Pórovitost vlasů je schopnost vlasového stonku přijmout do své struktury jisté množství plynné či kapalné látky z vnějšího prostředí. Povrch vlasů, tzv. kutikula je složena z vrstev tenkých pružných šupinek, které mají tendenci se navzájem překrývat. Čím otevřenější je šupinatá vrstva kutikuly, tím poréznější je vlas a tím více je schopen  absorbovat plynou či kapalnou látku z vnějšího prostředí.

Pórovitost vlasového stonku závisí na kompaktnosti a spojitosti jednotlivých šupinek. Hlavní funkcí kutikuly vlasu je vytvořit hladký a nepromokavý povrch, který chrání před dehydratací, poškozením vnějšími vlivy. Je nezbytné vlasovému stonku zajistit optimální rovnovážnou vlhkosti, která zajišťuje sílu a pružnost vlasů.

Při výběru správné vlasové péče je nutné vždy zohlednit pórovitost vlasů. Při výběru špatné vlasové kosmetiky vlasům můžete vlasům více uškodit, než podpořit jejich přirozenou krásu. Pro suché vlasy se sklonem ke krepatění je charakteristická malá pórovitost. Naopak vysoká pórovitost je typická pro křehké a lámavé vlasy. Pórovitost vlasů můžete snadno ověřit pomocí jeho testu pórovitosti.

Test pórovitosti vlasů

Test 1. Po mytí vlasů vezměte pramen vlasů a vložte ho do sklenice s vodou. V případě, že vlasy klesají ke dnu, jsou vlasy velmi pórovité. Plavou-li vlasy na hladině, vlasy mají velmi malou pórovitost. V ideálním, při normální pórovitosti se vznáší vlasy přibližně uprostřed sklenice.

Test 2. Po umytí vlasů, nechte vlasy přirozeně volně uschnout. Nepoužívejte fén na vlasy. Mezitím si připravte rozprašovač s vodou. Až budou vlasy zcela suché postříkejte je pomocí  rozprašovače vodou. Nyní vlasy pozorně sledujte. V případě. že vlasy okamžitě vody absorbují, jsou vlasy velmi porézní. V případě, že kapky vody zůstanou na povrchu vlasů, vlasy mají velmi malou pórovitost.

Poréznost vlasů je dána z velké části genetickými predispozicemi. V případě, že se ve Vaší rodině vyskytují velmi porézní vlasy, je vysoká pravděpodobnost, že také Vaše vlasy budou velmi pórovité. A naopak.

Mezi další vlivy, které mohou ovlivnit pórovitost vlasů patří UV záření, chemické či tepelné ošetření vlasů. Časté vystavení vlasů UV záření může postupem dočasně snížit pórovitost vlasů. Naopak barvení a odbarvování vlasů za pomocí chemickým činidel může významně poškodit kutikulu vlasů a značně zvýšit pórovitost vlasů.

Malá pórovitost vlasů

V případě, že jsou jednotlivé šupinky kutikuly vlasu pevně vázány k sobě, pak mají vlasy malou pórovitost. Vlasy s malou porézností jsou obvykle velmi lesklé a působí zdravým dojmem. Vlasy s malou pórovitostí odpuzují vlhkost, vodu a další kapalné a plynné látky.

V případě, že aplikujte na vlasy s velmi malou pórovitostí produkty vlasové kosmetiky s vysokým obsahem proteinů budou vlasy působit velmi těžkým a zplihlým dojmem. Pro každodenní péči používejte produkty bez obsahu proteinů nebo kondicionéry určené pro časté použití s obsahem glycerinu nebo medu.

V případě velmi malé pórovitosti se vyvarujte produktům s nízkým pH. Vlasová kosmetika na kyselé bázi podporuje uzavření kutikuly vlasů a znemožňuje proniknutí blahodárných složek dovnitř vlasu. Naopak kosmetika na mírně alkalické bázi je vhodná, neboť podporuje otevření šupinek vlasu a absorpci aktivních látek do hloubky vlasového stonku.Čas od času dopřejte vlasům hloubkovou péči při přídavném teple, které otevře kutikulu vlasu.

malá pórovitost vlasů

Normální pórovitost vlasů

Vlasy s normální pórovitostí jsou považovány za ideální, neboť nevyžadují žádnou specifickou péči. Šupinky kutikuly vlasu jsou .

Vlasy s běžnou porézností jsou poddajné a dobře upravitelné. Barvení či ondulace vlasů s normální pórovitostí je dobře předvidatelná s požadovanými výsledky.

I pro vlasy s normální porézností je dobré čas od času využít hloubkovou hydratační a vyživující péči. V žádném případě by nemělo být ošetření bohaté na vyživující a hydratační látky součástí každodenní péče o vlasy.

normální pórovitost vlasů

Velmi porézní vlasy

Velká poréznost vlasů je typická pro mechanicky poškozené vlasy hrubým zacházením nebo pro vlasy po chemickém ošetření. Jednotlivé šupinky kutikuly vlasů jsou otevřené pro okolní vlhkost, vodu či jakákoliv jinou látka. V případě velmi vysoké vlhkosti vzduchu působí porézní vlasy velmi těžkým, nepoddajným. Také velmi často krepatí.

Pro velmi pórovité vlasy jsou vhodné produkty obsahující anti-humiditní složky. Pro uzavření kutikuly vlasů využijte produkty s mírně kyselým pH.  Pro vlasy s velkou porézností je doporučováno použití bez oplachových kondicionérů, které obalí kutikulu vlasu a zamezí nadměrnému přísunu okolní vlhkosti.

velká pórovitost vlasů

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..