Kniha „Curly Girl“ od autorky L. Massey byla doslova katapultem pro odmítnutí silikonů ve vlasové kosmetice nejen širokou veřejností, ale také odborníky kadeřnického oboru. Silikonům jsou od té doby dávány za vinu všechny problémy s vlasy: slábnutí vlasů, dehydratace vlasů, lámání vlasů apod. Silikony, které se ovšem v době napsání knihy „Curly Girl“ do kosmetiky přidávaly, byly založeny na zcela jiných principech. Negativní názory a odmítavý postoj k silikonům stále přetrvává. V následujících bodech se snažíme shrnout vše podstatné o nových silikonech ve vlasové kosmetice.

Co je to silikon?

Silikony jsou umělé oleje a v podstatě fungují stejně jako oleje přírodní, tj. že obalí vlas neviditelným jemným filmem, který zabrání unikání vlhkosti z vlasů a zároveň vlasy chrání před okolními vlivy. Přírodní oleje ovšem nejsou schopny vlas obalit do takové míry, aby vlas dokonale utěsnil a zamezil tak unikání vlhkosti z vlasů. V tom jsou silikony podstatně lepší.

Jaký je rozdíl mezi silikony a přírodními oleji?

Starší generace silikonů (dimethicone) se doslova přilepí k vlasům, čímž je dokonale utěsní. Přírodní oleje tuto schopnost sice také mají, ale ne v takové míře jako je u tomu u silikonů. Přírodní oleje jsou oproti silikonům těžké a hrozí vyšší riziko efektu mastných vlasů. Silikony mají jednoznačně lepší ochranné vlastnosti než oleje. Oleje se z vlasů ovšem snadněji odstraňují.

Co jsou to nové silikony?

Za nový silikon poslední doby je považován třeba amodimethicone, který je na rozdíl od dimethicone rozpustný ve vodě a snadněji se z vlasů smývá. Nelze ovšem říci, že by nový silikon amodimethicone byl lepší než dimethicone.

Proč?

Dimethicone je lepší volbou v případech, kdy požadujeme maximální ochranu vlasů před teplem fénů, žehliček, kulem nebo UV záření. Navíc dimethicone vlasy maximálně ochrání proti okolní vlhkosti, což zamezuje nežádoucímu krepacení vlasů po jejich vyžehlení nebo vyfoukání.

Silikon amodimethicone je pak výhodnější u kondicionérů a bezoplachové péče. Tento typ silikonů je v kombinaci s přítomnými dalšími složkami velmi snadno odstranitelný, ovšem nemá tak dokonalé ochranné vlastnosti jako dimethicone. Amodimethicone také podporuje lepší skluznost po vlasech, což maximálně usnadňuje rozčesávání vlasů.

A co šampóny?

Pokud od šampónu požadujete jemnost, hladkost a lesklost vlasů, musí silikon nebo přírodní oleje obsahovat. Přírodní oleje nebo silikony ovšem do jisté míry snižují čistící sílu šampónů. Pokud preferujete drsné, hrubé a vrzavé vlasy, používejte šampóny jak bez silikonů tak olejů.

Závěr

Strašák jménem silikony již v dnešní moderní době nemá opodstatnění. V současnosti se používají moderní silikony, které jsou z vlasů jednoduše odstranitelné vodou (např. amodimethicone) nebo během mytí vlasů klasickým šampónem s obsahem sulfátů (např. dimethicone).

Nemá smysl řešit, zda šampón nebo maska silikony obsahuje nebo ne. Smysl má pouze řešit to, zda výrobce produktů vlasové kosmetiky přistupuje k výrobě šampónů, masek, olejů a dalších produktů vlasové kosmetiky spolehlivě, zda hledá rovnováhu mezi přírodou a vědou a zda těží zejména ze snahy doopravdy pomoci a nikoliv pouze poskytnout dočasnou kosmetickou krásu, která z dlouhodobého hlediska může i uškodit.

Skutečně dobří výrobci vlasové kosmetiky trhu nenabízí produkty, které by zohlednily momentální panické výlevy spotřebitelů. Tito výrobci skutečně ví, co funguje a co je pro vlasy dobré a nenechají se ovlivnit neopodstatněnou panikou. Komerční výrobci naopak čerpají z paniky a okamžitě trhu nabídnou přípravek, který neobsahuje onu špatnou složku.

Šampón Salerm ze Zlaté řady bez obsahu silikonů

Šampón Salerm ze Zlaté řady bez obsahu silikonů

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..