Když se během podzimu podíváme z okna na stromy lemující ulice našeho města nebo tyčící se v parku a vidíme to neustále přibývající množství spadaných listů, ani nás nenapadne, že se děje něco neobvyklého. Jakmile nám ovšem začnou více vypadávat vlasy, začneme šílet. Obavy jsou ovšem zbytečné. Zvýšené padání vlasů je během změny ročního období typické a normální. Ale i přesto existují způsoby, jak tento negativní projev eliminovat.

Zvýšené vypadávání vlasů zaznamenáváme zpravidla po pohledu na kartáč plný chuchvalců vlasů nebo během mytí vlasů při pohledu na dlaně nebo dno vany. Tento přirozený projev zvýšeného vypadávání vlasů v nás může vyvolat paniku ze strachu z kompletní ztráty vlasů. Zvýšené vypadávání vlasů na podzim je ovšem stejně přirozené, jako když stromy shazují své listí. V současné době ovšem máme k dispozici mnoho přípravků, které tento sice přirozený, ale pro nás nežádoucí projev přicházející zimy mohou velmi dobře omezit.

Podzimní péče o vlasy

Proč vlasy na podzim více vypadávají?

Skutečnost, že během podzimu dochází ke zvýšenému padání vlasů, byla prokázána již v roce 2010, kdy byla v časopise Dermatologie publikována studie, která po dobu 6 let sledovala padání vlasů na 800 zdravých ženách. Abychom pochopili, proč dochází k vypadávání vlasů, musíme nejdříve pochopit přirozený cyklus růstu vlasů.

Přirozený cyklus vlasů trvá od 3 do 7 let. Alespoň 85 % vlasů se vždy nachází v růstové fázi, zbytek vlasů takzvaně odpočívá po dobu 2-6 měsíců, poté vypadnou. Zhruba za tři měsíce se proces opakuje. Každý vlas je ovšem unikátní a každý se nachází v jiné fázi cyklu. Nicméně bylo prokázáno, že během července dochází u většiny žen ke stagnaci růstu vlasů, tj. k fázi jejich odpočinku. Během podzimu pak folikuly odpočívají a připravují se na růst nových vlasů. Tato cyklická obnova vlasů je evoluční a naprosto přirozená a nemá s nepřirozenou ztrátou v podobě androgenetické alopecie nebo jiné formy onemocnění nic společného.

Vlasy nemají pouze estetický význam, ale také chrání hlavu před přehříváním v letním období a před mrazy v zimě. Podzimní počasí je typické nižším slunečním svitem a UV zářením a také průměrnými teplotami, které neklesají pod nulu. Podzim je tedy ideálním časem pro obnovu a posílení vlasů před příchodem zimy.

Otestujte se na sezónní vypadávání vlasů

Pročešte vlasy prsty rukou po celé hlavě od kořínků po konečky. Vlasy, které ulpěly v dlani poté rozložte na bílý papír a spočítejte je. Pokud spočítáte do 10 vlasů je vše v pořádku. Pokud napočítáte od 10 do 15 vlasů, stále se jedná o přirozené vypadávání vlasů způsobené sezónností. Pokud ovšem napočítáte více než 15 vlasů, může se jednat o vypadávání vlasů, které má závažnější příčinu.

Tento test je ovšem velmi orientační a vhodný pro zdravé délky vlasů. Tento test neprovádějte po mytí vlasů nebo během ranního rozčesávání. Navíc je nutné zohlednit kvalitu vlasů. U velmi často barvených nebo zesvětlovaných vlasů může tento test zkreslit jejich poškození a lámání se v délkách.

Vitamíny a minerály

Abychom maximálně eliminovali sezónní vypadávání vlasů na podzim, je vhodné již během června a července zvýšit přísun minerálů a vitamínů ideálně zvýšenou konzumací  ovoce a zeleniny. Případně je vhodné začít užívat doplňky stravy v podobě tablet. Doporučujeme zvýšit zejména přísun železa, jehož nedostatek může mít podstatný vliv na vypadávání vlasů. Mezi zdroje bohaté na železo patří červené maso, žloutky nebo špenát.

Podzimní péče o vlasy

Kvalitní vlasová péče

O vlasy a zejména vlasovou pokožku je nutné kvalitně pečovat. Pouze zdravá a prodyšná a optimálně hydratovaná vlasová pokožka bez lupin a nadměrného mazu může vytvořit ideální základnu pro růst pevných a zdravých vlasů. Jednou měsíčně je vhodný aplikovat vlasový peeling, který dokonale odstraní nadměrné nečistoty a odumřelou kůži. Vlasová pokožka se tak stává okysličená a vlasové cibulky dostatečně prokrvené. K mytí vlasů doporučujeme používat kvalitní šampóny, které vlasovou pokožku nepřesušují a nevytváří tak ideální prostřední pro tvorbu lupů nebo zarudnutí pokožky. Vlasovou pokožku pravidelně masírujte s použitím vlasového tonika, které podpoří výživu vlasové cibulky.

Pro maximální posílení vlasové cibulky během podzimu a pro eliminaci sezonního vypadávání vlasů doporučujeme přípravky s placentou. Doporučujeme placentové ampule Edelstein LongBeauty nebo ampule Salerm Reestructuratur s rostlinnou placentou.

Pro dokonalou očistu a obnovu vlasové pokožky doporučujeme jednou měsíčně aplikovat vlasový peeling MedaVita Cutis Pura nebo Cotril pH Med Advanced SensiPure. Speciálně pro pánskou drsnou a hrubou vlasovou pokožku pak velmi intenzivní peeling s kuličkami mikroperlitu a bílým jílem značky Luxina.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..