Silikon je chemicky vyrobená složka, která se běžně používá v produktech vlasové péče. Silikonů je velké množství a zpravidla je ve složení poznáme tak, že jejich název končí koncovkou „cone“. Silikony podporují skluznost vlasů, dodávají lesk, pomáhají vlasy uhladit, usnadňují konečnou úpravu a celkově vlasům dodávají luxusní vzhled. Se silikony se setkáváme napříč všemi druhy vlasových přípravků, a to od šampónů, kondicionérů, vlasových masek až  po bezoplachové spreje nebo laky na vlasy.

Pozitivní účinky silikonů

Pozitivních účinků silikonů je velké množství. Silikon dokáže ze suchých a poškozených vlasů vykouzlit krásné, lesklé a vitální vlasy. Silikon chrání před negativním působením okolních vlivů, působí proti krepacení vlasů, maskuje roztřepené konečky a usnadňuje rozčesávání vlasů. Silikon také chrání před nadměrným teplem, kterým jsou vlasy zatěžovány během vysoušení, žehlení nebo kulmování.

Negativní účinky silikonů

Silikonům je zpravidla vytýkána jejich umělá a syntetická podstata. Vlasy utěsní a dodávají pouze iluzi lesklých a zdravých vlasů. Silná vrstva silikonů pak zabraňuje pronikání vlhkosti a vlasy nadměrně zatěžuje. Vlasy se tak postupem času stávají křehké a mohou se třepit a lámat. Silikony v podstatě vytvoří na vlasech bariéru, která nejenže zamezuje vniknutí škodlivých látek, ale také těch prospěšných, které dodávají výživu.

Silikonový nános

Silikon je hydrofobní, což znamená, že odpuzuje vodu. Vlasy pod nánosem silikonu mohou působit mastným a zplihlým dojmem. Z tohoto důvodu si mnoho lidí vlasy myje častěji, než by bylo nutné, což vede k dalším škodám. To ovšem neplatí pro všechny silikony. Existují silikony, které jsou rozpustné ve vodě a jejich nabalování na vlasech nehrozí.

Struktrura vlasového stonku

Silikony rozpustné a nerozpustné ve vodě

Rozpustné silikony se ve vlasech nevrství a snadno se z vlasů odstraňují pouhou vodou. Výhodou těchto silikonů je, že vlasy nezatěžují a neutěsňují. Vlasy tak neplihnou a časem nepůsobí mastným dojmem. Všechny další pozitivní účinky silikonů si také zachovávají. Použití těchto silikonů ovšem postrádá smysl u produktů, které se z vlasů oplachují.

Silikony rozpustné ve vodě: cyclomethicone a dimethicone copolyol

Silikony ve vodě nerozpustné není možné z vlasů odstranit pouhou vodou, ale vždy s použitím šampónů s obsahem sulfátů.

Silikony nerozpustné ve vodě: amodimethicone (amo, amine, amino) nebo dimethicone.

Náhrada silikonů? OFPMA

OFPMA je nová látka, která v přípravcích vlasové kosmetiky dokonale nahrazuje silikony a oleje. Tento materiál je také velmi hydrofobní, ovšem na vlasech vytváří extrémně příjemný, téměř neviditelný lehký štít, který vlasy nezatěžuje. Jeho výhodou je také to, že reguluje tok vlhkosti a vlasy tak pod nánosem bariéry nevysychají. OFPMA je na rozdíl od silikonů oleofobní, což znamená, že odpuzuje oleje a nečistoty. Vlasy jsou vzdušnější a čistější po delší čas.

Šampón Salerm ze Zlaté řady bez obsahu silikonů

Šampón Salerm ze Zlaté řady bez obsahu silikonů

Verdikt

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, zda jsou silikony výhodné či nikoliv. Se silikony ve vlasové kosmetice je spojena řada výhod i nevýhod, které jsme naznačili výše. Vlasy barvené, melírované a křehké po chemických, mechanických a tepelných zásazích je nutno maximálně chránit a podporovat jejich proteinovou soudržnost. Silikony jsou bezesporu v tomto případě nepostradatelným pomocníkem. U vlasů přírodních, které nejsou žehleny, melírovány nebo barveny a nejsou často vystavovány negativním okolním vlivům jako je sluneční záření, smog a jiné polutanty, je vhodné aplikovat přípravky bez obsahu silikonů. V dnešním civilizovaném světě si je ovšem velmi těžké představit tento ideální stav vlasů.

V případě, se rozhodnete silikonům dát šanci, doporučujeme občas provést očistnou kúru vlasů a vlasové pokožky. Cca 1-2 týdně použijte šampón proti lupům, mastným vlasům, proti vypadávání nebo jiný čistící šampón, který z vlasů velmi účinně odstraní veškeré nečistoty a nános silikonových vrstev. Doporučujeme se ovšem vyhnout takovým šampónům, které zároveň dodávají vlasům kondici a lesk. Tyto šampóny zpravidla obsahují silikony a očistná kúra by postrádala smysl.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..