Strupy na vlasové pokožce jsou nejenom nevzhledné, ale pro mnoho lidí až frustrující. Svědivost je klasickým doprovodným projevem výskytu strupů. Škrábání vlasové pokožky pak může zvýšit pravděpodobnost vzniku infekcí. Strupovitost vlasové pokožky lze v mnoha případech zmírnit nebo zcela eliminovat svépomoci a povětšinou nepoukazuje na závažné onemocnění. Nemusí tomu ovšem být vždy! Pokud by se strupovitost rozšiřovala, vždy navštivte svého lékaře.
Přečtěte si o některých nejčastějších příčinách strupovitosti a svědivosti vlasové pokožky, včetně vzniku lupů, napadení vší a dalších problémů v následujícím článku.
Kontaktní dermatitida
Jedná se o alergickou reakci na něco, čeho jste se dotkli. U vlasové pokožky se zejména jedná o šampóny a vlasovou kosmetiku obecně, barvu na vlasy, sponky, hřebeny, šperky apod. Některé materiály, například latex, může způsobit alergickou reakci. Alergickou reakci zpravidla vyvolávají vnější sloučeniny, konzervanty, parfemace a vonné látky, nebo rostlinné výtažky. Klasickým příkladem je dermatitida způsobena břečťanem. Původci kontaktní dermatitidy jsou velmi obsáhlí a nelze obecně stanovit doporučení, které by eliminovalo vznik alergické reakce. Každý člověk je v podstatě unikát a zobecnit konkrétní doporučení je nemožné. Lze ovšem provést epikutánní testy, které odhalí alergii na 29 alergenů, například True Test patch.
Seboroická dermatitida
Seboroická dermatitida (Seborea) je časté kožní onemocnění, které postihuje převážně pokožku hlavy. Onemocnění způsobuje šupinaté skvrny, zarudnutí a lupovitost pokožky. V některých případech se seboroická dermatitida může objevit také v obličejové, hrudní a zádové oblasti. Více jsme se problematikou seboroické dermatitidy zabývali v článku Seboroická dermatitida.
Psoriáza vlasové pokožky – lupénka
Lupénka obecně je onemocnění, které může postihnout jakoukoli část kůže na těle. Na vlasové pokožce se zpravidla projevuje velkými, stříbro-šedými strupy a to většinou na celé vlasové pokožce. Lehčí případy psoriázy mohou být léčeny šampóny, které jsou speciálně určeny pro péči o vlasovou pokožku, které zmírňují svědění. Zpravidla se jedná o šampóny proti lupům nebo nadměrnému maštění. Pokud by nedošlo k zlepšení stavu, je nezbytné navštívit lékaře. Těžké případy psoriázy pak mohou vyžadovat léčbu steroidy. Je-li lupénka doprovázena zvětšenými lymfatickými uzlinami, může být nutná antimikrobiální léčba.
Lichen Planus – lišej
Jedná se o zánětlivé onemocnění, které způsobuje červenou až fialovou, hnědou kůži. Příčiny vzniku tohoto onemocnění dosud nejsou známy. Je ovšem zmapován jistý vliv léků proti vysokému krevnímu tlaku, artritidě nebo srdečním chorobám. Onemocnění se také projevuje v souvislosti s virovým onemocněním hepatitidou C. Toto onemocnění se zpravidla vyskytuje u žen středního věku, u dětí je toto onemocnění vzácné. Léčba zpravidla zahrnuje aplikaci lokálních kortikosteroidů nebo ústních steroidů. Podceňovat toto onemocnění se nevyplatí. Může způsobit zjizvení vlasové pokožky, které následně vede k vypadávání vlasů (Alopecie).
Pásový opar
Jedná se o zánětlivé a bolestivé onemocnění, které postihuje kůži i vlasovou pokožku. Mezi příznaky patří svědění, lupovitost a vznik lokálních holých míst bez vlasů. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění a nejčastěji se vyskytuje u batolat a dětí školního věku. Léčba zahrnuje podávání perorální antimykotické léky a používání speciálních medicinských šampónů. Neléčený pásový opar může vést k zjizvení, extrémnímu zánětu, což může způsobit permanentní ztrátu vlasů.
Vši
Vši jsou jistě velmi nepříjemným problémem. Dobrou zprávou ovšem je, že vši nejsou přenašeči závažných onemocnění. Vši způsobují silnou svědivost vlasové pokožky. Intenzivní škrábání vlasové pokožky pak může způsobit strupovitost a zánětlivost vlasové pokožky. Dobrou zprávou také je, že vši nežijí dlouho. Jakmile nemají přístup k potravě, hynou do dvou dní. Pro dokonalou eliminaci zavšivení domácnosti je nutné po dobu minimálně dvou dní po odstranění vší z vlasů dodržovat vysoké hygienické standardy. Zejména se zaměřit na čištění povlečení, polštářů, koberců… za použitím vysokých teplot. Kartáče na vlasy se doporučuje namočit do vody horké alespoň 60 stupňů celsia po dobu 5-10 minut.
Tipy na závěr
Pokud Vás postihnou problémy s nadměrným svěděním a strupovitostí vlasové pokožky, doporučujeme v prvé řadě vyměnit Váš současný šampón. I přesto, že šampón používáte již dlouhou dobu a nikdy v minulosti vám problémy nezpůsoboval. Doporučujeme se zaměřit na šampóny s minimem složek, čímž eliminujete potencionální vznik na alergickou reakci některých složek. Doporučujeme šampóny bez parabenů, barviv, rostlinných extraktů. Obecně se doporučují přípravky speciálně určené pro péči o vlasovou pokožku. Například šampóny a vlasové vody proti lupům, mastným vlasům apod. Dále je silně doporučováno z vlasů velmi důkladně smýt veškeré zbytky šampónů. V případě svědivosti vlasů se doporučuje vlasy oplachovat slabým proudem vody po dobu pěti minut. Po umytí vlasů není vhodné nechávat vlasy volně uschnout, doporučuje se vlasovou pokožku profouknout fénem. Pokud by svědění a strupovitost vlasové pokožky neustupovalo, doporučujeme Váš stav konzultovat s lékařem.
Leave a Reply