Vzhledem k nutričním a léčivým vlastnostem je hroznový olej používán již po celá staletí. Hroznový olej je bohatý na velké množství polyfenolů, esenciální mastné kyseliny (především kyselina linolová), vitamín E a oligomerní proanthocyanidin. Hroznový olej můžeme nalézt v mnoha přípravcích vlasové a pleťové kosmetiky jako jsou masážní oleje, vlasové balzámy a oleje, obličejové a pleťové krémy nebo také v mastech uklidňujících popálenou pokožku.

Hroznový olej a vlasy

Spousta z nás již jistě experimentovala s olivovým, kokosovým, ricinovým nebo jojobovým olejem. Vyzkoušeli jste ovšem hroznový olej?

– Hroznový olej je v porovnání s arganovým, makadamiovým nebo baobovým olejem levnější.

– Chrání před ztrátou vlhkosti. Navíc je vhodný pro velmi suchou vlasovou pokožku.

– Hroznový olej je oproti jojobovému nebo olivovému oleji lehčí a vlasy tolik nezatíží.

Hroznový olej je vhodný zejména pro hloubkovou hydrataci vlasů. Olej z jader hroznů zároveň fixuje keratin, což zamezuje poškozování vlasů. Navíc chrání proti UV záření, což je výhodné zejména v případech, kdy chceme barvu našich vlasů ochránit proti vyšisování slunečním zářením. Obecně je ovšem doporučováno používat speciální přípravky vlasové kosmetiky, které byly upraveny tak, aby hroznový olej v nich obsažený působil maximální silou. Velmi vhodnou volbou je produkt Salerm Biokera Grapeology. Je ovšem možné experimentovat i s čistým hroznovým olejem. Mějte ovšem na paměti, že méně je někdy více!

Salerm Biokera Grapeology

Další benefity hroznového oleje

Vědecké studie deklarují, že hroznový olej je protizánětlivý, antioxidační, antibakteriální, působí proti stárnutí a také působí jako dokonalé zvlhčovadlo. Tento olej je prospěšný v léčbě celé řady zdravotních problémů a v řešení těžkých životních situací: artritida, otoky, akné, vrásky, suchá a svědivá pokožka, stařecké skvrny, popáleniny od Slunce, rozpraskané rty, modřiny, strie, křečové žíly, hemoroidy, předčasné stárnutí, stres, hubnutí, lupy, vypadávání vlasů, bradavice, kardiovaskulární onemocnění, hypertenze, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, zraková postižení. Studie rovněž prokazují, že hroznový olej posiluje imunitní systém a snižuje riziko rakoviny.

Akné a dermatitida

Výzkumy naznačují, že kyselina linolová obsažená v hroznovém oleji má protizánětlivé, antialergické, hydratační účinky. Hroznový olej obsahuje cca 73 % kyseliny linolové, která může být prospěšná v léčbě akné, dermatitidy, alergických reakcí, atopického ekzému, suché a svědivé pokožky. Obvykle se doporučuje olej z hroznových jader aplikovat na postižená místa 2-3 krát denně.

Stařecké skvrny a popálení od Slunce

Hroznový olej obsahuje nutriční složky, chrání proti UV záření a zároveň bylo prokázáno, že zesvětluje stařecké skvrny a pigmentové skvrny způsobené UV zářením. Ti, kteří pravidelně užívají doplňky stravy s obsahem hroznového oleje, jsou odolnější proti spálení od slunečního záření a minimalizují vznik stařeckých skvrn. Přímá aplikace hroznového oleje na postižená místa rovněž přináší užitek.

Prevence rakoviny

Několik studií naznačuje, že pravidelný perorální příjem hroznového oleje může potlačit vývoj různých druhů rakoviny a může vyvolat apoptózu (eliminace poškozených a nepotřebných buněk). Užívat doplňky stravy s obsahem hroznového oleje je doporučováno zejména lidem s vysokým stupněm rizika vzniku rakoviny.

Cukrovka

Řada hodnotných vědeckých studií prokázalo, že perorální příjem kyseliny linolové může snížit komplikace spojené s diabetem. Konzumace extraktů z hroznových jader, které jsou bohaté na kyselinu linolovou a jiné antiglykemické složky, může u diabetiků pomoci eliminovat zrakové postižení.

Hemoroidy

Křečové žíly, žilky a hemoroidy jsou způsobeny poškozením krevních cév, ve kterých krev nedokonale proudí. Hroznový olej obsahuje oligomerní proanthocyanidin a flavonoidy, které pomáhají s kapilární integritou. Doporučuje se perorální podávání tobolek s obsahem hroznových extraktů.

Vysoký krevní tlak

Poslední výzkumy prokázaly, že hroznový olej pomáhá revitalizovat poškozené cévy a pomáhá regulovat vysoký krevní tlak a vysokou hladinu cholesterolu. Tobolky s obsahem hroznových extraktů mohou zlepšit kardiovaskulární zdraví.

Revmatoidní artritida

Olej ze semen hroznů může zlepšit produkci kolagenu, což je důležité pro udržení zdravé vazivové tkáně v našich kloubech. Protizánětlivé účinky hroznového oleje zároveň pomáhají snižovat bolestivé projevy způsobené artritidou. Je doporučováno po dobu sedmi dní užívat jednu lžičku hrozného oleje na lačný žaludek a poté snížit dávkování na půl lžičky denně.

Vrásky a strie

Studie prokázaly, že antioxidační aktivita hroznového oleje snižuje poškození buněk kůže a zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, což je důležité pro udržení a zachování mladistvého vzhledu. Pravidelné užívání hroznového oleje pomáhá redukovat vrásky, strie a povadlou kůži. Pár kapek hroznového oleje můžete vtírat do problematických partií, popř. je možné pár kapek oleje přimíchat do vašeho oblíbeného pleťového krému.

Vedlejší účinky hroznového oleje

Nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky spojené s užíváním hroznového oleje. Nicméně i zde platí, že vše je nutné používat rozumně. Předávkování hroznovým olejem může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, závratě, bolesti břicha. Hroznový olej není doporučováno používat na vaření.

About The Author

Akademie INHAIR je originální a exkluzivní portál zaměřený především, nikoliv pouze, na vlasy, vlasovou péči a vlasovou kosmetiku. Na českém trhu se jedná o originální projekt, který každý den přináší novinky ze světa profesionálních kadeřníků, stylistů, kosmetiky. Akademie INHAIR je určena nejen odborníkům a vyučených kadeřníkům, ale také laické veřejnosti. Redakční tým sleduje a přináší reportáže a zprávy z aktuálního dění, seminářů a školení kadeřníků a výrobců vlasové kosmetiky. Díky Akademii INHAIR budete mít stále v přehledu nejdůležitější události v oblasti vlasové péče. Díky vyčerpávajícím přehledům a spolupráci s technology nadnárodních výrobců profesionální vlasové kosmetiky jsme tak jediným a bezkonkurenčním vlasovým portálem v Česku i na Slovensku.

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..