Odstraňování chloupků bylo ještě donedávna výhradně doménou žen s výjimkou kulturistů, cyklistů, plavců nebo exotických tanečníků, pro které byla hladká pokožka nezbytností již v dřívějších dobách. V současnosti se ovšem stále více mužů zajímá o úpravu svého zevnějšku, což také zahrnuje potřebu hladké pokožky bez chloupků.

Dermatolog David Goldberd, specialista na laserovou epilaci, uvádí, že stále více mužů vyžaduje redukci objemu ochlupení na hrudi nebo na zádech. Prioritou tedy není kompletní epilace/depilace téměř celého těla, jak jsme zvyklí u žen. Kosmetička Michelle Serniuk dodává, že muži se stávají stále častějšími návštěvníky kosmetických salónů a vyžadují depilaci voskem. Dále dodává, že mezi stále častější procedury patří epilační úprava obočí (zejména epilace chloupků nad nosem mezi obočím), epilační úprava oblastí nosu nebo zadní části krku. Výjimkou ovšem také není úprava třísel.

Muži ovšem na rozdíl od žen, které jsou v oblasti odstraňování chloupků zběhlé už od střední školy, velmi tápou a neví, jak k epilaci/depilaci přistoupit. Z tohoto důvodu velmi často přistupují spíše k depilaci pomocí holícího strojku. Epilace a depilace také zrovna nepatří mezi běžné témata mužů u piva nebo během sledování sportovního zápasu. Muži proto nemají dostatek informací a zpětných vazeb od svých kamarádů nebo známých. Nicméně i toto informační strádání je stíráno díky internetovým magazínům a blogům.

Pouze pro muže

Laserové odstranění chloupků

Laserový paprsek proniká do folikulu, kde zničí kořen chloupku. Nicméně tato procedura nezničí folikul úplně, což se později projeví opětovným růstem chloupku. Pro efektivní laserovou epilaci je žádoucí podstoupit alespoň osm ošetření. Laserová epilace je vhodná zejména pro odstranění nebo snížení počtu chloupků na zádech, hrudníku, v oblasti ramen a genitálií. Nejúčinnější je na světlé pokožce s tmavými chloupky. Naopak laserová epilace není vhodná pro blond a světlé chloupky. Po podstoupení všech laserových epilací je výsledek téměř permanentní. Doporučuje se proceduru opakovat 1-2 ročně pro udržení efektu hladké kůže.

Většina mužů využívá laseru pro epilaci zad, paží nebo hrudi a spíše než kompletní odstranění všech chloupků vyžadují snížení jejich množství.

Nicméně technologie v oblasti laserového odstraňování chloupků postupuje mílovými kroky. Stále dochází ke zdokonalování laserů, které pracují efektivněji, rychleji a nabízí delší trvanlivost ošetření. Aktuální informace ohledně laserového odstranění chloupků vám poskytne konkrétní kosmetický salón.

Epilace voskem

Studený vosk je tuhý a před aplikací je nutné jej rozehřát do tekoucí konzistence, která se nanáší na požadované místo odstranění chloupků ve směru jejich růstu. Poté se na vosk přilepí epilační papírek, který se velmi rázně odtrhne v proti směru růstu chloupků.

Celá procedura zabere asi 1 hodinu. Záleží na délce rozehřívání vosku a velikosti epilované plochy. Epilace voskem je vhodná pro odstranění chloupků mezi obočím, na uších, krku nebo pro epilaci nohou, podpaží a paží. Epilace intimních partií voskem je velmi bolestivá. Epilace vousů se voskem nikdy neprovádí. Epilací voskem není možné dosáhnout na snížení počtu a hustoty chloupků. Vosk vždy odstraní všechny chloupky ošetřené oblasti. Trvanlivost epilačního ošetření voskem trvá asi 6 týdnů.

Pokud jste nikdy nepodstoupili epilaci voskem, je nejdříve vhodné tuto proceduru podstoupit v kosmetickém salónu. Neodborná a nešetrná epilace voskem může vést k podráždění, spálení nebo infekcím pokožky. Epilovanou pokožku je nutné ošetřovat následnou péči v podobě tonik, olejů nebo po-epilačních mlék po dobu několika dní.

Pouze pro muže

Pouze pro muže

Epilace cukrovou pastou

Epilace cukrovou pastou nabízí stejné výsledky jako vosk. Cukrová pasta je navíc čistě přírodní produkt, který je vyroben z vody, cukru, medu a kyseliny citrónové. Epilace cukrovou pastou je oproti vosku méně bolestivá. Cukrová pasta se nanáší proti směru růstu chloupků a strhává se ve směru jejich růstu. Tato opačná aplikace (oproti vosku) zajišťuje menší bolestivost a snižuje riziko zarůstání chloupků.

Další výhodou cukrové pasty je fakt, že k aplikaci není zapotřebí rozehřívač, epilační pásky nebo jiné pomůcky. Epilace se provádí pouze pastou a konečky prstů. Epilační procedura se tak stává daleko rychlejší a nezabere více než 10 minut (opět záleží na velikosti epilované plochy a zejména na vaší zručnosti).

Samotná aplikace je ovšem oproti vosku složitější. Práce s pastou vyžaduje zkušenosti a trochu praxe. Je ovšem jen otázkou času, kdy přijdete na ten správný grif a epilace cukrovou pastou se tak stane hračkou. Epilovat cukrovou pastou je možné všechny partie pánského těla, opět s výjimkou vousů. Pánské tvrdé vousy nikdy neepilujeme. Hrozí riziko spálení a silného podráždění kůže.

Depilace holítkem

Depilace je oproti epilaci procedura odstraňování chloupků pomocí jejich seříznutí ostřím. Tento způsob odstraňování chloupků patří k nejvíce používaným díky své rychlosti a jednoduchosti. Velkou nevýhodou ovšem je, že efekt hladké kůže vydrží jen několik málo dní. Během holení zůstává kořínek chloupku nepoškozen a růstu nových chloupků tak nic nebrání. Pravidelné holení pak nevede k postupnému zastavení růstu chloupků jako v případě epilace voskem, pastou nebo laserem.

K depilaci holítkem zpravidla potřebujeme holící pěnu, krém, nebo alespoň sprchový gel, který pokožku a chloupek změkčí a navíc zlepší skluznost holítka po pokožce. I po oholení je nutné použít zvláčňující a hydratační krém, který depilované místo ošetří.

Depilovat holítkem je možné jakoukoli část těla. Velkým rizikem je ovšem velmi pravděpodobné zarůstání chloupků, které vede k podráždění a bolestivosti. Dalším a častým důsledkem použití holítka je nepříjemné pořezání kůže ostřím.

K dispozici jsou také elektrické holicí strojky, které pracují na stejném principu jako ostrá žiletka holítka. Výhodou této procedury je fakt, že zpravidla nevede k zarůstání chloupků, nicméně tento způsob odstraňování chloupků je daleko méně účinnější a každodennímu holení byste se asi nevyhnuli.

Depilace krémy

Tyto produkty jsou založeny na chemických sloučeninách, které ve formě gelu nebo krému útočí a bílkoviny chloupku, narušují jeho integritu a v podstatě ho rozpustí. Krémy jsou vhodné zejména pro záda, hrudník, paže a nohy. Pokožka kolem obočí a intimních partií je pro tento způsob odstraňování chloupků až příliš citlivá a obecně se nedoporučuje. Depilační krémy přímo neničí cibulku a efekt hladké pokožky vydrží zpravidla jeden týden. Navíc příliš hrubé chloupky tyto krémy zpravidla nenaruší.

Depilační krémy obsahují značné množství chemikálií, které mohou dráždit. Z tohoto důvodu je vždy před aplikací vhodné provést test citlivosti na malé ploše kůže. Pokud by se na pokožce objevily puchýřky nebo by se dostavily nepříjemné pocity pálení, zarudnutí, nikdy tyto krémy nepoužívejte.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..