Název Polyquaternium je mezinárodní pojem užívaný k popisu složitých kvartérních amoniových solí, které nemají název standardně odvezený z chemického názvosloví sloučenin nebo jej nelze analogicky pojmenovat.

Složení vlasové kosmetiky

Polyquaternia jsou používány jako aktivní přísady s plnou řadou funkčních účinků. Některé druhy napomáhají rozčesávání vlasů. Jiné naopak podporují intenzitu barvených vlasů či chrání vlasy před škodlivým UV zářením.  Jednotlivé druhy sloučenin kvarterních solí jsou značeny číslem.  Číselná hodnota představuje různé typy polymerů podle jejich registrace, nikoliv jejich chemickou strukturu či složení.

Některé druhy těchto solí se postupně hromadí na vlasech a jsou odolné vůči běžnému mytí šampónem. K jejich úplnému odstranění je nutné využít silnější, tzv. čistící šampóny. Polyquaternia jsou tvořeny kationtovými kladně nabitými náboji, které se přímo vážou na vlasy a vytváří tam velmi tenkou neviditelnou vrstvu. Vzniklý film poskytuje vlasům dlouhodobou kluznost, čímž usnadňuje rozčesávání a také chrání vlasový stonek před nadměrnou ztrátou vlhkosti. Stejně jako silikony nebo silnější hydratační složky mohou vlasy postupem času mírně zatěžovat. Je nesmírně důležité vzít v úvahu, že na rozdíl od barviv či parfemace mají Polyquaternia aktivní funkci pro kterou jsou právě do vlasové kosmetiky přidávány.

Níže jsou rozděleny tyto kvartérní sloučeniny do tří skupin podle potencionální míry zatížení vlasů. Velmi často se v kosmetických produktech neobjevuje pouze jedna z těchto sloučenin, ale jejich kombinace.

Potencionálně vysoká hrozba zatížení

Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride je organická, ve vodě rozpustná, sloučenina odvozená z guarové gumy. Jedná se kationtový kondicionér, který je hojně přidáván nejen do kondicionérů, ale také to běžně dostupných šampónů. Vysokého potencionální možného hromadění na vlasech se využívá pro vytvoření kluzkého filmu, který je nutný pro rozčesávání vlasů. Produkty s obsahem této složky významně usnadňují rozčesávání vlasů především za mokra.

Polyquaternium-4 je opět kationtová kondicionérová složka, která na vlasech vytváří jemný neviditelný film. Tento polymer je odvozen z přírodní celulózy. Díky své molekulové struktuře je velmi tuhý a využívá se především ve stylingových a fixačních produktech určených pro konečnou úpravu vlasů. Polyquaternium-4 taktéž propůjčí vlasům měkkost a usnadňuje rozčesávání jak za sucha, tak také za mokra.

Potencionálně střední hrozba zatížení

Polyquaternium-7 je zkrácený název pro Dimethyldiallylammonium chloride acrylamide, jež je kationtový polymer s účinky kondicionérů s mírným potencionálním obalením vlasů. Polyquaternium-7 podporuje hebkost, jemnost a lesk vlasů. Taktéž usnadňuje rozčesávání vlasů za mokra. Mimo jeho aktivní účinky také posiluje a stabilizuje pěnu v šampónech.

Polyquaternium-11 vytváří na vlasech transparentní film a propůjčuje vlasům lehkou fixaci a držení. Polyquaternium-11 je pro své tužící účinky je velmi často přidáván do pěnových tužidel. Polyquaternium-11 působí antistaticky a pomáhá vlasům udržet jejich přirozenou strukturu. Díky svému filmogennímu účinku může vlasy jemně slepit až do dalšího mytí šampónem.

Polyquaternium-55 je kationtový polymer, který vyniká výbornou ochranou před vysokými teplotami. Filmogenní účinky podporují trvanlivost a intenzitu barvy barvených vlasů.

Polyquatermium-59 je kationtový polymer absorbující UV záření. Polymer vytváří na vlasech ochranný filtr dlouhodobě chránící vlasy před slunečním zářením. Je dostatečně odolný vůči vodě či potu.

Hydroxypropyltrimonium buď samotný nebo v kombinaci s medovým proteinem (honey), pšeničným proteinem (wheat protein) nebo jakýmkoliv jiným proteinem propůjčuje vlasům skluznost a hebkost. Taktéž pomáhá eliminovat krepatění vlasů.

Potencionálně malá hrozba zatížení

Polyquaternium-10 je další z kationtových polymerů s kondicionérovými účinky. Jedná se o velmi lehkou sloučeninu, odstranitelnou z vlasů běžnými šampóny s obsahem sulfátů. Je velmi často přidáván do šampónů díky jeho vlastnosti podporující rozčesávání mokrých vlasů. Taktéž propůjčuje vlasům slabou fixaci.

Polyquaternium-69 je velmi slabý filmogenní polymer, který je využíván především v stylingových produktech vlasové kosmetiky. Je snadno odstranitelný běžným mytím vlasů šampónem.

Polyquaternoum-44 je využíván jako slabší náhrada Hydroxypropyltrimonium. Využívá se především pro usnadnění rozčesání vlasů.

Polyquaternoum-87 je amfoterní (dle potřeby může být obsahovat kladné či záporné náboj) kondicionérová složka v šampónech. Podporuje rozčesávání, vlasů dodá hebkost, zabraňuje zacuchávání.

Polyquaternoum-47 je amfoterní složka se slabou hrozbou zatížení vlasů. Tento polymer zjemňuje vlasy a podporuje rozčesávání za sucha i za mokra.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..