Vždy, když se mluví o opalování a slunění se u moře, tak se zdůrazňuje potřeba chránit pokožku před škodlivým slunečním zářením a dalšími atmosferickými vlivy. Na důležitost ochrany vlasů se velmi často zapomíná. I vlasy jsou zejména v létě nadměrně vystaveny Slunci a dalším vlivům, které je oslabují a poškozují. Ochrana vlasů pomocí kvalitních olejů, fluidů a sér je naprosto nezbytná.

Slunce je díky svému záření nejdůležitějším zdrojem energie. První účinky slunečního záření se objevují už i po 20 minutách jejímu vystavení. Účinky se projevují nejčastěji akutní vyrážkou, která se může nadále rozvíjet v hnědé skvrny a další sekundární projevy. Nadměrné vystavení slunečním paprskům může vést až ke vzniku lokálních nádorů a rakoviny kůže. Účinky slunečního záření se projevují nejčastěji:

Pigmentací kůže (melanogenze) a vznikem  bronzového opálení.

Epidermální hyperaktózou, tj. obranný systém, který má za následek zesílení vrstvy pokožky v důsledků zrychlené tvorby keratinu a obměny kožní buněk.

– Výroba kyseliny urokánové, který je obsažena v potu a působí jako přírodní filtr, neboť je schopna absorbovat UVA záření.

Bronzové opálení je dáno jednotným a rovnoměrným vázáním pigmentu melaninu do vrstev pokožky při její buněčné tvorbě (hyperkatózy). Pro získání bronzového opálení je nezbytné, aby byl organismus zdravý a byl připraven čelit slunečním paprskům. Velkou významnost hraje příjem antioxidantů, vitamínů a vody. Slunečním paprskům byste se měli vyhnout v případě fyzického i psychického vyčerpání (stresu). V současné (zejména evropské a americké) společnosti je bronzová pokožka synonymem mládí a krásy.

Ochrana vlasů před Sluncem

V současné společnosti je bronzová pokožka synonymem mládí a krásy. To ovšem neplatí u asiatů, kteří opálení považují za nečisté

Nadměrné a opakované vystavování Slunci zanechává na pokožce nesmazatelné a nevratné stopy. Proces stárnutí, tzv. foto-aging, je biologický proces, kdy sluneční paprsky způsobují předčasné stárnutí buněk pokožky. Sluneční záření je schopno proniknout skrze pokožku do kůže, kde podporuje vznik volných radikálů. Volné radikály můžeme považovat za biologické bomby, neboť s okamžitým účinkem poškozují buňky a jsou příčinou vzniku předčasných vrásek, ztrátou pružnosti, změnou textury a pigmentace pokožky.

Naneštěstí existují přírodní biologické obranné mechanismy, které jsou schopné neutralizovat a zmírnit škody způsobené UV zářením. Nicméně je nutné zajistit dostatečný přísun antioxidantů. Pokud buňky nemají zajištěn přísun antioxidantů, nejsou schopny tlumit negativní vlivy způsobené expozicí slunečnímu záření. Je důležité dodat organismu potřebnou hladinu antioxidantů ještě před sluněním. Poté již bude pozdě.

Velmi také často dochází při nadměrném slunění kromě poškození pokožky také k poškození, případně spálení, vlasové cibulky a vlasového stonku. Je nutné si uvědomit, že hlava a především vlasová pokožka je část těla, která je téměř vždy vystavena slunečnímu záření. Dlouhodobým testováním a pozorováním bylo zjištěno, že i pro lidi žijící ve městě, pracující na úřadě a vyjíždějící na dovolenou na cca 3 týdny v roce, je vytavení slunečním paprskům vysoké a je třeba se chránit. Proto je nezbytné preventivně chránit vlasy a vlasovou pokožku před poškozením.

Úroveň poškození vlasů vlivem slunečního záření je nutné posuzovat v několika fázích (stádiích) dle jeho závažnosti. Nejméně závažné je estetické poškození vlasů, které je možné považovat za reverzibilní (vratné). Naopak za nejvážnější stádium lze považovat poškození vlasové cibulky, která může způsobit vypadnutí vlasů. Dle studií nadměrné vystavování slunečnímu záření bez patřičné prevence může vést k telogennímu effluviu (tj. náhlý přechodu vlasů do fáze vypadávání), které je velmi často spojováno s  androgenní alopecií.

Ochrana vlasů před Sluncem

Sluneční záření je příčinou chemických a strukturálních změn ve vlasovém stonku, jak přírodních, tak chemicky či technicky ošetřených vlasů. Strukturálními změnami prochází všechny typy vlasů. Nejnáchylnější na poškození jsou jemné vlasy a vlasy s citlivou vlasovou pokožkou:

– Chemické změny složení vlasového stonku jsou způsobeny foto-oxidací vyvolanou slunečním světlem, respektive UV zářením.

– Mokré vlasy jsou mnohem více náchylnější na poškození než vlasy suché.

– Melanin, jež je přirozenou součástí vlasu, přináší vlasům alespoň slabou ochranu před negativními účinky slunečního záření. Čím vyšší koncentrace melaninu v kortexu vlasu, tím nižší jsou následky poškození slunečním zářením. Kutikula, povrch vlasu, neobsahuje melanin a nemá tak přirozenou ochranu před slunečním zářením.

Sluneční záření výrazně mění charakteristické fyzikální vlastnosti vlasového stonku: snižuje jejich pevnost v tahu, zvyšuje křehkost a lámavost vlasů, snižuje účinnost chemického a technického ošetření vlasů. Vlasy  poškozené slunečním zářením jsou na první pohled matné, suché a velmi křehké. Jedním z typických příznaků poškozených vlasů je tvorba bílých teček na vlasovém stonku (trichorrhexis nodosa). V těchto místech pak dochází k následnému lomu.

Ultrafialové záření

Ultrafialové záření můžeme rozdělit v závislosti na vlnové délce do 3 spektrálních kategorií: UVA, UVB a UVC. Záření UVC vyzařované ze Slunce se rozkládá při dopadu na ozonovou vrstvu země a není pro nás problémem. Oproti tomu pronikající paprsky UVA pronikají do spodních vrstev pokožky a paprsky UVB působí pouze na svrchní straně pokožky. UVB záření předává svou energii epidermálním buňkám, přímo do jejich DNA, čímž dochází k popálení pokožky. Naproti tomu paprsky UVA záření nezpůsobují popáleniny, ale z dlouhodobého hlediska podporují degeneraci elastických vláken kolagenu, čímž pokožka ztrácí svou přirozenou pružnost a pevnost.

Ochrana vlasů během léta

Stejně jako pokožku je i vlasy potřeba chránit před působením slunečních paprsků. Řešením je sluneční řada profesionální vlasové kosmetiky MedaVita Solarich, chrání vlasy před nepříznivými vlivy působení slunečních paprsků. Díky účinným přírodním rostlinným výtažkům jako je Baobab, Alantoin, Aloe vera a komplexu Amino Concentrée. Přípravky sluneční řady MedaVita Solarich brání negativnímu působení UV záření, větru, soli a chlóru v poškozování a vysoušení vlasového vlákna. MedaVita Solarich obnovuje poškozenou kutikulu, hloubkově hydratuje vlasové vlákno a chrání stálost barvy přírodních i barvených vlasů.

Sluneční řada profesionální vlasové kosmetiky MedaVita Solarich

Sluneční řada profesionální vlasové kosmetiky MedaVita Solarich

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..