Lupy jsou malé částečky odumřelé pokožky hlavy, která neodpadá v mikroskopických velikostech, jako ostatní kůže, ale spojuje se ve větší šupiny. Lidé s lupy mají také často podrážděnou a zarudnutou pokožku hlavy, což vede ke svědění pokožky.

Pokožka hlavy je neustále obnovována, přičemž staré kožní buňky jsou nahrazovány novými. Běžně se pokožka hlavy obměnuje v intervalu zhruba 5 dní. Lidé s rychlejším intervalem výměny pokožky hlavy často trpí lupy. Lupy také ovlivňuje kožní maz vylučovaný z pokožky hlavy. Čím tužší maz, tím se ochotněji jednotlivé částečky odumřelé kůže spojují a tvoří šupinky lupů. Lupy se také mohou vyskytnout na pokožce hlavy, která je často vystavena extrémním teplotám.

Lupy mohou být chronického původu (dlouhodobé) nebo se mohou objevit po výskytu jisté příčiny. Pravděpodobnost lupů se zvyšuje  narůstajícím věkem. Odhaduje se, že až 50 % lidí v západní Evropě a Severní Americe trpí lupy. Lupy se častěji vyskytují u lidí s mastnou pokožkou hlavy a u mužů, než u žen. Lupy nemají žádný vliv na vypadávání a ztrátu vlasů.

Příčina lupů

Existuje několik studií zabývajících se vznikem a příčinami lupovitostí. Lupy mohou být způsobeny následujícími příčinami:

Kvasinky. Lupy mohou být zapříčiněny několika druhy kvasinek. Tyto kvasinky nejsou choroboplodné a jsou běžnou součástí kóžní flóry člověka. Tyto kvasinky jsou vyživovány lipidy z kožního mazu. U lidí s vrozenou větší produkcí kožního mazu nebo mazových žláz dochází často k přemnožení těchto kvasinek a následnému výskytu lupovitosti. Při přemnožení kvasinek dochází také k podráždění pokožky hlavy, které se projevuje zarudnutím a svěděním pokožky.

Nedostatečné česání vlasů. Lidé, kteří nepoužívají hřebeny a kartáče jsou vystaveni výššímu riziku výskytu lupů, neboť pravidelným česáním (kartáčováním) se pomáhá uvolnit odumřelá kůže.

Extrémní změny teplot. Lidé se suchou pletí jsou vystaveni vyššímu riziku výskytu lupů v případě častých a výrazných změn teplot a prostředí, např. přechody ze zimního studeného vzduchu do přehrátých místností. Běžným projevem je svědění pokožky a odlupování kůže. Lidé se suchou pokožkou zpravidla trpí tzv. suchými lupy.

Stravovací návyky. Některé studie ukazují, že příliš slaná, sladká a kořeněná strava v kombinaci s nadmírou alkoholu může mít neblahé následky. Výzkumy také prokázaly, že lidé dodržující dietu s nedostatekem vitamínu B, zinku a tuků jsou také náchylnější ke tvorbě lupů.

Dalšími příčinami lupovitosti může být stres. Nevhodná a příliš častá pokrývky hlavy bývá velmi častou příčinou zvýšeného výskytu lupů. Neléčená lupovitost a nadměrný výskyt lupů může vést k závažným nemocem a kožním problémům. Neléčená lupovitost může vyvolat ekzémy kůže anebo dokonce lupénku.

MedaVita Puroxine proti lupům

Příznaky lupů?

Lupy = bílé vločky ve vlasech a na pokožce hlavy. Pokožka hlavy často svědí a je zarudlá. V případě tmavých vlasů a tmavého občení jsou lupy výraznější a viditelnější. Při výskytu lupů není nutné ihned navštivít lékaře. Zprvu se doporučuje vyzkoušet speciální šampóny, masky nebo locióny proti lupům. V případě, že se i při pravidelném používání speciálních přípravků lupovitost nesnižuje, je doporučeno navštívit kožního lékaře.

Léčba lupů

Nejdůležitějším faktorem při léčbě lupů je závažnost lupovitosti. Zbavit se lupů znamená zpomalit množení kožních buněk a snížit produkci kvasinek, jestliže jsou příčinou lupovitosti. Doporučuje se zakoupit speciální šampóny a vlasové přípravky proti lupům. Téměř většina přípravků proti lupům je volně dostupná a není potřeba lékařský předpis. Existují celé skupiny látek, které zpomalují a zcela zamezí výskyt lupů.

Nejčastější účinné látky proti lupům:

Pyrithion zinku. Jedná se o protizánětlivou látku, která zpomaluje tvorbu kvasinek.

Disulfid selenu. Látka snižující produkci kožního mazu.

Ketokonazol. Látka velmi účinná proti plísním.

Kyselina salicylová. Svými účinky zjemňuje pokožku hlavy a usnadňuje odpadávání odumřelých částic pokožky hlavy. Velmi oblíbená látka, která se v boji s lupy používá již velmi dlouho.

Tea-tree olej. Olej pocházející z australského čajovníku. Vhodný pro své antibiotické a antiseptické účinky. Doporučuje se nejdříve aplikovat na kousek kůže, zda nedojde k alergické reakci.

Extrakt z Hluchavky bílé. Bylina, která snižuje místní dráždivost a působi protizánětlivě. Účinnými látkami jsou – třísloviny, silice, histamin a éterické oleje.

V ideálním případě je doporučeno přípravek proti lupům používat každý den, dokud nedojde k omezení lupovitosti. Poté již není nutno přípravek používat denně. Důležité je dodržovat instrukce uvedené na obalu přípravku, zejména dobu působení. Je-li přípravek opláchnut příliš brzy, má účinná látka pouze minimální efekt. V případě, že přípavek přestává být efektivní, doporučuje se používat alternativní přípravek s jinou aktivní látkou.

Produkty Salerm Cosmetics proti lupům

Šampón Salerm Zlatá řada proti lupům Jedná se o specifické ošetření vlasů a vlasové pokožky ve formě šampónu, které napomáhá při problémech s lupy. Odstraňuje lupy již po prvním použítí. Zároveň chrání pokožku a eleminuje loupání pokožky hlavy. Obsahuje extrakty z hluchavky bílé a Piroctone Olamuje zajišťují jemné odstranění lupů a zklidnění vlasové pokožky.

Šampón Salerm Homme proti lupům určený speciálně pro muže. Speciání ošetření proti lupům ve formě šampónu a peelingu. Nechává vlasy a vlasovou pokožku čistou a odstraňuje lupy. Synergická kombinace dvou exfoliantů pomáhá při odstranění částeček lupů z vlasů a vlasové pokožky.

Salerm Biokera sada proti lupům

Salerm Biokera sada proti lupům

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..