Hustý, lesklý a na pohled vitální vlasový porost je snem každého z nás. Pro splnění tohoto snu jsme schopni každý den aplikovat na vlasy bezpočet přípravků vlasové kosmetiky pro dodání vitality, objemu a lesku vlasů. Většina z nich ovšem nepřinese kýžený požadovaný výsledek. Poličky v koupelně se probýhají pod tíhou šampónů, kondicionérů či vlasových vod pro krásu a zdraví vlasů. Nicméně je nutné si uvědomit, že produkty vlasové kosmetiky jsou dobrým pomocníkem pro dosažení krásy a zdraví vlasů, ale důležitou roli hrají také správné stravovací návyky. Vyvážená životospráva a dodržování pitného režimu významně ovlivňuje kvalitu struktury vlasů. V mnohých případech je kvalita vlasů dána geneticky a je bohužel již neměnná. Ve všech ostatních případech hraje bohatý a vyvážený přísun minerálů a vitamínů důležitou pro kvalitu a krásu vlasů.

TOP 1 – Ořechy

Vlasy jsou tvořeny z bílkoviny a ořechy jsou jedním z nejbohatších zdrojů na bílkoviny. Je velmi vhodné zahrnout do svého jídelníčku pravidelně ořechy a sušené ovoce. Doporučuje se kombinace více druhů ořechů a sušeného ovoce. Například arašídy, kešu oříšky, mandle, vlašské ořechy a sušené meruňky jsou plné proteinů. Navíc ořechy jsou zdrojem omega-3-mastných kyselin, zinku a alfy linolenové kyseliny, což vede k výživě a posílení vlasová folikul zabraňující vypadávání vlasů. Při pravidelné konzumaci ořechů vaše vlasy získají ztracený lesk a šmrnc.

TOP 2 – Vejce

Pravidelná konzumace vaječných produktů minimalizuje problémy s vlasy. Vejce jsou bohatým zdrojem vitamínu B12 a biotinu, což se v současnosti považuje za nejúčinnější látky pro kvalitu a růst vlasů. Vejce také prospívá vlasové pokožce a zdržuji ve zdravé a silné kondici. Velmi často se doporučuje použití vejce v domácí masce na vlasy. Mnohem lepších výsledků ovšem dosáhnete konzumací vaječných produktů co druhý den. Vejce jsou velkým zdrojem energie a nezáleží na způsobu přípravy. Vaječnou omeletou, vařenými vejci, míchanými vejci nebo syrovými vejci smíchanými s vodou vždy docílíte dlouhých krásných a silných vlasů.

TOP 3 – Zelenina

Pro spoustu z vás není zelenina atraktivní pokrm a snaží se ji omezovat na minimum. Především „zelená“ listová zelenina by měla být důležitou součástí vašeho jídelníčku. Zelenina je bohatá na vitamíny A, C, které jsou nezbytné pro zdravý a rychlý růst vlasů. Špenát, hlávkový salát, brokolice je jen krátký výčet vhodné zelené zeleniny bohaté na železo či vápník pro posílení vlasů.

TOP 4 – Fazole a další luštěniny

Fazole, další z velmi častých neoblíbených produktů jsou základní potravinou pro podporu růstu vlasů. V případě křehkých vlasů jsou fazole, čočka a další luštěniny tou správnou volbou potravin. Kromě bohatého zdroje na proteiny jsou také zdrojem železa, biotinu a zinku. Všechny tyto minerály a stopové prvky podporují růst nových a zdravých vlasů.

TOP 5 – Mléčné výrobky

Šálek mléka každý den by měl být každodenní rutinou. Mléko je bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a minerálu, které podporují růst vlasů. Stejných výsledků docílíte i pravidelnou konzumací jogurtů, sýrů nebo tvarohu. Tuky obsažené v mléčných výrobcích chrání vlasovou pokožku a zabraňují její dehydrataci. Vhodné jsou i nízkotučné mléčné výrobky. Dehydratace pokožky může vést k problémům s vypadáváním vlasů a výskytem lupů.

TOP 6 – Maso

Maso je zdrojem živočišných bílkovin, které jsou v mnohých ohledech lepší než rostlinné. Doporučuje se jíst maso drůbeží, nikoliv tučné „červené“. Masné produkty jsou zdrojem živočišných bílkovin, tuků, vitamínů a stopových prvků. Maso je velmi důležité pro kvalitu barevného pigmentu ve vlasech a výživu a posilnění vlasových folikul.

TOP 7 – Mořské plody

Mořské plody jsou ideálním zdrojem bílkovin v případě držení diety. Ryby a mořské plody jsou méně tučné a v mnohých případech i výživnější než jiné maso. Dušené rybí pokrmy, ústřice či krevety jsou velmi snadno stravitelné a bohatým zdrojem omega-3-mastných kyselin a minerálů, jako je například zinek. Optimální hladinu zinku získáte pravidelnou konzumací lososa. Zinek je účinný antioxidant, který zabraňuje tvorbě volných radikálů a stárnutí buněk. Zinek je také nezbytný pro zdravý a rychlý růst vlasů.

TOP 8 – Lněné semínka

Každá z vás už asi slyšela o blahodárných účincích vlasové kosmetiky s obsahem lněného oleje. Lněná semínka obsahují lignany, které jsou ideální prevencí proti vypadávání vlasů. Lignany jsou obsaženy pouze v malém procentu potravin a jedním z nich jsou právě lněná semínka. Lněná semínka přimíchané třeba v každodenní dávce ovesných vloček či müsli výrazně posílí kvalitu vlasové struktury a její lesk.

TOP 9 – Celozrnné pečivo

Vyhněte se běžnému konzumnímu pečivu z „bílé“ rafinované mouky a dejte přednost celozrnnému pečivu. Skutečné celozrnné pečivo je při rozkrojení plné zbytků slupek či zrníček. Pečivo z celozrnné mouky má mnohem vyšší obsah vlákniny, vitamínů komplexu B, D, E a dalších minerálních a stopových prvků, jako je železo či zinek. Velmi vhodná je i konzumace a příprava pokrmů z celozrnných těstovin.

TOP 10 – Voda

Seznam potravinových tipů by nemohl být kompletní, kdyby zde chyběl dostatečný přísun tekutin. Nejlepší volbou je obyčejná všude dostupná voda. Bez ohledu na to, co jíte, je voda vhodnou tekutinou pro zapití veškerých potravin. Voda usnadňuje rozklad a absorpci živin do těla. V případě nedostatku vody v organismu trápí pleť, vlasy i nehty dehydratace a snížená imunita vůči vnějšímu poškození. Minimální množství vody pro zdraví a krásu vlasů je 1,5 litru na den.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

One Response

  1. Kateřina Benešová

    Stačí přejít na veganskou stravu…z vlasů po ramena jsem za rok měla vlasy po pupík a nepoužívala jsem žádnou speciální kosmetiku, pouze rostlinná strava se spoustou ořechů a ovoce..

    Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..