Trh kosmetických výrobků je doslova zahlcen přípravky, které jsou určeny pro modelaci vlasů, tzv. stylingové přípravky. Jak si ovšem z přípravků vybrat ten správný? V první řadě je důležité si uvědomit, co od konečného efektu očekáváme a následně si vybrat vhodný produkt vlasového stylingu. Za druhé pak také záleží na tom, jaké délky a struktury (vlnité, rovné, kudrnaté) a jakého typu (jemné, hrubé) naše vlasy jsou.

Stupeň fixace stylingových produktů

U stylingových přípravků se zpravidla setkáváme se stupněm zpevnění. Je důležité ovšem upozornit, že fixační stupně si každý výrobce vlasové kosmetiky stanovuje sám. Tudíž stupeň fixace číslo 5 nemusí ve skutečnosti u dvou různých výrobků různých výrobců a značek být totožný. Zpravidla ovšem platí, že čím vyšší číslo, tím silnější zpevnění. Pro lepší orientaci výrobci zpravidla na produktu uvádí fixační škálu (např. 1,2,3,4,5) a u konkrétního produktu vyznačí skutečný stupeň fixace (například č. 5). Zákazník tak ví, že silnější fixaci od konkrétního výrobce nesežene).

Gel na vlasy

Vlasové gely jsou zpravidla založeny na vodě a fixačních polymerech a jsou určeny k modelaci vlasů. U gelů se obvykle dostaví mokrý efekt, který je způsoben odrazem světla od kapek vody. Pokud nechcete, aby váš konečný styling měl mokrý efekt, je vhodné se vlasovým gelům vyhnout. Naopak, pokud chcete mokrý efekt podpořit, je vhodné gel nanést do ještě vlhkých vlasů. U nekvalitních vlasových gelů ovšem mokrý efekt rychle vymizí s tím, jak voda uschne a vlasy zůstanou slepené a tvrdé.

Vlasové gely jsou nabízeny s různě silnými fixačními účinky (vždy se dozvíte z obalu výrobku). Obecně nejsou vhodné pro extrémní rozcuchy a číra. Gely jsou totiž obvykle těžké, tudíž jsou vhodnější pro husté vlasy, u kterých je žádoucí eliminovat objem. Na trhu sice existují také lehké gely, které jsou vhodné i pro jemné vlasy, ovšem obecně nelze jemným vlasům jakýkoliv gel doporučit. Pokud bychom chtěli pomocí gelu vytvořit rozcuch, je nutné volit gel s nejsilnějším stupněm fixace. Zároveň je také nutno počítat s tím, že vymodelovaný rozcuch bude zapotřebí zafixovat a podpořit silným lakem na vlasy.

Výhodou vlasového gelu je jeho snadné odstranění z vlasů. Vlasy není nutno bezpodmínečně mýt. Stačí vyčesat hřebenem. Gel je vhodný pro delší vlasy a tzv. „ulíznutý“ efekt.

Vlasová guma

Guma na vlasy je v podstatě obdobou vlasového gelu. S tím rozdílem, že guma má zpravidla mléčné zabarvení a hustější konzistenci. Pomocí gumy je možné dosáhnout silnějšího zpevnění účesu. Guma je vhodnější pro krátké vlasy, u kterých chceme dostáhnout rozcuchu. Číra sice gumou vymodelovat můžeme, ale pod tíhou gumy zpravidla rychle spadnou.

Vlasová guma je opět těžká a u jemných vlasů hrozí riziko zatížení. S vlasovou gumou je zapotřebí zacházet obezřetně. Zpravidla platí, že méně je více. Gumy se nanáší malé množství. V opačném případě hrozí riziko slepení a zatížení vlasů.

Fixace vlasových gum je na rozdíl od gelu zpravidla lepší. Gumu je možné využít k dosažení ležérního rozcuchu krátkých vlasů. Pro jemné vlasy může být hustota a tíha gumy problém. Vlasová guma je perfektním pomocníkem pro modelaci a usměrnění vlasů. Pokud se nanáší ještě do vlhkých vlasů, mokrý efekt se dostaví. Pokud se nanáší do vlasů suchých a v rozumném množství, mokrý efekt zpravidla není patrný.

Vlasový styling pro muže MedaVita Homme

Vosky a pasty

Hlavní složkou vlasových vosků nebývá voda. Mokrý efekt u vosků neohrozí. Vosky jsou vhodné pro modelaci vlasů, které jsou zpravidla náchylné na zatížení. Vosky jsou také velmi vhodné pro vlasy suché. Vlasové vosky vlasům dodávají lesk, což ovšem neocení zejména muži. Speciálně pro muže a pro všechny ženy, které nechtějí dosáhnout extrémního lesku, jsou určeny matující pasty (vosky).

Můžeme se také setkat s vlasovou hlínou, která matný efekt podpoří. A pojem vlasová hlína není pouze marketingové označení. Tyto produkty hlínu doopravdy obsahují (jíl).

V případě, že to s použitím vosku přeženete, hrozí riziko zmaštění vlasů. S voskem zacházejte více než opatrně. Pro dokonalý efekt stačí malé množství vosku, které je zapotřebí před aplikací rozehřát třením v dlaních.

Vosky a pasty jsou oproti vlasovému gelu nebo gumě lehčí. Tudíž je možné dosáhnout i kreativních účesů u jemných vlasů. Pro extrémní rozcuchy krátkých vlasů jsou vhodné tuhé vosky. Pro modelaci delších vlasů jsou lepší vosky krémové. Tuhým voskem je možné vymodelovat ledacos, tekutějším voskem se Vám to určitě nepovede. Fixace vosků a past je velmi různorodá. Nelze zobecnit stupeň fixace. Pro extrémní účesy a výčesu je vhodný silný fixační stupeň. Při modelaci vlasů pak určitě neprohloupíte voskem (pastou) s menší silou fixace. Vosk a pasta se z vlasů nevyčeše. Pokud se chcete přípravku z vlasů zbavit, je nutné vlasy umýt. Výhodou ovšem je, že účes je možné kdykoliv poupravit, protože vosk ani pasta během dne nevyschnou.

Xflex hlína na vlasy a Xflex matná pasta

Vlasové krémy

Na rozdíl od vosku jsou krémy tekutější konzistence. Pomocí krému extrémního rozcuchu nedosáhnete. Krémy jsou vhodnější buď pro dosažení rovného efektu, nebo pro podporu vln vlnitých vlasů. K čemu je krém určen se vždy dozvíte z obalu produktu. Vlasové krémy navíc obsahují nějakou tu aktivní látku, která o vlasy pečuje. Dodává hydrataci a lesk a hebkost. Krémy jsou vhodné pro delší vlasy, které mají problém s rozčesáváním nebo jsou polétavé, nepoddajné a těžko upravitelné.

Laky na vlasy, tužidla a vlasové oleje

Oleje, laky a tužidla sice patří do kategorie stylingových přípravků, ovšem zpravidla nejsou určeny pro modelaci vlasů. Snad pouze s výjimkou pěnového tužidla. Tužidla jsou vhodná pro dosažení objemu vlasů. Aby byl efekt tužidla maximální, je vždy nutné vlasy modelovat pomocí horkého vzduchu, fénu. Tím u tužidel také odpadá mokrý efekt. Laky na vlasy jsou pak spíše než k modelaci vlasů určeny pro finální zafixování vymodelovaného účesu pomocí gelu, vosku, pasty nebo krému. Vlasové oleje pak sehrávají zejména kosmetický efekt. Jsou vhodné pro vlasy suché, poškozené. Vlasovým olejem můžeme dosáhnout lepší poddajnosti a rozčesatelnosti vlasů. Oleje jsou výborným pomocníkem pro dosažení lesku a hebkosti vlasů. Olejem ovšem styl účesu nevymodelujeme.

Pro extrémní výčesy a číra

Extrémního účesu je možné dosáhnout vlasovým gelem s nejsilnějším stupněm fixace. Lepší jsou ovšem přípravky, které jsou označeny za vlasové lepidla (glue). Nevýhodou těchto přípravků ovšem je, že velmi rychle zasychají. Proto je důležité účes velmi rychle vytvořit. Opět je nutné nanášet velmi malé množství přípravku, v opačném případě hrozí riziko slepení vlasů. Vlasová lepidla se z vlasů obtížněji odstraňují. Vyčesávání nedoporučujeme, protože hrozí riziko vytrhnutí a polámání vlasů. Lepidlo je vždy lepší z vlasů smýt vodou a šampónem. Lepidla jsou vhodná jak pro vlasy jemné, tak hrubé.

Závěrem

Je velmi obtížné jednoznačně definovat, co je vlasový gel a není již guma, nebo co je vlasový vosk a není již krém. Neexistuje žádné pravidlo, kterým by se výrobci vlasové kosmetiky jednoznačně při výrobě stylingových produktů řídili a definovali tak, co je vlasový gel, vosk, guma pasta, krém apod. Proto se v obchodě můžeme setkat s produktem, který je označen za vlasový gel, ale výsledný efekt spíše odpovídá dle našeho popisu vlasovému vosku. I z tohoto důvodu jsme v článku velmi často používali pojmy „obvykle“ a „zpravidla“.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

One Response

 1. David

  Dobrý den,

  mám dlouhé vlasy a upravuji si je pomocí vosku učesané dozadu a poté si to dozpevním sprejem. Chtěl bych se Vás zeptat, kterou značku vosku a laku byste mi doporučili, především pro dlouhé vlasy, a aby se mi vlasy moc neleskly. Momentálně používám Syoss.

  Předem děkuji za odpověď

  s pozdravem

  David H.

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..