V prodejnách vlasové kosmetiky, nebo u kadeřníka, můžeme narazit na velké množství druhů kartáčů. Jedny jsou kulaté, druhé hranaté, některé jsou oválné, jiné připomínají pádlo. Jak se vyznat ve vlasových kartáčích, popř. hřebenech, si vyjasníme v následujícím článku.
Kartáčování a česání vlasů je bezesporu pro krásné a vitální vlasy nutností a kupodivu se nejedná o lehkou záležitost, zejména co se dlouhých vlasů týče! Nevhodný výběr kartáče ovšem může vést až k poškozování, lámání a trhání vlasů.
Materiál kartáčovacích štětin
Tvar a materiál kartáče, respektive štětin, jsou jeho základními vlastnostmi, které předurčují jeho vhodné použití. Nejdříve se zaměříme na různé typy štětin, které se u kartáčů zpravidla používají.
Kančí štětiny – Kvalitní kartáče (například MedaVita kartáč s kančimi štětinami) doopravdy disponují štětinami z kanců. Tyto štětiny nejenže vlasy jemně rozčesávají, ale zároveň rovnoměrně po vlasovém vláknu distribuují maz, čímž vlasy činí lesklejší a hebčí po celé jejich délce. Kančí štětiny navíc poskytují vlasové pokožce příjemnou masáž, která podporuje mikrocirkulaci krve ve vlasové pokožce. Kančí štětiny jsou nejlepší na vlasy jemné, dětské a prodloužené, které potřebují tu nejemnější péči.
Nylonové štětiny – do této kategorie zařazujeme štětiny z plastu, gumy, nebo nylonu. Nylonové štětiny mohou být měkké a pružné nebo také tuhé a pevné. Nylonové štětiny nabízí maximální kontrolu stylování účesu. Zpravidla platí, že čím jsou štětiny tužší a blíže k sobě, tím kartáč nabízí lepší kontrolu kartáčování.
Dikobraz – Nebojte se, v tomto případě se nejedná o skutečné dikobrazovy bodliny. Označení dikobraz představuje kombinaci kančích a nylonových štětin. Jednotlivé svazky štětin jsou vzájemně kombinovány kančími a nylonovými štětinami. Tento typ kartáče je vhodný pro husté a jemné vlasy, kterým nevyhovuje kartáč s čistě kančími štětinami. Tento kartáč je tvrdší, což podporuje kontrolu česání.
Kovové štětiny – Tento typ kartáče je vhodný pouze pro paruky. I přesto, že některé kovové štětiny jsou zakončeny gumovou špičkou, jsou příliš tvrdé a neflexibilní a totálně nevhodné pro lidské vlasy.
Tvar kartáče
Zpravidla můžeme tvary kartáčů rozdělit do skupin kulatých a plochých kartáčů. Ty se následně dělí na uzavřené a tunelové kartáče. Uzavřené kartáče jsou navrženy tak, že štětiny přímo vychází z těla kartáče. Tunelové kartáče navíc mezi jednotlivými řadami štětin disponují děrami (tunely).
Ploché uzavřené kartáče
U plochých, tzv. pádlových, kartáčů jsou zpravidla štětiny „nabodány“ do pružné podušky, která odstraňuje tlak štětin na vlasovou pokožku a vlasy samotné. Poduška přirozeně kopíruje tah kartáče po vlasech. Ploché uzavřené kartáče jsou zpravidla vyráběny v obdélníkových nebo oválných tvarech různých velikostí. Velikost kartáče pak předurčuje jeho vhodnost použití. Malé kartáče jsou díky své kompaktnosti vhodné zejména pro příležitostné rozčesávání vlasů například během pracovních cest nebo dovolené. Velké kartáče jsou pak vhodné pro domácí, důkladné a snadné rozčesávání. Zpravidla platí, že čím je velikost kartáče větší, tím lépe a šetrněji se vlasy rozčesávají. Ploché uzavřené kartáče jsou vhodné zejména pro klasické rozčesávání zakudlaných vlasů. Pro tvarování vlasů nejsou příliš vhodné.
Netypickým kartáčem této kategorie je velmi úzký plochý kartáč, který je vhodný pro snadné tupírování vlasů a pro dosažení velkého objemu od kořínků.
Ploché tunelové kartáče
Tunelové kartáče poznáme tak, že mezi jednotlivými řadami štětin jsou díry. Tento typ kartáčů je předurčen pro rozčesávání vlasů během vysoušení fénem. Díry mezi jednotlivými řadami umožňují cirkulaci horkého vzduchu, což samotné vysoušení urychluje. Navíc pomocí tohoto kartáče je možné definovat požadovaný tvar vlasů. Navíc tento typ kartáče zamezuje krepacení vlasů během vysoušení a pomáhá vlasům udržet přirozenou vlhkost. Ploché tunelové kartáče zpravidla nacházejí své uplatnění u krátkých vlasů a u pánské foukané.
Kulaté kartáče
U kulatých kartáčů se zpravidla setkáváme s tunelovým typem, kdy jednotlivé štětiny vychází z jádra kartáče skrze díry. Kulaté kartáče se také označují pojmem „termo“ kartáče. Kulaté kartáče jsou nabízeny v různých velikostech, tedy různých velikost jejich průměru. Nejmenší kartáče nabízí průměr cca 13 mm, největší až 65 mm. Velikost vhodného průměru kartáče předurčuje délka vlasů. Krátké vlasy přivítají spíše menší průměr, dlouhé vlasy pak průměr větší. Kvalitní termo kartáče vyrábí společnosti Salerm a Medavita.
Kulaté kartáče nejsou vhodné ke klasickému rozčesávání vlasů. Tyto kartáče jsou předurčeny pro tvarování vlasů. S pomocí kulatého kartáče různých průměrů je možné vytvořit měkké i dlouhé lokny, ale také vlasy perfektně vyrovnané. U kulatých kartáčů je vhodné sledovat z jakého materiálu je vyrobeno jejich jádro, (tj. kulatá část s dírami). Naprosto nevhodné jsou plastová jádra, která nejsou schopna absorbovat teplo a tím vytvořit požadovaný styling. Lepších tepelných vlastností pak dosahuje hliník, nejlepších ovšem dosahuje keramika. Keramické kartáče navíc působí proti krepatění vlasů, antibakteriálně a antistaticky. Nevýhodou keramiky je ovšem nízká odolnost proti pádům a nárazům.
Zaměřeno na hřebeny
Hřebeny v oblasti rozčesávání vlasů již v současnosti nesehrávají tak významnou roli. Jejich schopnost vlasy důkladně rozčesat není nikterak pozoruhodná. Jedinou výjimkou je hřeben s širokými zuby, například MedaVita antistatický hřeben s dřevěnou ručkou. Tento hřeben je vhodný k prvotnímu rozčesávání velmi zakudlených vlasů, klidně i za mokra. Hřeben s širokými zuby je také možno použít během aplikace vlasové masky nebo balzámu. Tím je zajištěno rovnoměrné nanesení masky.
Tento hřeben ovšem vlasy pouze k důkladnému rozčesání pouze připraví. K důkladnému rozčesání vlasů jsou pak vhodnější kvalitní kartáče. Klasické hřebeny, které známe z kadeřnictví jsou vhodné maximálně pro rozčesání velmi krátkých vlasů, které ovšem zpravidla rozčesat ani nepotřebují. Funkcí těchto hřebenů je kadeřníkům pomoci vlasy precizně ostříhat a nikoli rozčesat.
Hity současnosti
Velký boom v posledních letech zaznamenaly kartáče Tangle Teezer. Jedná se o celo-plastové kartáče zpravidla konkávního tvaru, které díky unikátnímu postavení a délce štětin zajišťují bezbolestné a snadné rozčesání vlasů za mokra i za sucha.
Velký zájem je také o tzv. narovnávací hřebeny, které díky své pinzetové konstrukci usnadňují žehlení vlasů a jsou rovněž vhodné pro snadné a rychlé vyrovnání vlasů pomocí fénu.
dobrý den dá se někde koupit kulatý hřeben který se nasadil jako čelenka a když se zasunul do vlasů dělal pěkné ,ohony nebo stažené vlasy do zadu,byli i krátké o velikosti 10 cm dávalo se to vlasů místo sponek,dá se to koupit??