Vlasové přípravky se silikony jsou v poslední době velmi oblíbené, především pro své všestranné účinky. Silikony zajistí lesklost a jemnost vlasů, dále aby se nezacuchávaly a nekrepatily, také chrání vlasy před účinky tepla, slunce, chlóru.
Co jsou silikony?
Co jsou to vlastně silikony? Takovou otázku by si měl položit každý, kdo touží po krásných dlouhých vlasech. Každý by měl znát alespoň minimum o silikonech ve vlasové kosmetice a jejich účincích na vlasy.
Z chemického hlediska jsou silikony (chemicky označovány jako polysiloxany) anorganicko – organické polymery, jejichž kostra je tvořená řetězcem střídajících se atomů křemíku a kyslíků (Si-O-Si). Tato chemická skupina je velmi stabilní a může z ní být připraven prakticky nekonečný řetězec. Veškeré organické skupiny (např. HO nebo CH3) jsou chemicky vázány pouze na volné vazby atomů křemíku.
Silikony jsou inertní směs, což znamená, že jsou velmi stálé a téměř nereagují s ostatními látkami. Silikony mají širokou škálu použití, zejména díky své vysoké tepelné odolnosti. Silikony tedy ve vlasové kosmetice chrání vlasy před teplem, vytváří kolem vlasu vodotěsný flim, chrání vlasy před slunečním zářením a jsou velice flexibilní.
Jak poznám, že přípravek obsahuje silikony?
Dle své chemické struktuře existuje nespočet typů silikonů, které jsou pojmenovány pomocí svého chemického vzorce. V seznamu složení lze silikony identifikovat docela snadno i přesto, že přímo ve složení se název „silikon“ neobjevuje. Na produktech se uvádí přímo dle svého chemického složení, bývají označeny jako AMODIMETHICONE, DIMETHICONE, atd. Zkrátka, jestliže složka obsahuje příponu CONE, jedná se o silikon. Ovšem, aby to nebylo tak snadné, i CYCLOPENTHASILOXANE a DIMETHICONOL jsou silikony, jež mají trochu jinou chemickou strukturu. Každý typ silikonu má jinou strukturu a tedy jiné vlastnosti. Některé jsou rozpustné ve vodě, některé pouze částečně a existují také nerozpustné silikony. Přehled nejběžněji užívaných silikonů v kosmetickém průmyslu bude uveden v druhém díle článku Silikony a vlasová kosmetika.
Využití silikonů
Pomineme-li celou řadu využití, silikony jsou velmi často přidávány do kosmetických přípravků, ať už v pleťových krémech nebo třeba vlasových kondicionérech. Jsou hydrofobní a tedy odpuzují vodu a zároveň se s vodou nedají mísit. Vytvářejí tedy těsnící hranici, po které vše sklouzne. Ti co vyzkoušeli krém z lékárny (obvykle se silikony) a běžný organický krém rozdíl jistě znají.
Vlasová kosmetika bez silikonů je poslední dobou velkým hitem a běžně se v televizi propaguje, že daný přípravek je bez silikonů. Z internetových fór se můžeme dočíst o negativních důsledcích používání kosmetiky se silikony. Jestliže máte specifický problém s vlasy, vězte, že nejde pouze o používání správné vlasové kosmetiky. Lidé s typickými problémy, většinou s chronickými (lupy, mastnota, vypadávání…), by měli zaměřit svou pozornost na svůj životní styl – strava, stresové faktory…apod. Ovšem stále mnoho lidí věří, že s používáním produktů se silikony nejde docílit krásných a zdravých vlasů. Je to pravda?
Co silikony vlastně dělají ?
K čemu vlastně silikony jsou a jak účinkují? To jsou základní otázky, na které je nutné znát odpověď. Silikony jsou v kosmetice velice oblíbené a lze je nalézt ve velmi širokém spektru vlasové kosmetiky. Silikony ve vlasové kosmetice mají nepřeberné množství funkcí a využití. V šampónech dodávají vlasům skluznost, takže je mnohem snazší dostat šampón do vlasů. Silikony v kondicionérech působí proti zacuchávání vlasů. Dále udržují celistvost vlasů a tím zabraňují poškození uhlazeného povrchu vlasů, což dodává lesk. Silikony také dokáží dočasně slepit roztřepené konečky.
Na první dojem to tedy vypadá, že silikony jsou velmi užitečné. Ovšem problém nastává s jejich rozpustností ve vodě. Většina z nich ve vodě rozpustné nejsou a některé pouze částečně. Vždy záleží na typu daného silikonu. Zbavení silikonů z vlasů vyžaduje použití specifického přípravku. Samozřejmě, že pro mírnější druhy silikonů postačí na smytí silikonů z vlasů obyčejný šampón. Na některé je ovšem nutné použít přípravek se specifickým složením, např. sulfátový šampón. Někdo také používá zředěný octový roztok nebo roztok sody smíchaný s vodou na odstranění silikonů z vlasů. Také hodně zaleží na struktuře vlasů. V případě, že se rozhodneme pro dlouhé vlasy je doporučeno nepoužívat šampón po délce vlasů. Což ovšem znamená, že není možno silikony odstranit mytím vlasů šampónem. Voda a kondicionér nejsou dostatečně účinnými látkami, aby odstranili nežádoucí silikony z dlouhých vlasů. V případě dlouhodobého používaní přípravků se silikony se budou vlasy obalovat a uzavírat. Silikony obalují vlasy a vytvářejí těsný film na povrchu vlasů. Silikony udrží vlhkost vlasu. Vlas následně vyschne, zacuchá se a ztratí lesk – přesně to, čeho nikdo nechce dosáhnout!
Rychlost s jakou silikony obalují a uzavírají vlasy se liší u každého jedince. Také záleží na množství a typu silikonů ve výrobcích. Čím výše je uvedený silikon na seznamu složení, tím více ho obsahuje. Složky uvedené na prvních místech jsou obsaženy i ve více než 50 %, složky na konci seznamu složení už obvykle nemají ani 1% zastoupení v přípravku. Každému se tedy vlasy obalí silikony za různou dobu.
Průmyslové silikony versus rostlinné oleje
V tomto ohledu jsou přímým nepřítelem průmyslových silikonů silikony z rostlinných olejů. Oleje jsou velmi populární u lidí především s dlouhými vlasy. Silikony na bázi rostlinných olejů nemají nevýhody průmyslových silikonů. Oleje sice také obalují a uzavírají vlasy, ale činí tak ihned po nanesení. Po nanesení olejů jsou vlasy okamžitě „mastné“. A oleje se velmi snadno odstraňují. Přípravky na bázi oleje nejsou vždy dobře snášeny lidmi trpící na suché vlasy. Problémem je, že vlasy samy o sobě nemají dost vlhkosti a oleje jim zabraní příjem vlhkosti z okolního prostředí.
Shrnutí na závěr
Na závěr přinášíme shrnutí pro a proti silikonů ve vlasové kosmetice
Klady silikonů:
+ Zlepšují skluznost vlasů
+ Zabraňují cuchání a tím poškození vlasů
+ Dodávají vlasům lesk
+ Zjemňují vlasy
+ Uzamykají vlhkost do vlasů (ovšem v případě suchých vlasů se jedná o nevýhodu)
+ Chrání před působením tepla
+ Chrání proti slunečnímu záření
+ Udržují vlhkost vlasů
Zápory silikonů:
– Obalují a uzavírají vlasy
– Nejdou odstranit bez speciálních přípravků (většina)
- Zamezí přísunu vlhkosti do vlasů u suchých vlasů
Leave a Reply