Péče o dlouhé vlasy;je zpravidla náročnější než o vlasy krátké a středně dlouhé. Častým problémem dlouhých vlasů jsou roztřepené (rozdvojené) konce. Rozdvojení konečků vlasů může vést k jejich postupnému vypadnutí. Tento fakt řadu lidí odradí od „pěstování“ bujné hřívy.  V následujícím článku popíšeme, jak se o dlouhé vlasy starat, aby byly zdravé, krásné a bez roztřepených konců.

Typologie rozdvojených konečků vlasů

Klasické rozdvojení – Konec vlasu je rozdělen na dvě samostatné části. Toto rozdělení postupuje směrem k pokožce hlavy, dokud slabší část vlasu neodpadne. Zbytková část vlasu je oddělením silně narušena, což časem vede k jeho krepatění, popř. vypadnutí.

Vlnové rozdvojení – Tento typ je podobný klasickému roztřepení. Vlas ovšem není rozdvojen pouze od konečku, ale po celé jeho délce. V tomto případě je zpravidla proces vypadnutí vlasu podstatně rychlejší.

Tečkovité rozdvojení – Rozdvojení vypadá jako nečistota, prach, popř. chmýří na vlasu. Vlas se v bodě tečky nepřirozeně ohýbá do pravého úhlu. Toto poškození se nazývá Trichorexxis nodosa. Vlas je velmi náchylný ke zlomení. Symptomem jsou prořídlé vlasy, zpomalený růst vlasů, výskyt bílých vlasů (nejedná se o šediny). Jako prevence je doporučováno používat neagresivní šampóny, kondicionéry a vyhnout se častým chemickým zásahům.

Kruhové rozdvojení – Tento typ rozkolu je nejobtížněji zjistitelný. Rozkol se nachází mezi začátkem a koncem vlasu v podobě kruhu. Rozdvojení je možné nalézt tak, že vlas nastavíte proti slunci. Rozkol je signalizován světlejší části vlasu. Přední a konečnou část vlasu stlačte proti sobě, v rozkolu vlasu by se měl objevit kruh. Tento typ rozkolu postupuje velmi rychle, neboť směřuje zároveň jak ke konci, tak k začátku vlasu.

Roztřepené konečky - typologie

Jaké jsou příčiny roztřepených vlasů?

Chemikálie – všechny druhy chemických látek více či méně vedou k poškození vlasové struktury. Každý typ vlasové struktury je specifický, proto každá chemikálie působí na různý typ vlasů různou silou. Časté barvení, melírování, trvalá jsou příčiny, které zvyšují riziko roztřepení. Významnou roli v rozdvojení vlasů hraje také chlór. Zpravidla platí, že vyšší hladiny chlóru (např. v bazénu) vedou k silnějšímu zatížení vlasové struktury.

Česání a kartáčování – agresivní kartáčování je silným faktorem způsobující rozkoly vlasových struktur. Nadměrný styling – používání nevhodných sponek nebo čelenek také zdraví vlasům nepřispívá.

Slunce – sluneční paprsky vedou k suchosti, která způsobuje třepení vlasů. Při opalování nechraňte pouze svou pokožku a nezapomínejte na své vlasy.

Mytí vlasů – nesprávná technika mytí a agresivní šampóny také neprospívají vlasové struktuře. Příliš tvrdá, horká a chlórovaná voda může způsobit třepení.

Sušení vlasů – silným třením ručníkem své vlasy ničíte. Také neprospívá sušení příliš horkým fénem. Po umytí vlasy jemně vysušte a nechtě přirozeně uschnout.

 Jak se zbavit roztřepených konců?

Jednou poškozené vlasy se velmi těžko formují do původního, zdravého stavu. V současné době neexistuje žádný krém, balzám nebo pilulka, která by z roztřepených vlasů „vykouzlila“ vlasy krásné a zdravé. Dopad rozdvojených vlasů lze pouze zmírnit používáním kvalitní vlasové kosmetiky a dodržováním doporučených postupů. Důležitá je také prevence.

V případě klasického rozdvojení je nejjednodušším způsobem vlas zastřihnout, což zamezí dalšímu postupu rozdvojení směrem k hlavě. Pokud se rozhodnete vlas zastřihnout svépomoci, nepoužívejte klasické nůžky na nehty, papír nebo jiné univerzální nůžky. Tento typ nůžek pouze vlas rozdrancuje, což povede k dalšímu třepení. Používejte pouze nůžky určené ke stříhání vlasů, popř. navštivte profesionálního kadeřníka.

V případě ostatních typů rozdvojení, popsaných výše, doporučujeme navštívit odborníka. Lékaře, nebo zkušeného kadeřníka, který Vám poradí s dalším postupem záchrany Vašich poškozených vlasů.

V případě třepení je obecně doporučováno:

– jemné kartáčování vlasů,

– vyhýbání se chemickým zásahům (barvení, melírování, trvalá),

– vlasy nefénovat a nežehlit,

– vyhnout se používání agresivních šamponů,

– používat kvalitní kondicionéry a locióny,

– preventivně používat vlasovou kosmetiku proti vypadávání vlasů.

Prevence – nejdůležitější obrana proti třepení

Barvení – V případě, že barvení vlasů je pro Vás nutnost, používejte pouze profesionální barvy v kvalitních kadeřnických salónech. Nedoporučujeme vlasy barvit, popř. odbarvovat v domácím prostředí. Raději si za kvalitní barvu připlaťte, protože jednou poškozené vlasy se již velmi těžko, ne-li vůbec, napravují. Velmi dobré zkušenosti mají kadeřníci na celém světe s barvami společnosti Salerm Cosmetics. Jedná se o barvy Salerm IRIDIA, popř. Salerm Vison. Barvené vlasy vyžadují speciální péči, zejména ve formě šampónu a masek. Pro tuto příležitost společnost Salerm Cosmetics vyvinula řadu COLOR, konkrétně Šampón Color, Masku Color a Styling pro barvené vlasy Color. Kromě této řady společnost Salerm Cosmetics nabízí kondicionér Salerm 21. Kondicionér Salerm 21 (2+1) s aktivními částicemi provitamínu B5. Okamžitě působící kondicionér bez oplachování, který přináší poškozeným, pórovitým nebo dehydrovaným vlasům lesk a život.

Koupání – Ať už plavete v bazénu nebo v moři, je doporučováno používat ochranné prostředky aktivně působící proti agresivní soli nebo chlóru. Nejefektivnějším způsobem je používat koupací čepici. Ale proč schovávat krásné, dlouhé vlasy? Pro tuto příležitost jsou k dispozici produkty Salerm řady Solar Golden. Vlasy jsou nejen ochráněny proti mořské a chlórované vodě, ale také proti slunečním UV paprskům. Zákazníky velmi oblíbená je řada produktů Citric Balance, která chrání nejenom barvené vlasy proti mořské soli a chlóru. Produkty lze zakoupit zvlášť nebo v dárkové kazetě.

Sušení vlasů – Tepelné zásahy do vlasové struktury příliš vlasům neprospívají. Nejlepším řešením je vlasy jemně vysušit ručníkem a posléze nechat samovolně uschnout. V dnešní hektické době zpravidla nemáme dostatek času k několikahodinovému sušení dlouhých vlasů. Proto společnost Salerm Cosmetics představila novou řadu produktů Salerm Straigtening. Konkrétně se jedná o Salerm Straigtening Sprey, Salerm Straigtening Šampón a Salerm Straigtening gel. Tyto produkty obsahují mikrosilikony, které ochraňují vlasy proti vysokým teplotám. Velmi vhodné jsou i pro snadnější a jemnější vyžehlení vlasů. Další tipy a rady jak přistupovat k žehlení vlasů naleznete v článku Jak žehlit a nespálit se?

Kartáčování a česání vlasů – Vždy je vlasy lepší česat než kartáčovat! Pokud přeci jen chcete vlasy kartáčovat používejte kvalitní kartáče vyrobené z kančích štětin. Tento kartáč dodává vlasům přírodní oleje, vlasy jsou lesklé a hebké. Při česání vlasů doporučujeme používat hřebeny Mason Pearson.

Styling – nejvhodnější gumičky jsou vyrobené z froté materiálu, které vlasy příliš nesepnou, tudíž nehrozí zatížení vlasů. Nejméně vhodné jsou tenké gumičky s kovovým konektorem. Tento typ gumiček vlasy příliš utáhne, což vede k menší pružnosti a vyšší namáhavosti vlasů.

Mytí vlasů – dlouhé vlasy je vhodné mýt rozpuštěné, tedy svisle ve své přirozené poloze. Zacuchání vlasů během mytí posléze vede k jejich obtížnějšímu rozčesávání, což vede k agresi, která vlasy poškozuje. Vlasy myjte vlažnou vodou! Horká voda vede ke snížené hydrataci, tedy ke zvýšené suchosti vlasů. Zda používat šampóny s obsahem silikonů je řešeno v článku Vlasy a silikony. Po umytí vlasy jemně vysušte ručníkem a použijte kondicionér, který vlasy dodatečně ošetří po použití příliš tvrdé nebo chlórované vody. Velmi oblíbené jsou přípravky Zlaté řady společnosti Salerm Cosmetics. Nejprodávanějšími produkty této řady je Šampón s proteiny a Balzám s proteiny. 

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..