Poškozeným a slabým vlasům chybí lesk, jemnost, síla a vitalita. Poškozené vlasy jsou na první pohled mdlé a bez života. Slabé vlasy jsou velmi špatně rozčesatelné, třepí se a mají sklon k lámavosti. poškození vlasů může být způsobeno fyzikálními či chemickými příčinami. V některých případech také hormonálním onemocněním, kožním onemocněním, stresem či dědičnými faktory.

Poškozený vlasový stonek

Z typologického hlediska rozeznáváme poškození vlasového stonku primární a sekundární. Primární poškození vlasového stonku vzniká již při vývoji a růstu vlasu a nedá se mu zabránit ani ho ovlivnit. Nevratné neopravitelné primární poškození je nejčastěji vyvoláno poruchou ve vývoji, dědičnými faktory, stresem, kožními nemocemi a hormonálními poruchami. Dědičné faktory mohou být zodpovědné za zastavení růstu vlasů, jejich řídnutí či nadměrné vypadávání, které se začíná projevovat od pubertálního období.  Vlivem nadměrného stresu či vystavení se šokových situací dochází k výstkytu lysin bez zjevného poškozené kůže. Hormonální poruchy, nemoc štítných žláz, otravy, infekční choroby a další onemocnění je nutné léčit.

K sekundárnímu poškození vlasového stonku dochází vlivem mechanického (fyzikálního) nebo chemického působení. K sekundárnímu poškození dochází již vyvinutém vlasovém stvolu. Sekundárnímu poškození se dá zabránit vhodnou péči a prevencí.

Mechanické poškození vlasů

K mechanickému poškození vlasů dochází při nesprávné či velmi intenzivní péči. Vlasový stonek je velmi citlivý na přehnaný tah, tlak nebo tření. Standardní pevnost vlasu je srovnatelná s kevlarovým vláknem. Jediný vlas je schopen přenášet zatížení o 100 gramech. Pokud dojde k překročení meze pevnosti, tak dochází k mechanickému poškození vlasů. Nejčastěji dochází k mechanickému poškození při používání nevhodných kartáčů a hřebenů, pevnému svazování vlasů do culíků nebo při spaní v natáčkách.

Kromě překročení mezí pevnosti vlasového stonku dochází k jeho degradaci světelnými a tepelnými vlivy. Ke světelné degradaci vlasů dochází při vystavení vlasového vlákna nadměrnému slunečnému záření ve vlhkém prostředí, ve kterém dochází ke slabému odbarvení vlasů, tzv. „vyšisování vlasů“.

Tepelné poškození vlasů je způsobeno dlouhodobým působení tepla, při které vlas ztrácí svou přirozenou vlhkost. Vlasový stonek krátkodobě odolává teplotám i 150 °C. Při dlouhodobém vystavení i nižších teplot se vlas stává křehčí, ztrácí svou pružnost a podporuje vznik statické elektřiny.

Struktura vlasů

Chemické poškození vlasů

Chemické poškození vlasu nastává při nešetrném ošetřením vlasů, jako je barvení, odbarvení, ondulace. Velmi častou příčinou je vysoká koncentrace agresivních chemických látek a extrémně dlouhá doba jejich působení. Vlivem chemického působení může dojít k poškození povrchu vlasu (kutikuly) nebo dřeně vlasového stonku (kortexu).

Působením zásaditých látek se povrch vlasu otevře, odmastí, rozpojí se pojivové tmely vláken. Vlas působí matným a hrubým dojmem. Nešetrným ošetřením může dojít k posunutí či odlomení šupin kutikuly vlasu, čímž dochází k poškození kutikuly vlasu. Regenerace založená na kyselé bázi napomáhá uzavřít a vyhladit šupiny kutikuly vlasu.

Při použití silného peroxidu či jiných agresivních látek dochází k narušení ionotových, peptidových a disulfidových vazeb.  Dochází ke změně struktury v kortexu vlasu a s tím s tím souvisejícímu snížení pevnost a zvýšení absorpční schopnosti. Regenerace kortexu vlasu je založena na obnově pojivových tkání vlasových vláken.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..