Blížící se podzim je nejlepší období pro razantní změnu vlasové péče. Letní ostré sluneční paprsky, slaná voda, vlhkost, chlórovaná voda z bazénu se neblaze podepsaly na vitalitě a zdraví vlasů. Vlasy si tak před podzimem zaslouží intenzivní rehydratační a případně rekonstrukční péči, aby nadcházející chladné období ustály v co nejlepší kondici. Po letních měsících jsou vlasy zpravidla suché, krepaté nebo křehké. Jak o vlasy pečovat, aby dostaly extra dávku hydratace vám napovíme v následujícím článku.

Suché vlasy

Představte si, že vlasy jsou jako houbová utěrka na nádobí. Jestliže ji necháme vyschnout, tak se stane velmi tvrdou, neovladatelnou a křehkou. Suchou utěrku na rozdíl od té mokré velmi snadno zlomíme. Aby utěrka zastala svou funkci, musíme ji namočit. Stejné pravidlo platí u vlasů. Suché a dehydratované vlasy jsou velmi křehké a náchylné na poškození. Nejsou pružné, ale naopak hrubé a těžko ovladatelné. Abychom zachovali krásu vlasů, museli bychom je neustále zachovávat mokré, jako v případě houby. Nicméně si asi dovedete velmi snadno představit, že chodit nestále s mokrou hlavou je velmi těžko realizovatelné. Navíc neustálá těžkost mokrých vlasů by nejspíše způsobila problémy s jeho kotevním systémem. A navíc, voda sama o sobě nedokáže vlasy hydratovat hloubkově. Z těchto důvodů musíme použít jiné nástroje, které zajistí optimální hydrataci vlasů.

Podzimní péče o vlasy

Řešení je velmi jednoduché. Po letních měsících doporučujeme používat hydratační přípravky, zejména pak hydratační vlasové masky. Důležité je ovšem používat takové, které pouze nemaskují poškození silnou vrstvou silikonů, ale takové, které skutečně dodají hydrataci. Nic proti silikonům nemáme, přeci jenom se jedná o velmi užitečného pomocníka, který vytvoří na vlasech ochrannou bariéru a pomůže ve vlasu držet nově získanou hydrataci. Nicméně je velmi žádoucí, aby produkt nebyl založen pouze na silikonové bázi, která vlas utěsní a nepropustí žádnou vlhkost. Bohužel z pouhého složení přípravku nezjistíte, kolik silikonů určitý produkt obsahuje.

Problém ovšem může nastat u jemných vlasů, které zpravidla nejsou na silnou dávku hydratace připravené. V tomto případě doporučujeme hydratační šampón nebo masku zředit s vodou a snížit deklarovanou dobu působení. Hydratační efekt se zředěním poníží a nezpůsobí plihnutí vlasů.

Pro suché vlasy doporučujeme přípravky značky Biokera. Hydratační šampón a hydratační maska obsahuje olej z obilných klíčků a další hydratační složky, které jsou pro navrácení optimální vlhkosti vysušeným vlasům ideální.

Krepaté vlasy

Krepaté vlasy jsou v podstatě přesycené molekulami vody, které se vážou na keratin vlasového stonku. Zpravidla se jedná o vlasy, které jsou velmi pórovité a přijímají velké množství vlhkosti, než je žádoucí.  Vlasy se tak stávají zkroucenými a nepoddajnými. U krepatých vlasů je důležité zachovat optimální stupeň hydratace, ale zároveň znemožnit okolní vlhkosti prostupovat dovnitř vlasů.

Pro tento účel je vhodné používat produkty, které jsou založeny na silikonech, které vlas uzavřou a znemožní vlhkosti kroutit vlasy. Tyto přípravky se zpravidla označují jako vyhlazující „smoothing“ nebo s anti-frizz efektem. Velmi vhodné jsou také produkty určené pro ochranu barvu. O silikonech opět platí to, co jsme si řekli už výše. Pokud ovšem preferujete produkty bez silikonů, jsou vhodnou alternativou produkty, které jsou založeny na olejích, například arganovém oleji, makadamovém oleji, hvězdném oleji nebo moringovém oleji.

Pro krepaté a nepoddajné vlasy doporučujeme vyhlazující řadu Cotril Smoothing, která je pro eliminaci nadměrné vlhkosti a vyhlazení vlasů jako stvořená. Bavlníkový olej a tekutý keratin maximálně redukují působení vlhkosti na vlasový stonek.

Podzimní péče o vlasy

Křehké vlasy

Poškozené a křehké vlasy, které se lámou a třepí v koncích jsou nejhorším možným dopadem slunečního záření, chlóru a mořské vody, nebo častým zesvětlováním, barvením nebo žehlením vlasů. Pro křehké vlasy je typická nejen suchost, ale také narušení samotných keratinových vazeb, které drží vlasy pohromadě. V tomto případě je velmi důležité využít benefitů produktů, které nejenže hydratují, ale zároveň dodávají proteiny. S proteiny ovšem opatrně. Jejich přílišné používají a vrstvení může spíše uškodit, než pomoct. Keratinové přípravky, které obsahují vysoký podíl proteinů a používají se velmi často mohou vlasy až příliš vytvrdit, vlasy jsou pak paradoxně náchylnější na lámání.

Pozor byste si měli dát zejména na produkty, které jsou určeny pro velmi poškozené vlasy. Tyto produkty skvěle podpoří pevnost vlasů, ovšem jejich pravidelné a časté použití není kadeřníky doporučováno. Přípravky na silně poškozené vlasy s extra dávkou proteinů používejte pouze na poškozené a nikoliv zdravé vlasy. To ovšem neznamená, že všechny produkty s obsahem keratinu nebo proteinů nejsou vhodné pro běžné použití. Přípravky pro běžnou péči obsahují oproti těm rekonstrukčním méně proteinů, které průběžně podporují pevnost vlasů a zamezují jejich lámání.

Pro rekonstrukci velmi poškozených vlasů doporučujeme přípravky MedaVita B-Refibre. Beta-Karoten a aminokyseliny keratinu podpoří pevnost vlasů a obnoví jejich přirozenou krásu.

O autorovi

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Přidej komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.