Každý z vás se již jistojistě setkal s názorem, že v létě je vlasy potřeba umývat častěji, neboť se vlasová pokožka více potí, což zvyšuje riziko vzniku kožních problémů. Je opravdu nutné v létě vlasy mýt každý den?

Je zcela přirozené, že se během léta více potíme a obecně máme potřebu zvýšit frekvenci očisty celého těla. K tomu samozřejmě patří právě i mytí vlasů. K častějšímu mytí vlasů nás nutí jejich zplihlost u kořínků, která je dána právě zvýšenou produkcí potu. Přirozené, ač zvýšené letní pocení, nemá zásadní vliv na zdraví vlasové pokožky a kvalitu vlasů.

Pot hraje významnou úlohu, neboť má čistící, termoregulační, vylučovací a obrannou schopnost. Zvýšená produkce potu může díky svému vyššímu pH oslabovat lipidickou bariéru, která představuje přirozenou ochranu vlasové pokožky. Pokožka je náchylnější na podráždění, svědění a vznik lupů. Nicméně letní zvýšené pocení zpravidla nemívá takto zásadní dopad, který je spíše typický pro onemocnění zvané hyperhidróza. Neléčená hyperhidróza vlasové pokožky může vést k plísňovým infekcím, růstu bakterií a výskytu lupovitosti pokožky.

Letní péče o vlasy

Velmi časté mytí vlasů se obecně nedoporučuje v žádném ročním období. Ideální je vlasy mýt 2-3 krát týdně. Samozřejmě je nutné vždy zohlednit osobní preference, vykonávanou činnost a okolní prostředí. Vlasy a vlasová pokožka by se měla mít až v tehdy, pokud vlasy a pokožka začíná působit mastně a špinavě.

Časté mytí vlasů může vlasovou pokožku nadměrně vysušovat, což zpravidla vede ke zvýšení produkce mazu, pokožka může svědit a mohou se také projevit problémy s růstem a vypadáváním vlasů. Pokud je každodenní mytí vlasů nezbytností, je doporučováno používat šampóny bez obsahu SLS a SLES (sodium lauryl sulfate a sodium laureth sulfate). Tyto sulfáty jsou silné čistící tenzidy, jejichž velmi časté použití může narušovat hydrolipidický plášť vlasové pokožky. Případně používat šampóny, které jsou pro časté mytí vlasů určeny a obsahují snížený obsah těchto sulfátů.

Pokud se nám během léta vlasová pokožka více potí, není žádoucí zvýšit frekvenci šampónování vlasů. Doporučuje se používat suché šampóny, nebo vlasové objemové pudry, které umí velmi dobře absorbovat nejen nadbytečný maz, ale také pot.

Taktéž byste intenzitu mezi jednotlivými mytími neměli nadměrně prodlužovat. Pro udržení zdravé vlasové pokožky by se vlasy a pokožka měla umýt alespoň jedenkrát za 14 dní. Mytí vlasů hraje významnou roli v odstranění odumřelých buněk pokožky, které se hromadí na pokožce a ucpávají póry. Pravidelným mytí vlasů uvolníte vlasové póry, podpoříte krevní oběh a napomůžete tak růstu zdravých a krásných vlasů.

Péče o vlasy v létě

Během léta ovšem můžeme předpokládat, že lidé častěji navštěvují koupaliště a bazény, které jsou silně chlorované nebo se koupou v mořské vodě. V tomto případě je vždy nutné po koupání vlasy dostatečně opláchnout vlažnou vodou a na závěr umýt vlasy vhodným šampónem. Na závěr se doporučuje vlasy umýt čisticím šampónem. Mezi zákazníky je velmi oblíben šampón Salerm 21 pro důkladné mytí, hloubkovou hydrataci a stimulaci obnovy vlasové pokožky.

Během léta je více než mytí vlasů důležitá jejich ochrana před UV zářením, které parazituje na pevnosti a celkové kvalitě vlasů. Vhodné je používat bezoplachové přípravky, které obsahují solární filtr.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..