Třepení konečků je odborně označováno jako Trichoptilosis. Označení pochází z řečtiny (Tricho = vlasy, ptilon = peří). Roztřepené konečky jsou charakteristickým problémem převážně dlouhých vlasů. Nejčastěji se třepení konečků vyskytuje u suchých, křehkých a lámavých vlasů. Konečky vlasů se nadměrně vysuší a působením tepelných, mechanických či chemických faktorů se začnou třepit do tvaru připomínající peří. Vlasový stonek se začne třepit v případě, že dojde k poškození a ztrátě části buněk kutikuly vlasu (vrchní ochranná vrstva vlasového stonku). Následně se spirály keratinu tvořící kůru vlasů začnou od sebe oddělovat. Z jednoho konečku se vlas rozdělí do dvou, tří nebo více poškozených částí.
V současné době ovšem neexistuje žádná péče, která by roztřepení dokázala trvale zpět zacelit. V historii se roztřepené konce upalovaly, čímž se vlasy měly zapečetit a dále již netřepit. Samozřejmě, že tohle řešení je zcela neúčinné a vlasům ještě přitížilo.
Příčiny
Tepelné, mechanické nebo chemické namáhání je počáteční příčinou třepení vlasů. Jednou z příčin může být časté a nesprávné používání elektrospotřebičů, jako jsou fény, žehličky na vlasy či kulmy. Nadměrným teplem vydávaným elektrospotřebiči vlas ztrácí svou přirozenou vlhkost. Vlivem nerovnováhy dochází ke změně keratinové struktury vlasu. I jednou velmi krátkou, ale intenzivní tepelnou úpravou může dojít k fatálním a nevratným následkům. Při pravidelném vystavení vlasů vysokým teplotám dochází k poškození svrchní části vlasu, čímž se vlas stává náchylnější ke třepení a lámání. Velmi častou chybou je během žehlení automatické použití maximální nejvyšší provozní teploty. Nejčastěji 230 °C. Ačkoli pro žehlení jemných vlasů jsou postačující teploty okolo 100 °C. Pro silné a pevné vlasy většinou postačí teploty kolem 200 °C. Před každým žehlením, fénováním či kulmováním použijte ochrannou vlasovou kosmetiku, která zabrání ztrátě vlhkosti vlasu.
Barvení či trvalená jsou chemické procesy, jejichž správná funkce a účinnost je podmíněna narušením kutikuly vlasu. Aby bylo barvení nebo trvalená účinné, je nutné, aby došlo k porušení kutikuly vlasu, čímž se aktivní látky nebo barevné pigmenty dostanou do vlasového stonku.. Porušený povrch vlasu následně umožňuje vznik třepení, popřípadě ulomení vlasového stonku. Po chemickém ošetření vždy věnujte vlasům zvýšenou péči. Jako prevencí před roztřepením doplňte vlasům proteiny a hloubkové hydratační látky.
Slunce je dalším faktorem, který odebírá z vlasů vlhkost. Sluneční paprsky narušují kutikulu vlasu a umožňují proniknutí UV paprskům do struktury vlasu. UVA a UVB záření nenávratně vysušuje a poškozuje buněčnou strukturu a snižuje soudržnost keratinových vláken. V kombinaci s dalšími externími faktory jako je mráz a vítr nemají vlasy nejmenší šanci odolat případnému narušení. Vždy vlasům dopřejte dostatečnou dávku hydratace. Především v extrémních podmínkách jako jsou suché větrné a mrazivé dny nebo dny s vysokými teplotami. V průběhu léta použijte vhodné ochranné produkty s ochrannými solárními filtry.
Také častým používáním agresivních šampónů může dojít k poškození povrchu vlasu a jejich třepení. Čistící šampóny jsou velmi účinné a vhodné pro důkladné odstranění zbytků stylingových produktů a dalších nečistot z vlasů. Bohužel jejich účinnost je založena na agresivních složkách, které oslabují povrch vlasu. Každodenním mytím dochází k nevratnému poškození struktury vlasu. Čistící šampóny je vhodné používat jedenktát za 14 dní. Pro časté a každodenní mytí jsou vhodné šampóny, které neobsahují sulfáty.
Jedním z velmi častých řešení rotřepení je ustřižení roztřepených konečků svépomocí doma pomocí běžných nůžek. Bohužel klasické nůžky nejsou dostatečně ostré a jejich řez není přesný a čistý. Ačkoli se může zpočátku zdát, že vlasy se již dále netřepí, vlivem dalších faktorů dojde bohužel k opětovnému třepení. Pro ustřižení roztřepených konců vždy využívejte kadeřnické nůžky nebo navštivte profesionály.
Léčba a prevence
Třepení konečků je černou můrou krásných a zdravých vlasů. Trvale zacelit roztřepené konečky je prakticky nemožné. Jediná 100% účinná metoda, která vlasy zbaví roztřepených konečků je jejich ostříhání a zkrácení. V případě častého třepení konečků je vhodné konce pravidelně zastříhat v rozmezích 6 až 8 týdnů. V žádném případě nepodceňujte první projevy třepení konečků a neberte jej na lehkou váhu. V konečném důsledku může dojít k tragickému poškození vlasů, které zachrání až drastické zkrácení vlasů na krátko. A nové vlasy rostou pomalu a dlouho.
Ačkoli žádná vlasová kosmetika již trvale nezacelí roztřepené konečky, na trhu existuje široká nabídka vlasové kosmetiky, která zabraňuje jejich dalšímu třepení a již roztřepené konce dočasně sjednotí. Jedním z velmi oblíbených produktů je Salerm Biokera obnova konečků. Salerm Restructuring treatment for ends je profesionální ošetření ve formě kondicionéru. Produkt je speciálně určen pro regeneraci konečků a dehydratovaných a poškozených vlasů. Obnova konečků zaceluje a eliminuje vliv roztřepených konců vlasového vlákna. Vlasy chrání před negativními externími vlivy, které oslabují a poškozují vlasy. Obnova konečků řeší problémy s nedostatečnou hydratací vlasového stonku. Vlasům dodá vlhkost a potřebnou výživu, zdravý vzhled a zářivý lesk.
Pro dosažení maximálních účinků krásných a zdravých vlasů bez roztřepených konců se doporučuje Salerm Biokera obnovu konečků používat dvakrát týdně po dobu dvou měsíců. Poté jako dostatečná prevence před opětovným třepením konečků vlasů stačí aplikovat jednou týdně.
Leave a Reply