Seboroická dermatitida (seborea) je časté kožní onemocnění, které postihuje převážně pokožku hlavy. Onemocnění způsobuje šupinaté skvrny, zarudnutí a lupovitost pokožky. V některých případech se seboroická dermatitida může objevit také v obličejové, hrudní a zádové oblasti.
Seboroická dermatitida nemá žádný negativní vliv na celkový zdravotní stav jedince, pouze vyvolává a způsobuje nepříjemné rozpaky u okolí. Seborea není nakažlivá a v žádném případě není způsobeno špatnými hygienickými návyky, jak se mnohdy proslýchá.
Projevy seboroické dermatitidy jsou ve většině případů dlouhodobé. Léčba bývá mnohdy dlouhodobá a i přes odeznění všech příznaků se velmi často vrací. Jedná se o kožní onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu a kvalitní péči o pokožku.
Seborea patří mezi ekzémové onemocnění, které postihuje především kojence a dospívající. U téměř dvou třetin kojenců se projevuje obvykle mezi 3. týdnem a 3 měsícem a je někdy přezdívána jako „plenková lupénka“. U dospělé populace je méně častá. Její výskyt se pohybuje mezi 3 až 5 % populace. Více náchylnější jsou muži, než ženy.
Příznaky seboroické dermatitidy
Mezi nejčastější a hlavní příznaky seboroické dermatitidy patří šupiny kůže ve vlasové pokožky (lupy). Zvýšená lupovitost se také může projevovat v okolí obočí a vousů. Tyto lupy jsou mastné a většinou nažloutlé barvy. Mezi další příznaky patří zarudnutí částí vlasové pokožky, případně i partií kolem uší, podpaží a jiných částí těla. Velmi časté je také svědění či pálení.
Příčiny seboroické dermatitidy
V současné době ještě lékaři neznají přesné příčiny kožního onemocnění seboroické dermatitidy. Onemocnění však souvisí s s výskytem kvasinek Malassezia (Pityrosporum ovale), které jsou zodpovědné za vznik lupů. Mezi další příčiny patří zánětlivé projevy psoriázy (lupénky). Současný výzkum taktéž potvrdil, že větší procento onemocnění je diagnostikováno v zimě a na jaře.
Rizikové faktory
Existuje celá řada rizikových faktorů, u kterých je prokázána souvislost s výskytem seboroické dermatitidy. Mezi rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost onemocnění patří neurologické onemocnění jako je Parkinsova nemoc nebo deprese. Taktéž oslabený imunitní systém v případě transplantace orgánů, rakovina, virus HIV nebo onemocnění slinivky zvyšuje pravděpodobnost onemocnění seboroickou dermatitidou. Taktéž některá medikace může podporovat onemocnění seboreou.
Návštěva lékaře
V případě výskytu charakteristických potíží se doporučuje vyhledat kožního lékaře – dermatologa. Dermatolog Vám nejprve položí pár základních otázek na které je vhodné být připraven a znát odpověď:
– Jaké jsou příznaky onemocnění? Kdy došlo k prvním projevům?
– Jedná se o první příznaky? Nebo se příznaky objevily již někdy v minulosti?
– V průběhu času dochází ke zlepšení či zhoršení projevů onemocnění?
– Vyzkoušeli jste vhodnou kosmetiku pro citlivou vlasovou pokožku s lupy?
– Berete nějaké vitamíny, doplňky stravy nebo se na něco léčíte?
– Při prvních projevech jste byl/a pod vlivem stresu?
Vyšetření a diagnóza
S největší pravděpodobností lékař odebera vzorky kožních buněk pro laboratorní vyšetření (biopsie). Na základě provedených laboratorních testech lékař zjistí, zda se jedná skutečně no seboroickou dermatitidu nebo o jiné onemocnění s podobnými symptomy, jako je například:
– Lupénka (psoriáza). Onemocnění projevující se výskytem lupů a červenými skvrnami na nejen na vlasové pokožce. Pro lupy je charakteristická velká velikost a stříbrno-bílá barva.
– Atopický ekzém. Toto kožní onemocnění způsobuje svědění, záněty kůže a velmi často dochází k odeznění příznaků a následné recidivě.
– Růžovka (rosacea) je kožní onemocnění projevující se především v obličejových partií. charakteristickým znakem je velké množství velmi malých odlupujících se šupinek a zarudlá pokožka.
Léčba seboroické dermatitidy
Pro léčbu seboroické dermatitidy se využívá speciálních šampónů, krémů a pleťových či vlasových vod. Taktéž je možné nejdříve vyzkoušet domácí ošetření vlasů a až v případě jejich neúčinnosti nasadit profesionální vlasovou kosmetiku z lékárny. V případě, že domácí rady a triky nejsou účinné je následně vhodné používat:
– Šampóny, masti a krémy s protizánětlivými účinky. Lékař nejčastěji předepíše preparát s obsahem kortikosteroidů (hydrokortison, fluonicilon nebo desonid), které jsou lokálně aplikovány na vlasovou pokožku a další postižené oblasti. Tyto přípravky jsou velmi účinné a jsou snadno aplikovatelné. Nicméně je není vhodné užívat dlouhodobě několik týdnů a měsíců, neboť mohou vyvolat nežádoucí účinky (skvrny na vlasové pokožce).
– Antifungální šampón v kombinaci s léky. Šampón s obsahem ketokonazolu odstraňuje plísňové infekce způsobené kvasinkami Malassezia. Léčba je velmi efektivní především v kombinaci s další medikací užívanou intravitálně.
– V případě nadměrných a dlouhodobých problémů, které se nelepší preparáty užívanými lokálně může lékař předepsat antifunginální léky. Ty jsou předepisovány opravdu jen výjimečně, neboť mohou mít výrazné nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce a problémy s játry.
– Medikace pro podporu imunitního systému ve formě krému či tělových mlék jsou efektivní s téměř nevyskytujícími se nežádoucími účinky než preparáty s obsahem kortikosteroidů. Příkladem může být mast Protopic, která mění abnormální imunní reakci pokožky a zmírňuje tak zánět a svědění.
– Krémy a gely s antibakteriálními účinky. Jejich použití je doporučováno dvakrát denně do doby viditelného zlepšení a odeznění příznaků.
– Světelná terapie v kombinaci s další medikací není účinná u každého. Především není vhodná u jedinců s hustou srstí.
Životní styl a domácí ošetření
Negativní projevy seboroické dermatitidy můžete významně redukovat změnou životního stylu a pomocí vhodné domácí péče.
Při prvních příznacích a výskytu lupů je vhodné co nejdříve použít profesionální šampón s aktivními látkami jako je Pyrithion zinečnatý, selenem, ketokonazolem či kyselinou salicylovou. Šampóny s obsahem výše uvedených aktivních složek jsou účinné zejména v boji se svědivými lupy, prvotním příznakem seboroické dermatitidy. Je vhodné šampóny střídat, neboť žádný šampón neobsahuje všechny účinné složky.
Alternativní metody
Kromě klasických léčebných postupů existuje celá řada alternativní terapie. Účinnost alternativních metod nebyla dosud vědecky prokázána. Nasazené alternativních metod v kombinaci s klasickou léčbou je vhodné vždy konzultovat s lékařem.
Tea Tree olej
Přidávání pár kapek oleje Tea Tree do šampónu nebo jeho přímá aplikace na vlasovou pokožku je běžnou metodou užívanou při léčbě seboroické dermatitidy. Nicméně některé studie prokázaly, že Tea Tree olej působí u některých jedinců jako silný alergen.
Aloe vera
Dosavadní studie prokázaly, že pravidelnou aplikací krému z Aloe Vera čtyřikrát týdně po dobu šesti týdnů došlo u více než 62 % sledovaných pacientů k zmírnění svědivosti a podrážděnosti vlasové pokožky.
Rybí tuk
Rybí tuk je bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které napomáhají regenerovat a obnovovat pokožku.
Leave a Reply