Téměř každý z pravidelných návštěvníků plaveckých bazénů či Wellness zažil škodlivé účinky chlóru na vlasy. Chlór patří mezi běžně používané chemikálie k úpravě vody. Pravidelným vystavení vlasů chlóru vlasy neskutečně trpí – jsou suché, lámavé, křehké a často chytají nazelenalý nádech.
Chlór
Důvodem proč je chlór přidáván do bazénů je fakt, že efektivně zastavuje růst mikroorganismů jako jsou bakterie a viry již při velmi malých koncentracích. Chlór, který je schopen desinfikovat kontaminované prostředí se označuje jako „volný chlór“. Běžné koncentrace volného chlóru v bazénech by se měla pohybovat okolo 1 až 3 ppm u bazénů a 3 až 5 ppm u Wellness zařízení. Celková koncentrace chlóru ve vodě je dána součtem volného aktivního chlóru a již vázaného neaktivního chlóru. Kvalita vody je kromě koncentrace chlóru dále definována také faktory jako je tvrdost, alkalita a pH vody (zásaditost či kyselost).
Chlór, respektive kyselina chlorná, která vzniká rozpuštění chlóru ve vodě, díky své chemické aktivitě reaguje se všemi organickými a anorganickými látkami, které se vyskytují v daném vodním prostředí, tedy i vlasy.
Vliv chlóru na vlasy
Vlasy jsou z převážné části tvořeny keratinem – proteinem, jehož hlavní složkou jsou aminokyseliny. Povrch vlasů je přirozeně pokryt kožním mazem (sebum), který poskytuje vlasům lesk a pružnost.
Chemické reakce chlóru na vlasech vedou k chemickým změnám, čímž se mění nejen fyzikální vlastnosti vlasů, ale také elektrický náboj minerálních složek vázaných na vlasové vlákno. Změnou elektrického náboje dochází k oxidace vlasového stonku a jeho rychlejšímu rozpadu. Známý zelený odstín je způsoben přítomností mědi a dalších minerálů kovů ve vodě, které jsou vázány na vlasový stonek.
Fyzikální změny vlasů jsou dány chemickými reakcemi chlóru s barevnými pigmenty, proteiny a kožním mazem obalující kutikulu vlasů. Vlivem chemické reakce dochází k potlačení barevného pigmentu, tzv. melaninu a zvýraznění slámové barvy keratinových vláken.
Chlór rozpouští přirozenou ochrannou bariéru vlasů tvořenou kožním mazem, čímž vlasy ztrácejí lesk a pružnost. Také jsou náchylnější na mechanické poškození. Chemickou reakcí chloru a keratinu dochází ke vzniku látek rozpustných ve vodě, čímž se oslabují chemické vazby mezi jednotlivými vlákny keratinu. Molekuly chlóru taktéž pronikají do trhlin mezi vlákny, kde krystalizují, čímž oddalují jednotlivé řetězce keratinů. Následně dochází k narušení integrity a celistvosti vlasového vlákna.
Ochrana před škodlivými účinky chlóru
Nebojte se používat olej. Před každým plaváním řádně naolejujte vlasy. Vhodné je použít speciální vlasové oleje. Pokud ovšem nemáte žádný olej na vlasy, bohatě postačí olivový či kokosový olej. Nebo také dětský olejíček. Pár kapek oleje si rozetřete v dlaních a následně vetřete do vlasů.
Před samotným koupáním vlasy řádně opláchněte nechlorovanou vodou. Vlasy absorbují vodu, čímž zamezíte následnému nacucnuti chlorované vody do vlasů. Pokud je to možné, tak vlasy pravidelně oplachujte pod nechlorovanou vodou.
Po koupání vlasy vlasy řádně opláchněte šampónem. Následně se snažte vyvarovat fénování vlasů. Vlasy taktéž nekartáčujte, ale pouze rozčešte hřeben se širokými zuby.
Leave a Reply