Mastné vlasy přivádějí své majitele téměř k šílenství. Mastné vlasy vypadají nevzhledně, vydávají nepříjemný zápach, je téměř nemožné je upravit do požadovaného účesu a dokonce podporují vznik akné na pokožce ve své blízkosti. Někteří lidé trpí vlasovou mastnotou natolik, že po několika hodinách od posledního umytí jsou vlasy opět mastné. Jaké jsou příčiny mastnoty vlasů a jak se ji můžeme natrvalo zbavit?

Je nutné si uvědomit, že vlas sám o sobě žádný maz neprodukuje. Lidé stěžující si na mastné vlasy mají primárně problém s nadměrnou produkcí mazu na pokožce hlavy. Vlasy v tomto případě slouží jako vodič, které se snaží přebytečné množství mazu z pokožky hlavy absorbovat.  U rovných vlasů (volně visících dolů) se maz přesouvá z pokožky hlavy na vlasy a pomalu postupuje k jejich konečkům. Toto je důsledkem, že osoby s rovnými vlasy trpí na mastné vlasy více, než osoby s kudrnatou hřívou.

Množství produkované mazu závisí na množství mazových žláz na vlasové pokožce. Mazové žlázy se nacházejí na pokožce hlavy u spodní části vlasu. Zpravidla platí, že čím více vlasů, tím větší množství mazových žláz a tím větší tvorba mazu. Nejvíce vlasů disponují, dle výzkumů, světlovlasí jedinci s jemnými vlasy, okolo 140 000 tisíc. Vzhledem k největšímu počtu mazových žláz jsou nejvíce ohroženou skupinou. Naopak zrzky mají v průměru 80 000 až 90 000 vlasů a jen zřídka mají mastné vlasy.

Problémy s mastnými vlasy nemusí souviset pouze s nadměrnou produkcí mazových žláz na pokožce hlavy, ale také se může jednat o stav, kdy se suchá vlasová pokožka snaží dostat do rovnováhy. Při velmi suché pokožce, charakterizované svědivostí vlasové pokožky a odlupujícími šupinkami, se snaží vlasová pokožka normalizovat a dostat do rovnováhy zvýšenou produkcí mazu.

Příčiny mastných vlasů

Mastné vlasy mohou být způsobeny špatnou hygienou, špatnými stravovacími návyky, fyziologickou nerovnováhou. Mastné vlasy vznikají nadměrnou produkcí mazu na pokožce hlavy. V případě, že  ani dlouhodobá péče o mastné vlasy nejeví známky zlepšení, doporučuje se návštěva praktického lékaře nebo dermatologa.

Mastné vlasy mohou být také typickým projevem dospívání v průběhu puberty. Lidé, kteří mají problémy s akné, mají také většinou problém i s mastnými vlasy. Příčinou je nadměrná produkce mazu, který nejen přispívá ke vzniku akné, ale také k mastným vlasům.

Jak se zbavit mastných vlasů

V případě mastných vlasů a vlasové pokožky se doporučuje používat speciálně vyrobené šampóny, které účinně odstraňují mastnotu a pomáhají stabilizovat vlasovou pokožku. Najít správný šampón na mastné vlasy je běh na dlouhou trať. Doporučuje se umývat vlasy šampóny na mastné vlasy každý den, obzvláště vyskytujete-li se v městském prostředí se zvýšenou hladinou smogu. V horkých a parných dnech se doporučuje aplikovat šampón na mastné vlasy dvakrát. Nestačí koupit první šampón určený na mastné vlasy, který vám padne do ruky a doufat, že účinek bude hned znatelný. Je třeba vyzkoušet více přípravků, neboť každý přípravek obsahuje jiné účinné látky, které na každý organismus působí jinak. Účinnými látkami v boji s mastnými vlasy je obecně mentol anebo Tea Tree olej.

V případě suché vlasové pokožky a mastných vlasů se doporučuje omezit mytí vlasů šampónem každý den.  Velmi časté mytí vlasů šampóny snižuje množství přírodních olejů na pokožce hlavy a vlasech, čímž vlasy nemají dostatek výživy a stávají se náchylnějšími k poškození.  Jako obrana vlasů a vlasové pokožky se tedy automaticky zvýší produkce mazu, čímž se vlasy stávají opět mastnějšími.

Omezit používání kondicionérů a podobných produktů. Použitím kondicionérů se často vaše vlasy stávají mastnějšími. Výhodné je kondicionér úplně vynechat, popřípadě aplikovat pouze na konečky vlasů každý druhý den. Vždy používejte co nejmenší množství kondicionéru – stačí i necelá čajová lžička.

Omezit kartáčování. Časté kartáčování vlasů způsobuje, že se maz produkovaný na pokožce hlavy lépe dostává na vlasy a tím se stávají mastnějšími. Při kartáčování vlasů je nejlepší se v co největší míře vyhnout styku kartáče s pokožkou hlavy. Vhodné je také využívat kartáče se širokými zuby.

Důkladné opláchnutí zbytků stylingových přípravků.  Vždy odstraňte zbytky produktů určených pro konečnou úpravu vlasů, neboť složky v nich obsažené vedou k rychlejšímu efektu mastných vlasů. Věnujte odstranění veškerých zbytků gelů, vosků, laků a dalších produktů důkladnou pozornost.

Omezit výskyt vlasů v prostředí s intenzivní teplotou a vlhkostí. V případě, že je to možné, vyhněte se situacím, při kterých hrozí nadměrné pocení – omezit výskyt na horkém letním slunci, v teplých dnech se vyhnout namáhavé fyzické práci.

Snažte se dodržovat zásady zdravého stravování.  Zdravá a vyvážená strava pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu vašich vlasů a vlasové pokožky. Zásadně se vyhýbejte příliš mastným jídlům a potravinám se značným obsahem konzervačních látek. Zvýšením příjmu vitamínů, minerálů, proteinů obsažených ve velké míře v ovoci a zelenině pomáhá rychleji stabilizovat produkci mazových žláz pokožky hlavy a tím snížit mastnotu pokožky hlavy a vlasů. Neméně důležité je také dodržovat správný pitný režim (minimálně 1,5 až 2 litry tekutin, nejlépe neslazených)

Vyvarujte se stresovým a psychicky náročným situacím. Stres a celkové psychické napětí má vliv nejen na vlasy, ale na celý organismus.  Proto věnujte dostatek času odpočinku, neboť zdraví máte jenom jedno. Pravidelná fyzická aktivita ve formě relaxačního sportu pomáhá účinně snižovat hladinu stresu a obnovuje fyzické a psychické zdraví.

Profesionální péče o mastné vlasy

V obchodech, v kadeřnických salonech a dokonce i na internetu je možno zakoupit nepřeberné množství výrobků pro léčbu mastných vlasů. Nejlepší volbou jsou tzv. čistící šampóny (bývají označeny jako claryfing šampón). Tyto šampóny jemně hydratují vlasy a neobsahují žádné drsné čisticí složky, jako jsou například sulfáty. Také se doporučuje využít šampónů profesionální vlasové kosmetiky, než běžně dostupný v supermarketu nebo drogérii. Ačkoli na první pohled se může zdát, že složení je stejné, ovšem profesionální produkty neobsahují tolik zbytečných a škodlivých látek. Profesionální šampóny také obsahují větší množství účinných látek. Účinnými látkami v boji s mastnými vlasy je například mentol a nebo Tea Tree olej. Proto není neobvyklé, že problémy s mastnými vlasy při aplikaci profesionálních výrobků zmizí mnohem dříve, než s aplikací běžně dostupných přípravků.

Přírodní vlasové kůry

Před nákupem produktů proti mastným vlasů je možné vyzkoušet následující domácí recepty a rady na léčbu mastných vlasů:

Přidání přírodních olejů jako je gel z aloe vera a lžíci citronové šťávy k běžně používanému šampónu při mytí vlasů.

Použitím suchého šampónu popř. pudru. Tyto produkty mají za cíl dočasně odstranit a vstřebat přebytečnou mastnotu z vlasů. U některých mastných vlasů je efekt odstranění mazu celodenní, u nadměrně se mastících vlasů je  třeba kůru opakovat i několikrát za den. Doporučuje se suchý šampón i pudr vždy důkladně vyčesat z vlasů.

Používat kartáče s přírodními vlákny. Vyměňte své kartáče na vlasy se syntetickým, plastovými nebo kovovými zuby za kartáče z přírodních vláken.

Směs citrónové šťávy a octa. Smíchejte šťávu z dvou citrónů s litrem destilované vody (může být i převařená) a přidejte asi dvě polévkové lžíce bílého octa rozmíchané v malém šálku s vodou. Opatrně aplikujte na vlasy, vzniklá směs by měla rozpustit a odstranit přebytečnou mastnotu na vlasech. Vyhněte se, při aplikování vzniklé směsi, kontaktu s vlasovou pokožkou.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..