Trichologie je část vědeckého oboru dermatologie zabývající se vyšetřením vlasů a vlasové pokožky. Název trichologie vychází z řečtiny (tricho = vlasy, logie = studium). Nedílnou součástí trichologie jsou doporučení ohledně správné péče o délky vlasů a o vlasovou pokožku.

Trichologie: Vyšetření vlasů a vlasové pokožky

Podrobné vyšetření vlasů je prováděno vždy na základě předběžné studie, která bere v úvahu specifičnost každého jedince. Standardizované postupy umožňují identifikovat různorodé problémy vlasů a vlasové pokožky. S výjimkou velmi vzácných onemocnění je vyškolený tricholog schopen identifikovat a popsat veškeré estetické a fyziologické problémy vlasů a vlasové pokožky. Na základě provedeného vyšetření a testů je schopen navrhnout vhodnou léčbu a doporučit správnou péči.

Návštěva trichologa je nejčastěji způsobena problémy s vypadáváním vlasů a výskytem lupů. Tricholog Massimiliano Gullo také zdůrazňuje, že velmi časté jsou návštěvy při problémech s nadměrnou produkcí mazotoku (sebum). Nezajištění správné péče vlasové pokožce při problémech s nadměrnou činností mazových žláz, může vést k řídnutí a vypadávání vlasů.

Správné a důkladné trichologické vyšetření je zaměřeno především na zmírnění příznaků vypadávání vlasů, eliminací problémů s lupy nebo s mastnými vlasy. Taktéž správná péče umožňuje napravit škody a estetické vady na kráse způsobené chemickými či technickými vlivy.

Cílem trichologie není nabízet a prodávat produkty vlasové kosmetiky, ale na základě podrobné diagnostiky navrhnout vhodnou léčbu či péči. Správný tricholog ctí a respektuje 3 základy trichologie – kvalitu, technologii a profesionalitu.

Nejúčinnějším opatřením při prevenci a boji proti nadměrnému padání vlasů je vyšetření, které umožňuje zjistit zdravotní stav vlasové pokožky a vlasových folikul. Pouze komplexním vyšetřením je možné včas zahájit preventivní a léčebná opatření.

Trichologie: Vyšetření vlasů a vlasové pokožkydi orifizi follicolari (se ostruiti o meno dalla presenza di sebo), stati seborroici ed inestetismi del cuoio capelluto: forfora (secca e grassa), seborrea (steatosica ed oleosa), iperidrosi ed ipoidrosi, malattie tricologiche (alopecia, dermatite seborroica, psoriasi ecc.), ricrescita capillare.

Metody a postupy moderní Trichologie

Existuje nespočet metod, technik a vědeckých postupů pro diagnostiku a vyšetření zdravotního stavu vlasů a vlasové pokožky. Některé z nich jsou již v dnešní době poněkud zastaralé a využívané pouze zřídka. První metody jsou založeny na běžné vizuální kontrole s minimálním přístrojovým vybavením. Dnešní technologie nám umožňují využít sofistikované moderní vybavení jako je bezpochyby diagnostická mikroskopie. Jedná se o metodu pomocí speciálně vyrobené mikrokamery, která je schopna mnohonásobně zvětšit sledovanou partii. Na zvětšených detailech je následně možné podrobně pozorovat pokožku hlavy a vlasové folikuly. Nejnovější a nejmodernější mikrokamery mají zabudované integrované osvětlení bílým světlem a UV zářením. Vyšetření mikrokamerou umožňuje:

pozorování detailu vlasové pokožky, vlasového folikulu, vlasového stonku,

zhodnocení a posouzení stavu folikulárních otvorů (zda nejsou ucpány mazotokem), skvrn a příznaků seboroické dermatitidy, lupů (suché či mastné), lupénky a dalších dermatologických a trichologických onemocnění,

trichometrie, tj. vyšetření a detekce rychlosti růstu vlasů a míry vypadávání pomocí speciálního zařízení. Metoda je vhodná pro ověření účinnosti léčby při vypadávání vlasů,

fototrichogram, při níž se na malé ploše pokožky vyholí vlasy na temeni hlavy a během pravidelných časových intervalů se určuje rychlost růstu, počet a hustota nových vlasů.

Při problémech s vlasovou pokožkou a vlasy je nutné počítat s pravidelnou návštěvou trichologa. Při první návštěvě většinou probíhá pouze konzultace a vizuální prohlídka. Popřípadě tricholog vypíše žádanku na krevní testy a pozve na vyšetření mikrokamerou. Po nasazení vhodné léčby je nutné docházet na pravidelné kontroly.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..