Dobrý den,

ráda bych se zeptala na to, co jsou to sulfáty, silikony a parabeny a jaké mají účinky. Bohužel ve složení produktů vlasové kosmetiky jsem zcela nezkušená. Na internetu je mnoho diskuzí o škodlivosti sulfátů, silikonů a parabenů, kde doporučují používat produkty bez těchto látek. Jsou suldfáty, silikony a patabeny opravdu škodlivé? Prosím o jednoduché a stručné vysvětlení.

Mnohokrát děkuji za odpověď.

S pozdravem Petra

Dobrý den Petro,

Sulfáty, silikony a parabeny jsou obecně nejvíce diskutovatelnými skupinami látek ve vlasové kosmetice. Každá z těchto skupin látek má charakteristické vlastnosti a patřičné důvody, proč jsou stále do vlasové kosmetiky přidávány. Sulfáty jsou čisítící látky, tzv. pěniče, díky nimž vlasy a vlasová pokožka zůstane čistá bez nečistot a přebytečné mastnosty. Naopak tomu silikony poskytují vlasům hladkost a chrání jej před poškozením či krepatěním. Parabeny jsou konzervanty, které zaručují dlouhou životnost vlasové kosmetiky a zabraňují vzniku bakterií, plísní, atd.  Bez konzervantů by bylo nutné vlasovou kosmetiku spotřebovat ve velmi krátkém časovém intervalu.

Sulfáty

Sulfáty jsou označovány především jako Ammonium Laurel Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate (SLS) nebo Sodium Laureth Sulfate (SLES). Sulfáty jsou čisticí prostředky, tzv. pěniče, které umožňují odstranit z vlasů špínu při následném opláchnutí vlasů vodou. Ve většině případů jsou sulfáty obsaženy především v šampónech. Šampóny s obsahem sulfátů jsou charakteristické svou pěnivostí. Sulfáty mohou vlasy nadměrně vysušovat, zvyšují jejich pórovitost, zeslabují intenzitu barvených vlasů. Šampóny bez obsahu sulfátů je vhodné používat zejména po keratinovém ošetření, neboť sulfáty podporují vymývání keratinu z vlasů.

Z našeho sortimentu Vám můžeme nabídnout následující šampóny bez obsahu sultátů:

– Salerm Keratin Shot šampón  je ideální pro péči o vlasy po keratinové péči,

– Salerm Biokera arganový šampón s keratinem pro suché a poškozené vlasy,

– MySalon keratinový šampón pro vyhlazení vlasů s ochranou vlasů před teplem,

Silikony 

Silikony jsou používány ve vlasové kosmetiky, aby byly vlasy hebké a hladké. Silikony vlas obalí velmi tenkou neviditelnou vrstvou, která zabraňuje ztrátě vlhkosti z vlasů, čímž redukují krepatění vlasů. Také podporují lesk vlasů a zabraňují třepení konečků vlasů. Efekt, resp. síla silikonu je dána jeho typem. Silnější silikony nejsou rozpustné ve vodě. Postupně vlas obalují dalšími vrstvami a zatěžují ho. K odstranění silikonů a odlehčení vlasů jsou vhodné šampóny s výše uvedenými sulfáty. Vyvarujte se kontaktu vlasové kosmetiky s vlasovou pokožkou. Zde jsou silikony nežádoucí, neboť ucpávají póry pokožky, která nemůže volně dýchat. Silikony jsou obsaženy ve vlasové kosmetice určené pro délky a konečky vlasů, jako jsou masky, balzámy či vlasové oleje.

Náš sortiment zahrnuje například následující šampóny bez silikonů:

– Salerm Šampón s proteiny pro poškozené vlasy po technických zásazích,

– Salerm šampón Pomegranate s výtažky z granátového jablka  pro časté mytí,

– MedaVita Lissublime Super vyhlazující šampón proti krepatění,

Také nabízíme masky na vlasy bez silikonů:

 – MedaVita ß-Refibre obnovující maska s beta-karotenem pro poškozené vlasy,

– MedaVita Lissublime vyhlazující maska přináším extrémní hebkost a hladkost,

– MedaVita Curladdict maska pro elastičnost vlasů určená pro vlnité a husté vlasy,

– Young Instantní maska ve spreji s keratinem a ceramidy.

Náš sortiment taktéž zahrnuje bez-oplachové péči na vlasy bez silikonů:

– Xflex Shape Oil Modelační fluid pro modelaci jemných a křehkých vlasů,

– Azalea T.Q. keratinové ošetření vyplňuje, obnovuje a chrání vlasovou strukturu.

Parabeny

Parabeny jsou konzervační látky, které zabraňují výskytu a růstu bakterií v produktech vlasové kosmetiky. Jsou využívány již od 50. let minulého století. V posledních letech některé studie se snaží prokázat jejich dráždivost či zdraví škodlivost. Zatím neexistují žádné důkazy, které by prokázaly škodlivost parabenů. I přesto výrobci postupně upouštění od přidávání parabenů do produktů a nahrazují je jinými konzervačními látkami. Společnost Cotril Professional představila exkluzivní kolekci šampónů a kondicionérů Creative Walk bez obsahu parabenů.


Nenašli jste zde řešení svého problému? Trápí Vás dlouhodobě lupy, mastné vlasy či vypadávání vlasů? Nevíte si rady s výběrem správní vlasové kosmetiky pro Vaše vlasy? Neváhejte se obrátit náš tým profesionálů. Jsme tady pro Vás.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..