Seboroická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže v místech zvýšené tvorby mazu. Jedná se především o oblasti obličeje, vlasové pokožky a horní části trupu. Pro seboroickou dermatitidu je charakteristické odlupování kůže v podobě mastných, žlutých šupinek (lupy) s doprovodným svěděním a zarudnutím pokožky.
Příčiny vzniku seboroické dermatitidy
Seboroická dermatitida postihuje především muže než ženy a v současnosti se vyskytuje u cca 3-5 % populace. Velmi často se seboroická dermatitida zaměňuje za lupovitost (lupy), která se vyskytuje až u 20 % populace. Seboroická dermatitida je typická pro kojence mezi 3. týdnem až 3. měsícem po porodu. Onemocnění se vyskytuje v období puberty a kulminuje okolo 40. roku života.
Příčina vzniku onemocnění není známa, přisuzuje se hormonálním vlivům (antikoncepce), kvasinkovým infekcím, genetice nebo životnímu stylu (stresové situace, kouření, alkohol). Diskutuje se také o možné roli kvasinek Pityrosporum ovale, které jsou odpovědné za vznik klasických lupů na vlasové pokožce. Seboroická dermatitida se projevuje u lidí s podlomenou imunitou a s některými neurologickými chorobami (Parkinsonova choroba).
Léčba seboroické dermatitidy
Léčba by měla být zahájena co nejdříve, protože bývá zdlouhavá a vyžaduje značnou trpělivost pacienta. Zanedbání léčby seboroické dermatitidy může mít za následek nadměrné vypadávání vlasů! Je nutné brát v potaz, že pro seboroickou deramatitidu je typická recidiva a opětovnému onemocnění nelze 100% zabránit. Léčba seboroické dermatitidy je zejména zevní, doplňky stravy a vyvážená strava ovšem sehrávají u tohoto onemocnění také velmi podstatnou roli. Léčba je zaměřena na potlačení tvorby kožního mazu, odstranění svědění a zarudlosti pokožky. Je velmi důležité předcházet vzniku tohoto onemocnění, a to nenošením těsných pokrývek hlavy, důkladnou, ale šetrnou osobní hygienou, předcházet značnému pocení, konzumovat pestrou, vyváženou stravu s obsahem vitamínů a vlákniny. Doporučuje se vyhnout sladkostem, živočišným tukům a jídla nekonzumovat horká.
Vlasová kosmetika u seboroické dermatitidy
Zejména je vhodné vyloučit používání všech vlasových masek, balzámů a olejů, které mohou nadměrnou tvorbu kožního mazu zvyšovat. Vhodné je také se vyvarovat postupům, které vedou k nadměrnému vysušování vlasové pokožky. Zejména je vhodné se vyvarovat přípravkům s obsahem ethanolu a silikonů. Silikony mohou ucpávat póry vlasové pokožky, což může vést ke zvýšené tvorbě mazu.
Je žádoucí používat velmi jemné šampóny, které vlasovou pokožku značně nevysušují a neobsahují agresivní sulfáty sodium lauryl sulfate, alkoholy, silikony. Vhodné je používat přípravky vlasové kosmetiky s obsahem kyseliny salicylové, pyrithionu zinku a dalšími antiseboriockými přísadami. Tyto přísady zpravidla obsahují šampóny určené proti lupům nebo mastným vlasům. Před samotným šamponováním vlasů je vhodné vlasovou pokožku vyčistit a připravit pomocí čistících toniků, např. MedaVita Cutis Pura. Čistící tonika je ovšem vhodné používat maximálně dvakrát do měsíce.
Po šampónování vlasů je vhodné aplikovat ampule, tonika nebo locióny s obsahem antiseboroických přísad, které jsou opět přidávání do produktů bojících proti mastným vlasům a lupům, popř. také do produktů eliminující vypadávání vlasů. Antiseboroické přísady můžeme nalézt v přípravcích Salerm Biokera nebo MedaVita.
Leave a Reply