší koncentrace kvartérních amoniových sloučenin a proteinů, než instantní kondicionéry. Cílem hloubkových kondicionérů je proniknutí aktivních látek do hloubky vlasového stonku a posílit vzhled vlasů. Někdy jsou aplikovány na vlasy, které jsou následně zabaleny do teplého ručníku, neboť teplo podporuje penetraci aktivních látek do vlasové struktury. Hloubkové kondicionéry jsou nejčastěji známé jako vlasové masky a jsou určeny převážně pro silně poškozené vlasy.

Bez – oplachové kondicionéry

Bez-oplachové kondicionéry známé také jako leave-in kondicionéry, se aplikují na vlasy po jejich vysušení ručníkem. Leave-in kondicionéry podporují následnou konečnou úpravu vlasů a jejich styling. Ve vlasech zůstávají až do dalšího šampónování vlasů.

Specifickou kategorií bez oplachových kondicionérů tvoří speciální produkty určené pro vysoušení a žehlení vlasů. Tekuté žehličky, jak jsou tyto produkty někdy nazývány, chrání vlasy před poškozením během procesu vysoušení a žehlení. Tyto produkty chrání před nadměrnou ztrátou vody z vlasového stonku, čímž zabraňují jejich poškození.

Pro osoby s jemnými vlasy nejsou bez-oplachové kondicionéry s obsahem olejů příliš vhodné, neboť vlasy nadměrně zatíží. Vlasy plihnou a působí mastným a pramínkovaným dojmem. Naopak hrubým a silným vlasům tyto kondicionéry dodají poddajnost, hebkost a zářivý lesk. Tyto produkty nejčastěji obsahují vazelínu, minerální oleje a rostlinné oleje v kombinaci se silikony.

Bez oplachové kondicionéry vytváří na vlasy tenký neviditelný film, který může být špatně rozpustný i při mytí vlasů šampónem. U hrubých, drsných vlasů je to výhodné, neboť i při častějším šampónování nedochází k poškození vlasů. Jemné vlasy mohou pod nánosem bez oplachového kondicionéru působit zatíženým, mastným a špinavým dojmem.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..