Pyrithion zinečnatý (Pyrithione zinc, Pyrithion zinku) je antibakteriální a fungicidní aktivní látka objevená ve třicátých letech minulého století. Již od té doby se používá k léčbě vlasové pokožky nejen při seberoické dermatitidě, ale také při ekzémech, mykóze či lupénce (psoriáza). Díky svým výborným antimykotickým účinkům je běžně obsažený v šampónech proti lupům. Kosmetika s obsahem Pyrithionu zinku o je dnes již běžně dostupná i bez lékařského předpisu.

Pyrithion zinku

Pyrithion zinečnatý je pro své pozitivní účinky využíván při zmírňování příznaků psoriázy. Jeho seboroické účinky jsou využívány při normalizaci a zmírnění nadměrné činnost mazových žláz. Mazové žlázy se zpravidla nacházejí ve vlasovém folikulu, pouze výjimečně mimo ně.  Úkolem kožního mazu je udržovat pokožku a vlasy vláčné a chráněné před nadměrnou ztrátou vlhkosti. Při zanedbané péče o vlasovou pokožku se zvýšenou činností mazových žláz může dojít k zánětlivému onemocnění známému jako seboroická dermatitida. Antibakteriální a protiplísňové účinky napomáhají eliminovat projevy kožních zánětů. Pyrithion zinku přináší úlevu lidem trpící psoriázou.

V současné době je Pyrithion zinku jedním z nejběžnějších, obecně uznávaných a bezpečných složek pro léčbu a minimalizaci rozsahu zarudnutí a svědění. Navíc napomáhá při léčbě lupů a mastných vlasů.  Účinnost Pyrithionu zinku je ověřena. Medikamenty a vlasová kosmetika s obsahem Pyrithionu zinku jsou skutečně velmi účinné a oblíbené mezi dermatology, trichology a lékárníky. Některé vědecké studie naznačují, že Pyrithion zinku zpomaluje mitózu (dělení) buněk a prodlužuje interval obnovy kožních buněk.

Historie Pyrithionu zinku

Již po celá staletí je zinek uznávaným a jedinečným léčivem. V zápisech Marca Polo ze 13. století se objevují zmínky o Pešanech, kteřé využívali „tutia“ (tj. roztok zinku)  pro hojení ran a oční záněty. V 18. stoleté lékárníci z Colonial Williamsburg ve Virginii začali začali prodávat pleťovou kosmetiku s obsahem kalamínu, tj. směs oxidu zinečnatého a  oxidu železitého. Krémy s obsahem kalamínu jsou součástí domácích lékárniček dodnes.

V dávných dobách byl zinek symbolem bohatství. Římané věřili, že drobné úlomky obsažené v kalamínu je zlato. Zinek jako kov byl známý v Indii již od roku 1200 našeho letopočtu. V Číně o 400 let později. Produkce zinku v posledních pěti set letech výrazně stoupla. Ruda s obsahem síranu zinečnatého byla postupně nahrazena za oxidu zinku jako jeho primární zdroj.

Základní látka – zinek

Zinek je nezbytnou složkou pro správné fungování lidského organismu. Obsah zinku v lidském organismu má zásadní význam pro správnou funkci více než 70 enzymů.  Zinek hraje významnou roli při tvorbě kolagenu. Současné vědecké výzkumy ověřují hypotézy, že zinek má taktéž významný vliv na správnou činnost mozku. Zinek je běžnou přísadou v pastilkách proti nachlazení a bolesti v krku, neboť je schopný rychle nastartovat imunitní systém při prvních příznacích nemoci.

Dlouhodobý nedostatek zinku v organismu způsobuji závažné zdravotní problémy. Organismus si není sám schopen zinek vyrobit a je nutné jej konzumovat v potravinách.  Mezi běžné potraviny obsahující zinek patří cizrna, fazole, sýry a jogurty.

Vedlejší účinky Pyrithionu zinku

Pyrithion zinku je považován za bezpečný a zdraví neškodný. Ve velmi vzácných případech se může objevit podráždění vlasové pokožky vyvolané právě Pyrithionem. Nebyly prokázány žádné negativní projevy u starších osob či dětí. Taktéž nejsou známy žádné nežádoucí interakce s dalšími léčivy.

Americká organizace FDA (Food and Drug Administration) vydala předpisy regulující limitní množství Pyrithionu zinku. Maximální koncentrace jsou založeny na délce kontaktu dané látky s pokožkou. Vyšší koncentrace jsou povoleny u produktů, které se z vlasů a vlasové pokožky oplachují. Naopak, přísnější limity jsou u produktů, které se po nanesení na pokožku nesmývají.

Vlasová kosmetika s obsahem Pyrithionu zinku

Bylo prokázáno, že účinnější látkou pro léčbu lupů je Piroctone Olamine. Výrobci vlasové kosmetiky postupně opouští od přidávání Pyrithionu zinku do vlasové kosmetiky proti lupům a nahrazují ho právě Piroctone Olamine.

Specifický šampón a vlasová maska proti lupům Biokera Nature ze Salerm Cosmetics jsou stále založeny na mezi zákazníky velmi oblíbeném Pyrithionu zinku. Biokera šampón proti lupům obsahuje ověřené léčivé látky, které jsou doplněny o přírodní složky. Aktivní léčivou látku zde představuje právě Pyrithion zinku. Ten z vlasů efektivně a rychle odstraňuje jak mastné, tak suché lupy, navíc zamezuje jejich opětovnému vzniku. Pyrithion zinku je navíc posílen lněným olejem, který normalizuje vlasovou pokožku a dodává vlasům lesk a hebkost.

Salerm Biokera maska proti lupům nabízí ošetření a kondicionér v jednom kroku. Zbavuje vlasy lupů, normalizuje vlasovou pokožku, odstraňuje problémy spojené s lupy jako je svědění a odlupování vlasové pokožky. Lněný olej navíc působí jako přírodní kondicionér, který vlasům dodává elasticitu, jemnost, hebkost a lesk.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..