Při projížďce nákupním košíkem uličkou s vlasovou kosmetikou v supermarketech a hypermarketech můžeme míjet celé zástupy šampónů, kondicionérů, balzámů a produktů pro konečnou úpravu vlasů různých značek, typů a druhů. Nabídka profesionální vlasové kosmetiky je také velmi obsáhlá, ovšem není dostupná v běžných kamenných prodejnách, ale pouze u profesionálních kadeřníků v renomovaných kadeřnických salónech a ve specializovaných internetových obchodech, kterým je například náš internetový obchod www.INhair.cz. Při tak velké možnosti výběru není vždy snadné si vybrat ten správný šampón, popř. kondicionér. Dnes si vysvětlíme základy a pokusíme se poradit, jak si vybrat ten správný výrobek. Nejprve si představíme základní druhy a typy šampónů a následně představíme i nabídku kondicionérů na vlasy.

Šampóny

Na výběr máme z velkého množství šampónů. Kromě šampónů na běžné mytí je spousta typů šampónů, jež jsou cílené pro vaše problémy s vlasy a vlasovou pokožkou (suchá pokožka, mastné vlasy, atd.)

Šampón na normální vlasy neodstraňují přírodní mastnotu z vlasů a vlasové pokožky, neboť obsahují velmi málo účinných látek. Vzhledem k malému množství účinných látek ani častým používáním nedochází k nadměrnému zatěžování a poškození vlasů a vlasové pokožky. Šampóny pro běžné použití dodávají vlasům vitamíny a minerály a pomáhají vlas chránit.

INhair.cz doporučuje vyzkoušet Šampón s proteiny ze Zlaté řady španělského výrobce Salerm Cosmetics. Šampón svým speciálním složením na bázi přírodního keratinu dodá vlasům maximální účinek mytí. Také velmi vhodný na vlasy zatížené technickým zásahahem – barvení, odbarvení, atd. Šampón Salerm s proteiny obsahuje přírodní keratiny a proteinové hydrolyzáty, které jemně působí a ošetřují vlasy a vlasovou pokožku.

Šampón na mastné vlasy obsahují účinné látky k odstranění mastnoty z vlasů a vlasové pokožky v co největší míře. Šampóny na mastné vlasy jsou vhodné na pokožku se zvýšenou aktivitou mazových žláz, ovšem tento typ šampónů také způsobuje nadměrné vysušování pokožky hlavy.

Šampóny na suché vlasy se také velmi často označují jako šampóny hydratační. Tyto šampóny byly speciálně vyvinuty pro hydrataci vlasu a vlasové pokožky.  Hydratační šampóny se doporučuje používat pouze při problémem se suchými vlasy. Normální vlasy hydratační šampóny značně zatěžují.

Šampóny pro zvětšení objemu, někdy také označeny jako zhušťovací šampóny, často obsahují přísadu glycerin, který pomáhá zadržovat vodu ve vlasech a zvětší objem vlasu vztyčením kutikuly vlasu. Kutikula vlasu je tvrdá vrstva, která pod mikroskopem vypadá jako rybí šupiny. Za běžných okolností šupiny kutikuly leží vodorovně. Použitím šampónu s glycerinem se šupiny kutikuly vzpřímí, čím vlas zvětší svůj objem, nicméně se otevře povrch vlasu a vlas se stává náchylnějším k poškození. Při používání šampónu s efektem zvětšení objemu se doporučuje používat kvalitní kondicionéry, které vlasy chrání před poškozením.

Šampóny proti lupům jsou vyrobeny tak, aby účinně zabránily svědění a odlupování pokožky vlasů. Před použitím šampónů proti lupům se vždy ujistěte, že se jedná o lupy. Přítomnost lupů je charakteristická silnými bílými vločkami a podrážděnou pokožkou hlavy. Některé levnější produkty pro konečnou úpravu vlasů, např. gely na bázi vody totiž ve vlasu vytvrdnou a popraskají, čímž vytvoří ve vlasech jemné bílé tečky. V případě, že po opláchnutí vlasů vodou bílé tečky zmizí a pokožka hlavy není podrážděná, nejedná se o lupy, nýbrž o nekvalitní gel na vlasy. Šampóny proti lupů je vhodné používat na začátku léčebné kůry každý druhý den, po viditelné zlepšení stačí již šampón proti lupům používat pouze preventivně dle potřeby. Šampóny proti lupům je vhodné kombinovat s hydratačními šampóny, neboť tyto šampóny můžou způsobit nadměrné vysušování vlasů a vlasové pokožky.

Čistící šampóny (Claryfing šampóny) obsahují vyšší množství kyselin a dalších účinných látek k odstranění produktů pro konečnou úpravu vlasů – gely, laky, vosky, pomády, atd.  Čistící šampóny také používány plavci, neboť odstraňují chemikálie z vlasů získaných při pobytu ve vodě ošetřené chlorem a dalšími přísadami. Čistící šampóny není vhodné používat vícekrát, než jedenkrát za měsíc neboť zvýšený obsah kyselin může způsobit poškození a vysušení vlasu.

Kondicionéry

Kondicionéry jsou vyrobeny tak, aby vlasům a vlasové pokožce dodaly potřebnou vlhkost, zvýšily hebkost a lesk a usnadnily rozčesávání vlasů. Do kondicionérů k dostání v běžných prodejnách jsou ve velké míře přidávány silikony nebo mastné alkoholy. Do kondicionérů prodávaných profesionálními kadeřníky jsou tyto látky přidávány v menším množství, čímž kondicionéry nezatěžují a nemastí vlasy a vlasovou pokožku. Funkci kondicionérů lze přirovnat k přidávání aviváže při praní prádla – dodává hebkost a jemnost.

Hydratační kondicionéry obsahují složky, které hydratují a udržují vlhkost ve vlasu. Hydratační kondicionéry jsou doporučeny pro vlasy suché, kudrnaté a hrubé. Jsou-li vaše vlasy velmi suché, doporučuje se používat kondicionéry s obsahem esenciálních mastných kyselin. Tyto kyseliny obsahují olej, který je velmi podobný mazu z mazových žláz, který vlasová pokožka přirozeně produkuje.  Naopak v případě často mastných vlasů se kondicionéry s obsahem esenciálních olejů nedoporučují.

INhair.cz doporučuje vyzkoušet vlasovou masku Deep Impact Plus péče systému Keratin Shot španělského výrobce Salerm Cosmetics. Ošetřující maska, která proniká do hloubky vlasů posilujícím systém Multivel. Spojí kutikulu a kortex s použitím molekul keratinu.

Kondicionéry zvětšující objem (někdy také označeny jako zhušťující kondicionéry) obalují povrch vlasu vrstvou proteinů, čím se vlasy stávají silnější a na pohled hustší. Kondicionéry zvětšující objem také vyplňují poškozené místa povrchu vlasu, čímž ho zacelují a dodají mu jemnost a lesk. Kondicionéry zvětšující objem jsou vhodné pro ty, kteří mají příliš jemné, zplihlé nebo poškozené vlasy.

Kondicionéry se doporučuje používat pravidelně po každém umytí vlasů. Většina kondicionérů se po aplikaci na vlasy nechá působit 2 až 5 minut a poté se opláchne vlažnou vodou. V současné době existují i kondicionéry bezoplachové, ty se aplikují na vlasy v menším množství. Jejich výhoda je, že vlas po celý den chrání proti slunečnímu záření a dalším nepříznivým vlivům  

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..